Ekspert: Są sektory, w których zatrudnianie Ukraińców jest kluczowe

Rolnictwo, budownictwo, handel, hotelarstwo i gastronomia, usługi domowe, to sektory, w których zatrudnianie Ukraińców ma kluczowe znaczenie; obecnie Ukraińcy to ok. 90 proc. wszystkich cudzoziemców, którzy dostają u nas zezwolenia na pracę podał ekspert Paweł Kaczmarczyk.

Paweł Kaczmarczyk, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW, wziął w czwartek udział w seminarium mBankCASE pt. Znaczenie imigracji zarobkowej dla gospodarki Polski.

W seminarium uczestniczyła też Joanna Tyrowicz, doradca w Instytucie Ekonomicznym NBP, konsultantka Banku Światowego. Tyrowicz oceniła, że imigracja zarobkowa do Polski jest wciąż niewielka i nie wiadomo precyzyjnie, jaka jest skala tego zjawiska.

- Zbieranie danych na ten temat idzie mozolnie. Nawet gdyby przyjąć zgrubny szacunek, ile osób urodzonych poza Polską pracuje na terenie naszego kraju, to zwiększenie tej liczby w ostatnich latach nie było imponujące. Jest zauważalne w dużych miastach, w pewnych sektorach. Ale nie zmienia to zasadniczo struktury narodowościowej na polskim rynku pracy - przekonywała.

Tyrowicz zaznaczyła, że nie można mówić o tym, że Ukraińcy zabierają Polakom miejsca pracy. Ukraińcy przyjeżdżają na miejsca pracy, które pozostały wcześniej niezapełnione. Inaczej nie można zatrudnić w Polsce obcokrajowca, takie jest prawo. Nawet jeśli ten napływ się zwiększa, to ma on charakter sezonowy, gdy pracodawcy potrzebują pracowników - podkreśliła Tyrowicz.

Według przytoczonych podczas seminarium danych w 2016 r. w naszym kraju wydano 1,3 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, w większości Ukraińcom. Ale nie można przekładać pozwoleń na osoby, to są dwie różne miary - podkreśliła ekspertka.

Na poziomie całego rynku pracy nie jest to zjawisko o dużym znaczeniu - zgodził się Paweł Kaczmarczyk. Dodał, że w sensie ilościowym jest to zjawisko marginalne. Liczba pozwoleń na pracę wydawana cudzoziemcom w Polsce wzrosła z 44 tys. w 2010 roku do 120 tys. w roku 2016 - powiedział.

Według Pawła Kaczmarczyka są segmenty, gdzie zatrudnianie Ukraińców ma kluczowe znaczenie. Po 2014 roku wzrosła skala imigracji z Ukrainy. Obecnie stanowią oni ok. 90 proc. wszystkich cudzoziemców, którzy w Polsce uzyskują zezwolenia na pracę wskazał. Jak podkreślił, kluczowe sektory, w których zatrudnia się migrantów z Ukrainy to rolnictwo, budownictwo, handel, hotelarstwo i gastronomia, sektor usług domowych.

Jak mówił, obecnie ok. 40 proc. migrantów z Ukrainy to osoby z wykształceniem wyższym. Prawie 50 proc. Ukraińców po studiach znalazło w Polsce zatrudnienie w hotelarstwie i gastronomii. Ten sektor jest najdynamiczniej rozwijającym się sektorem zatrudniającym Ukraińców w Polsce - podkreślił. W zatrudnianiu Ukraińców dominuje województwo mazowieckie. Po roku 2014 osoby przyjeżdżające do Polski z Ukrainy są coraz młodsze, coraz częściej są to mężczyźni, oraz osoby lepiej wykształcone, z centralnej i wschodniej Ukrainy oraz dużych miast - zaznaczył Kaczmarczyk.

maja/ son/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Dżejms

To nie prawda że Polacy nie schylili by się po truskawki ale zwyczajnie za surowiec trzeba płacić a nie jakaś jałmużna. Z czego ma zapłacić plantator?

! Odpowiedz
0 6 ~niepelnosprawny_org

kraj nie jest dla nas kluczowy? Polacy nie? tylko obcokrajowcy, by mieli najlepiej i dobro kraju sąsiedniego, a nie nasze własne?...

! Odpowiedz
0 8 ~zenon

EU for you :)

nastepni Etiopia, Gujana i Czad

! Odpowiedz
4 7 ~Log

Panie Prezydencie Putin w Panu nadzieja uratować Polskę przed naszymi wrogami ukram..i.......prosimy o uzycie środków

! Odpowiedz
0 0 ~vania

słusznie - na początek proponuję posłuchać "Log Jam" (KJFG z jutuba:))))

! Odpowiedz
2 6 ~Gospodarka_Głupcze

ale są sektory w których ukraińcy powinni być wykluczeni

! Odpowiedz
2 2 ~ZIOM

Polmosy?

! Odpowiedz
7 2 ~Ari

Haha, to samo dokładnie mówili w Irlandii o Polakach. Teraz ich gospodarka padłaby na pysk bez Polaków.

! Odpowiedz
5 10 ~Grzechu_comeback

A w Szczecinie to nawet AUTOBUSAMI KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ kierują i jak pasażerowie donoszą, wsiada Dimitrij i pyta "to jak mam jechać"???!!!! SERIO!!! No i wypadkowość też wzrosła! Oczywiście to nie jest ich wina, że znaleźli taką pracę, tylko tych, którzy ich przyjmują.
UWAŻAJCIE NA AUTOBUSY!!!

! Odpowiedz
9 6 ~Lissow

olgino się rozkręca, a w rassiji autobusy to same jeżdżą..... zara,zara - jakie autobusy??? ZIS5 to nie autobus... (ZIS piać - z gory jediet, pod goru pchać....:))))

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl