Ekspert: Możliwe, że koronawirus będzie istniał długo, jak grypa

Musimy być gotowi na to, że choroba wywoływana przez nowy koronawirus Covid-19 będzie zagrażała ludziom przez długi czas, jak grypa – ocenił pulmonolog Wang Chen, wiceprezes Chińskiej Akademii Inżynierii (CAE), cytowany w czwartek przez agencję Xinhua.

(fot. Liu Dawei / Forum/ZUMAPRESS.com)

W wywiadzie dla państwowej chińskiej telewizji CCTV Wang porównywał nowy patogen z koronawirusem SARS, odpowiedzialnym za epidemię z lat 2002-2003. Ocenił, że SARS jest bardzo zaraźliwy i chorobotwórczy, szybko zabija nosiciela, więc samemu wirusowi też trudno jest przetrwać i rozprzestrzeniać się pomiędzy ludźmi – dodał.

Natomiast w przypadku Covid-19 istnieje - jego zdaniem - możliwość, że choroba będzie współistniała z ludzkością przez długi czas, podobnie jak grypa. „Musimy się na to przygotować” - przestrzegł pulmonolog. Podkreślił przy tym konieczność zbadania biologicznych właściwości wirusa i podjęcia odpowiednich środków zapobiegania zarażeniom, w tym w życiu codziennym.

Od 16 dni spada liczba nowych zakażeń koronawirusem wykrywanych codziennie w Chinach poza prowincją Hubei, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii – podała Xinhua, cytując dane państwowej komisji zdrowia. „Czujemy, że teraz trend epidemii zwalnia” - powiedział Wang.

Do północy ze środy na czwartek w całych Chinach kontynentalnych potwierdzono łącznie ponad 74,5 tys. infekcji, z czego 2118 osób zmarło, a ponad 16 tys. wyzdrowiało i wyszło już ze szpitali – przekazała komisja zdrowia. Większość zakażeń i zgonów stwierdzono w prowincji Hubei. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotychczas 11 zgonów związanych z wirusem: trzy w Japonii, po dwa w Iranie i Hongkongu oraz po jednym we Francji, w Korei Płd., na Filipinach i na Tajwanie.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mal/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 grigoriz

Niepokojącym nie jest liczba zgonów. Ta może być fałszywą. Nikt nie chce paniki. Niepokojącym jest niska liczba ozdrowieńców. Zaledwie 21 procent lub niższa o ile liczba zachorowań jest prawdziwą w co osobiście wątpię. Wskazuje to że podjęte działania za spóźnione i nieefektywne.

! Odpowiedz
31 6 johny_kielbasiany

Fajny jest ten wirus oby takich wiecej

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil