REKLAMA

Ekspert: Liczba przypadków COVID-19 spada w normalnym tempie; zasady sanitarne "działają"

2020-12-05 12:55
publikacja
2020-12-05 12:55
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Liczba przypadków COVID-19 spada w normalnym tempie - powiedział w sobotę PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Nie mamy 27 tys. nowych zakażeń, jak bywało niedawno, ale z tego okresu mamy jeszcze zgony - dodał. Zaznaczył, że zasady sanitarne "działają".

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 430 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarły 502 osoby. Ostatniej doby wykonano ponad 35,8 tys. testów na koronawirusa, w tym 10,1 tys. antygenowych.

Liczba zakażeń, zgodnie z oczekiwaniami, jest niższa niż bywało we wcześniejsze soboty - powiedział prof. Włodzimierz Gut. Wyjaśnił, że mniejsza liczba przeprowadzanych testów wynika z mniejszej liczby zgłaszających się pacjentów. "Testuje się według określonych kryteriów - oznacza to, że mniej osób spełniało te kryteria i mniej osób zostało przetestowanych" - wskazał. Dodał, że te kryteria potwierdziły się przez wynik.

Według eksperta "liczba zakażeń spada w normalnym tempie". "Nie mamy 27 tys. przypadków, jak bywało niedawno. Ale z tego okresu mamy jeszcze zgony, bo osoba, u którego rozpoznano zakażenie, żyje przeciętnie po zachorowaniu 2-3 tygodnie" - stwierdził.

Prof. Gut podkreślił, że liczba zachorowań to wypadkowa dwóch czynników - tego czy reguły są prawidłowe i czy są przestrzegane. Jego zdaniem nadal trzeba przestrzegać przyjętych zasad sanitarnych, "które, jak widać, działają".

Jak powiedział, mamy do czynienia z zoonozą, czyli nie da się jej wyeliminować całkowicie. "Zawsze może wrócić ze środowiska, jak nie ten to inny koronawirus" - zaznaczył. Dodał, że pierwszy raz historii sprawdzono pewne reguły - te, które się zdały egzamin pozostaną; inne będą powoli wyłączane. "Te podstawowe pozostaną z nami, jak podejrzewam, na zawsze" - podsumował prof. Gut.

Według danych Ministerstwa Zdrowia łącznie od początku epidemii wykryto 1 054 273 przypadków COVID-19. Zmarło 19 861 chorych, wyzdrowiało 687 910 zakażonych.

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki