REKLAMA

Ekspert: Kompletne zaburzenie funkcjonowania ekosystemu Odry potrwa dziesięciolecia

2022-08-13 15:00
publikacja
2022-08-13 15:00
Ekspert: Kompletne zaburzenie funkcjonowania ekosystemu Odry potrwa dziesięciolecia
Ekspert: Kompletne zaburzenie funkcjonowania ekosystemu Odry potrwa dziesięciolecia
fot. Mariusz Szczygiel / / Shutterstock

Kompletne zaburzenie funkcjonowania ekosystemu Odry w wyniku zatrucia substancją toksyczną potrwa dziesięciolecia - ocenił profesor w Katedrze Hydrobiologii, Ichtiologii i Biotechnologii Rozrodu w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie Adam Tański.

"Jeszcze w czwartek, kiedy miałem tylko informację, że (w Odrze – PAP) może być to tak zwany metyzylen, związek chemiczny, bardzo toksyczny, szkodliwy dla życia ryb, sprawa była prostsza, jeżeli chodzi o diagnozę, dlaczego ryby sną" – przyznał w rozmowie z PAP prof. Tański.

Podkreślił, że "zachowanie ryb mogło wskazywać, że to jest właśnie ten środek". "Ryby w sposób charakterystyczny reagowały tak, jak po podaniu trucizn z rodzaju neurotoksyn. Najpierw były zaniepokojone, później podpływały do powierzchni i w konsekwencji ginęły" - wyjaśnił.

Przyznał, że informacja pochodząca z Niemiec, jakoby w wodzie pobranej z Odry wykryto rtęć "wprowadziła pewne zamieszanie". "Mam nadzieję, że rtęci nie będzie, bo jest ona jeszcze gorszym związkiem deponującym się w dnie na wiele lat" - zaznaczył.

Wskazał, że obecnie ryby sną masowo niemal na całej linii Odry. "Serce pęka, kiedy widzę te tony ryb, a niektóre z nich mają po 20 lat, np. duże sumy, ponad 10-letnie sandacze o długości jednego metra, ogromne szczupaki, leszcze, brzany, niezauważane przez nas gatunki niezmiernie istotne dla ekosystemu, niedoceniane przez wędkarzy, małe ryby, które są indykatorami, to wszystko zginęło, ponadto zginęła ogromna masa bezkręgowców" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że metyzylen działa toksycznie, a zatem może dochodzić do kumulowania się go w rybach. "Oznacza to, że część ryb, która przeżyje, może mieć w sobie toksyczne związki. Metyzylen może deponować się również w środowisku naturalnym i to jest tragiczna wiadomość" – podkreślił profesor.

Adam Tański zwrócił uwagę, że metyzylen działa także na dafnie. "Należy więc przypuszczać, że ginie również plankton, giną zapewne małże, ślimaki. Tego nie wyławiamy, to będą tony materii organicznej, białka rozkładającego się. Jeżeli nie uda się nam tego wyłowić, czeka nas wtórne zatrucie" - ocenił.

Przypomniał, "że ekosystemy rzeczne są to bardzo skomplikowane połączenia łańcuchów troficznych (pokarmowych - PAP) nie tylko organizmów wodnych, ale i tych, które przylegają do środowiska wodnego". "W przypadku mniejszego rozregulowania łańcucha troficznego są zauważalne zmiany, a teraz zabraknie nam kilka poziomów, co przełoży się na kompletne zaburzenie funkcjonowania. Oby tak się nie stało, ale - jak widzę - to, co się stało, ma właśnie takie objawy" - powiedział.

Zapytany przez PAP, jak długo będzie trwało zaburzenie ekosystemu Odry odpowiedział: "Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Ale chcę zaznaczyć, że na pewno będą to dziesięciolecia".

"Jeszcze kilka dni temu, kiedy zaczynało się to wszystko, myślałem, że dopływy dużych rzek rozcieńczą tę toksynę w Odrze na tyle, że ryby będą chorowały, ale nie będą snęły. Jednak myliłem się. Stężenie toksykanta – ostatecznie nie wiemy z pewnością, jakiego – jest tak duże, że ryby nadal sną nawet na wysokości Widuchowej, gdzie wody w Odrze jest już naprawdę dużo" - przyznał.

"Gdyby byłoby to punktowe zanieczyszczenie mielibyśmy do czynienia z nim na przykład na Śląsku, a fala nie dochodziłaby do Pomorza Zachodniego przez prawie 500 km rzeki" - ocenił.

Zaapelował, żeby wszystkie osoby, które angażują się w pomoc, pamiętały o tym, że bez względu na to, jaka to jest toksyna, może być ona szkodliwa dla ludzi. "Wszelkie prace powinniśmy wykonywać pod nadzorem, żeby ktoś sam nie wchodził do wody. Przede wszystkim trzeba być zabezpieczonym w długie rękawice, okulary i maseczkę, bo nie wiadomo, co to jest" – przestrzegł.(PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wnk/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (15)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
incitatus
Czy powstanie specjalna Komisja Macieriewicza badająca przyczyny skażenia? W pierwszej kolejności zbadać czy skażenie nie wynika z rozpylenia toksycznej mgły przez Rosjan bądź zdetonowania znaczącej ilości trotylu na dnie rzeki w sąsiedztwie podłożonych pojemników z chemikaliami
incitatus
Następnie czy nie jest to prowokacja ze strony Niemiec, które przetransportowały Ubootami chemikalia w górę rzeki i wypuścili do wody. No i wreszcie czy nie jest to śmiercionośna mutacja Covidu.

Na tym prawdopodobne scenariusze się kończą.
osiemgwiazd
To jest drugi Czernobyl. Odra jest martwa. Za chwilę umrze Zalew Szczeciński. Zagrożona jest też część Bałtyku. W kraju demokratycznym, praworządnym Kaczyński i jego sekta staliby już dziś przed prokuratorem. Dlaczego od 26 lipca nic nie robiono? Dlaczego utajniono sprawę.Katastrofie można było przecież zapobiec! Polska będzie płacić To jest drugi Czernobyl. Odra jest martwa. Za chwilę umrze Zalew Szczeciński. Zagrożona jest też część Bałtyku. W kraju demokratycznym, praworządnym Kaczyński i jego sekta staliby już dziś przed prokuratorem. Dlaczego od 26 lipca nic nie robiono? Dlaczego utajniono sprawę.Katastrofie można było przecież zapobiec! Polska będzie płacić miliardowe odszkodowania nie tylko swym obywatelom, ale też Niemcom, których wody i wybrzeża zostały na dziesięciolecia unicestwione biznesowo i ekologicznie.
friedens odpowiada (usunięty)
To nie kabaret, a gadasz jak ten pis iurowy ojciec ze skeczu 'Neonówki'. Kaczyński i jego rząd popełnili przestępstwo, ukrywając kataklizm i nie podejmując żadnych działań, by szkody ograniczyć. Rzekę można było oczyścić metodą odwróconej osmozy na samym początku tragedii. Przy tak niskim stanie wody (susza) to byłoby proste.To nie kabaret, a gadasz jak ten pis iurowy ojciec ze skeczu 'Neonówki'. Kaczyński i jego rząd popełnili przestępstwo, ukrywając kataklizm i nie podejmując żadnych działań, by szkody ograniczyć. Rzekę można było oczyścić metodą odwróconej osmozy na samym początku tragedii. Przy tak niskim stanie wody (susza) to byłoby proste. No ale wtedy Kaczyński i jego rząd szczuli na Tuska, gejów, transpłciowców i Niemców. W d... mieli największą tragedię w dziejach Polski. Zachowali się gorzej niż Sowieci po tragedii czarnobylskiej, bo Sowieci wprawdzie jak Kaczyński i PiS, kłamali, ale działali od razu.
incitatus
Kaczyński już ma chytry plan żeby odszkodowanie rozliczyć per saldo z rachunkiem z reparacje wojenne. Jakby Niemiaszki na to nie przystali do odeśle ich do Urszulki żeby sczypnęli hajsik z polskiego KPO
incitatus odpowiada incitatus
I w ten oto sposób sami sobie to odszkodowanie wypłacą ;) Jednak Prezes ma łeb nie od parady
drzaraza
Utylizacja toksyn w Odrze, przyjechali wlali i odjechaliśmy. Kasa w kieszeni.
bha
Cóż mamy niestety coraz mocniej chory, bezmyślny, znieczulony, nieodpowiedzialny i krótkowidzący świat.Nic dobrego to nie wróży. Niestety

Powiązane: Katastrofa ekologiczna na Odrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki