REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Ekspert: Do dalszego umocnienia złotego trzeba m.in. wypłaty środków z funduszu odbudowy

2022-01-14 17:12
publikacja
2022-01-14 17:12
Ekspert: Do dalszego umocnienia złotego trzeba m.in. wypłaty środków z funduszu odbudowy
Ekspert: Do dalszego umocnienia złotego trzeba m.in. wypłaty środków z funduszu odbudowy
fot. Maciej Dubel / / Shutterstock

W najbliższym czasie kurs euro będzie utrzymywał się blisko poziomu 4,55 zł. Do dalszego umocnienia złotego trzeba m.in. wypłaty środków z funduszu odbudowy – wynika z wypowiedzi dla PAP stratega rynków walutowych w PKO BP Arkadiusza Trzciołka.

W piątek na fixingu NBP euro kosztowało 4,5372 zł a dolar 3,9597 zł. W stosunku do końca ubiegłego tygodnia złoty zyskał niespełna 0,5 proc. w stosunku do euro i blisko 1,7 proc. w stosunku do dolara. Jak powiedział PAP strateg rynków walutowych w PKO BP Arkadiusz Trzciołek, w piątek na rynku walutowym panowała niewielka zmienność mimo publikacji danych o inflacji, która wyniosła 8,6 proc.

„Dane sugerują, że inflacja bazowa, której wskaźnik zostanie opublikowany w poniedziałek, prawdopodobnie wzrosła z 4,7 proc. r/r w listopadzie i wyniosła w grudniu 5,3 proc. Dane o inflacji globalnie pozostają podwyższone, a presja w regionie Europy Środkowo Wschodniej (na Węgrzech wskaźnik główny wzrósł o 7,4 proc. r/r, a bazowy o 6,4 proc.) daje podstawy do dalszych oczekiwań na podwyżki stóp procentowych. Notowania kontraktów pochodnych sugerują, że 3-miesięczne stawki na rynku pieniężnym w Polsce zbliżą się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy do 4 proc., a w Czechach i na Węgrzech znajdą się w pobliżu 5 proc.” – powiedział Arkadiusz Trzciołek.

Jego zdaniem, także dane z polskiego gospodarki, które zostaną opublikowane w najbliższych dniach, nie powinny wpływać na notowania polskiej waluty.

„Inflacja PPI według oczekiwań rynkowych przyspieszyła w grudniu do 13,5 proc. r/r (z 13,2 proc. miesiąc wcześniej), produkcja przemysłowa wyniosła 13 proc. r/r (poprzednio 15,2 proc), a wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw 9,1 proc. r/r (9,8 proc. w listopadzie). Oczekujemy, że w najbliższym czasie kurs EUR/PLN będzie utrzymywał się blisko poziomu 4,55 zł, a do dalszego umocnienia oprócz solidnego obrazu lokalnej gospodarki istotna powinna okazać się ewolucja relacji z Unią Europejską (ewentualna akceptacja Krajowego Planu Odbudowy oraz wypłata środków z Funduszu Odbudowy) oraz zbliżenie wyceny podwyżek stóp procentowych w Polsce do poziomów widzianych w innych krajach z regionu CEE-3” – stwierdził strateg rynków walutowych w PKO BP.

Na notowania złotego będzie wpływać także relacja między euro a dolarem, czyli głównymi walutami na rynku. W piątek kurs euro utrzymywał się na poziomie 1,145 dolara.

„Słabsze oczekiwań dane z USA na temat sprzedaży detalicznej, która wyniosła w grudniu -1,9 proc. m/m (konsensus: 0 proc.; poprzednio: 0,3 proc. m/m) nie przyczyniła się do dalszego osłabienia dolara (w skali tygodnia EUR/USD wzrósł o ok. 0,8 proc.). Rynek ocenia, że oczekiwania wobec jastrzębiej polityki Fed w najbliższych miesiącach są już w pełni wycenione co przygasiło pole do dalszego umocnienia USD. Słabszy dolar na początku roku jest jednym z czynników sprzyjających umocnieniu walut rynków wschodzących (w tym PLN)” – ocenił Arkadiusz Trzciołek. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
szprotkafinansjery
Złotówka powinna być jak najsłabsza. Tylko lewacy martwią się cenami dóbr z importu, my mamy swoje patriotyczne w kraju i na eksport, którym zalejemy UE!
karbinadel
Tak jest, nasza kiełbasa już dawno przegoniła ich kiełbasę. I wcale nie musimy importować ropy, gazu, bo mamy węgiel i Puszczę Białowieską do wycięcia. Już wkrótce Orlen zaprezentuje nowatorskie auto napędzane silnikiem parowym
kiwixix
Jeśli unia wypłaci tę kasę pisowi, to dopiero się zacznie inflacja.
rekin1986
Trochę długów w euro mamy ale znowu nie aż tyle by groziło nam bankructwo

Abstrahując odnośnie funduszu odbudowy EBC liczy , że zrobi nam łaskę , że nam da kasę na "odbudowanie" gospodarki

Na dzisiaj możemy sami sobie dodrukować złotówek na własne potrzeby ile nam potrzeba obyśmy tylko
Trochę długów w euro mamy ale znowu nie aż tyle by groziło nam bankructwo

Abstrahując odnośnie funduszu odbudowy EBC liczy , że zrobi nam łaskę , że nam da kasę na "odbudowanie" gospodarki

Na dzisiaj możemy sami sobie dodrukować złotówek na własne potrzeby ile nam potrzeba obyśmy tylko nie przegieli jak Turcy i inflacja 30 procent

Jeżeli kasa pójdzie na inwestycje w realną gospodarkę to warto dodrukować nieco papieru ale rozdać na socjal i wywindować inflację to nie sztuka chyba , że ktoś chce zrobić dobrze kredyciarzom dewaluując im długi szczególnie na hipotekach tylko za taką głupotę zapłaci deponent ujemnym depozytem
jaho31
umocnienie złotego nie jest nikomu potrzebne
chyba tylko osobom planującym wakacje w strefie euro
tylko tam jeszcze trzeba się zaszczepić tzn wziąść udział
w eksperymencie medycznym oraz zasponsorować producentów
nieskutecznych szczepionek i testów
pytam
Jeśli UE zaakceptuje i rozpocznie wypłaty środków z funduszu odbudowy, to złoty się umocni, i dobrze.
Jeśli UE NIE zaakceptuje i NIE rozpocznie wypłaty środków z funduszu odbudowy, to złoty się NIE umocni, to będzie jeszcze lepiej.
3xx
jak wyplaca nam EURo to wymienimy je na PLN i w ten sposob umocnimy zlotowke....
pstrzezek
Kasy nie ma i nie będzie. KE nie powinna się ruszać nawet na krok w tym temacie. Inaczej przystałaby na szantaż patologicznych miernot a tym samym dałaby precedens innym populistycznym miernotom w UE
pytam
Jeśli UE zaakceptuje i rozpocznie wypłaty środków z funduszu odbudowy, to złoty się umocni, i dobrze.
Jeśli UE NIE zaakceptuje i NIE rozpocznie wypłaty środków z funduszu odbudowy, to złoty się NIE umocni, i jeszcze lepiej!.
mesten
Niczego nie dostaną, minister od niesprawiedliwości będzie szantażował resztę nierządu swoimi wymysłami a tym samym szantażował 38 milionów ludzi.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki