REKLAMA

Ekspert BCC: Ograniczenie dostępu do akt KRS zwiększa ryzyko prowadzenia firmy

2020-08-28 15:59
publikacja
2020-08-28 15:59
Ekspert BCC: Ograniczenie dostępu do akt KRS zwiększa ryzyko prowadzenia firmy
Ekspert BCC: Ograniczenie dostępu do akt KRS zwiększa ryzyko prowadzenia firmy
/ FORUM

Z uwagi na zagrożenie koronawirusem obowiązują nowe zasady dostępu do akt Krajowego Rejestru Sądowego. W Warszawie można wypożyczyć jednorazowo teczki w trzech sprawach jedynie na godzinę. "Takie ograniczenia zwiększają ryzyko prowadzenia firmy" - alarmuje ekspert prawny Business Centre Club.

Nowe zasady udostępniania akt KRS zostały wprowadzone w końcu maja zarządzeniem prezesa Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy ws. organizacji sądu w okresie COVID-19. Zarządzaniem tym objęto również czytelnie KRS podległe pod sąd rejonowy. Zgodnie z nowymi zasadami w akta w czytelniach są udostępniane po wcześniejszej rezerwacji na nie dłużej niż godzinę. Zainteresowani mogą wypożyczyć jednorazowo do trzech akt spraw. Przed zmianami osoby fizyczne mogły wypożyczyć do pięciu pozycji, policja i prokuratura do 10 pozycji, a tzw. wywiadownie gospodarcze mogły przeglądać nawet 300 pozycji dziennie. Nie było też limitów czasowych i osób przebywających jednocześnie w czytelni.

Do zmian w dostępie do akt KRS negatywnie odniósł się w rozmowie z PAP adwokat Radosław Płonka, ekspert prawny Business Centre Club. Jego zdaniem ogranicza to zasadę jawności akt rejestrowych, która wynika z ustawy o KRS.

Według eksperta ograniczenia w dostępie do tych akt znacząco utrudniają funkcjonowanie przedsiębiorcom, zwiększając przy tym ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Wskazał, że możliwe jest rozwiązanie alternatywne w postaci zapewnienia zainteresowanym dodatkowych pokojów na przeglądanie akt, co - jego zdaniem - pozwoliłoby zachować normy sanitarne, nie ograniczając jednocześnie tak znacząco dostępu do akt.

"Ograniczony czas i liczba osób, które mogą przeglądać akta skutecznie utrudniają zapoznanie się z nimi chociażby przed podpisaniem ważnego kontraktu i uniemożliwiają weryfikację kontrahenta. W konsekwencji rośnie ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. A na tym traci już cała gospodarka"- wskazał mec. Płonka.

W rozmowie z PAP do nowych zasad dostępu do akt KRS odniosła się też wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. Przyznała, że wprowadzone ograniczenia utrudniają zainteresowanym zapoznanie się z aktami KRS.

"Jednak prawo jawności i dostępu do akt musi się równoważyć z obowiązkiem prezesa sądu polegającym na zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom i osobom przebywającym w sadzie. W czasie epidemii czytelnia KRS jest miejscem, w którym może dojść do dużej liczby zakażeń. Wprowadzenie limitu spraw i wyznaczenie czasu zapewnia porządek przeglądania spraw i jest korzystne dla stron i pełnomocników, którzy nie musza czekać w kolejkach, co jest niezwykle ważne w czasie epidemii" - wskazała.

Dalkowska zaznaczyła też, że ograniczenia związane z koronawirusem obowiązują niemal wszędzie. "Niestety takie ograniczenia mamy w tej chwili wszędzie, we wszystkich dziedzinach naszego zżycia. Utrudnienia dotyczą całej gospodarki" - podkreśliła.

Wiceminister zauważyła też, że wprowadzone obostrzenia w dostępie do czytelni akt sądu i KRS są zgodne z wytycznymi Ministerstwa Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego. Zapewniła przy tym, że ograniczenia te zostaną poluzowane, "jeśli tylko sytuacja na to pozwoli". (PAP)

Autor: Mateusz Mikowski

mm/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
onlyv8engine
mało powiedziane. KRS powinien byc jawny cały i za free na stronie sądów. ale czego ja oczekuję w machloojskiej gospodarce

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki