Eksperci: Wrócił rynek kupującego na mieszkaniowym rynku

2022-06-30 06:48
publikacja
2022-06-30 06:48
Eksperci: Wrócił rynek kupującego na mieszkaniowym rynku
Eksperci: Wrócił rynek kupującego na mieszkaniowym rynku
/ Shutterstock

Wrócił rynek kupującego na mieszkaniowym rynku, jednak na razie nie widać spadków cen - zauważają eksperci rynku mieszkaniowego. W ich ocenie, spadek popytu na mieszkania, to efekt kurczenia się zdolności kredytowej wynikającej ze znaczącego wzrostu stóp procentowych oraz niepewności gospodarczej wywołanej wojną.

Jak wskazał w rozmowie z PAP ekspert serwisów obido i Otodom.pl Marcin Krasoń, spadki sprzedaży nie są niespodzianką, bo w związku z kurczeniem się zdolności kredytowej, spada liczba osób, które stać na zakup mieszkania. "W kolejnych miesiącach będą się pewnie jeszcze pogłębiać, bo proces analizy wniosku kredytowego trochę trwa, a nic nie wskazuje, by sytuacja kredytobiorców miała się szybko poprawić" - ocenił.

Jak wyjaśnił, obniżenie popytu i spadek sprzedaży oznaczają, że rośnie oferta, co jest dobrą wiadomością dla nabywców, bo mają większy wybór. "Zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym widzimy, że wrócił rynek kupującego. Mieszkania u pośredników i deweloperów nie sprzedają się już jak ciepłe bułeczki, decyzja zakupowa trwa coraz dłużej i prowadzenie klienta do sfinalizowania transakcji jest dziś o niebo trudniejsze niż pół roku temu" - zaznaczył.

Według Marka Wielgo z GetHome.pl, popyt na mieszkania drastycznie zmalał z powodu obowiązującej od kwietnia rekomendacji KNF, która ograniczyła zdolność kredytową potencjalnych nabywców mieszkań, do tego trzeba dodać wzrost oprocentowania kredytów mieszkaniowych oraz obawy przed skutkami gospodarczymi wojny w Ukrainie. "Widać już bardzo silną zależność między rynkiem mieszkaniowym i rynkiem kredytowym, gdy liczba udzielanych przez banki kredytów hipotecznych zaczęła się kurczyć od listopada ubiegłego roku, zaś miesiąc wcześniej zaczęła się seria podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej" - wskazał.

Jak dodał, wprawdzie w Warszawie sprzedaż mieszkań zaczęła spadać na długo przed pierwszą podwyżką oprocentowania kredytów, jednak we Wrocławiu i Gdańsku popyt zmniejszył się wyraźnie właśnie w czwartym kwartale 2021 r. W Krakowie skutki drożejących kredytów mieszkaniowych dały o sobie znać dopiero na początku tego roku - zaznaczył Wielgo.

Hans Rosling:Factfulness

Factfulness

Sprawdź
Kai-Fu Lee: Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata

Inteligencja sztuczna

Sprawdź
Jakub Sawulski: Pokolenie '89. Młodzi o polskiej transformacji

Pokolenie '89

Sprawdź

Zwrócił uwagę, że niespodziewanie w marcu Biuro Informacji Kredytowej odnotowało spore ożywienie na rynku kredytowym, ale było to spowodowane zapowiedzią rekomendacji KNF, która drastycznie ograniczyła zdolność kredytową potencjalnych nabywców mieszkań. "Banki obliczają ją biorąc pod uwagę cenę kredytu wyższą od rzeczywistej aż o 5 pkt proc." - przypomniał.

W ocenie eksperta, wielu chciało się więc załapać się na korzystniejsze zasady. Nie trwało to jednak długo. Kwiecień przyniósł tąpnięcie na rynku kredytów mieszkaniowych, a w maju to samo stało się z popytem na mieszkania. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (315)

dodaj komentarz
jpelerj
Mamy chyba pierwsze ofiary wysokich stóp na forum. Komuś chyba o nicku kqq puściły nerwy i zaczął wyzywać na forum, więc mu pousuwano wpisy, ale zamulił dwa pierwsze przewinięcia komentarzy. Tak, że ciekawsze komentarze są niżej. To już się nadaje do leczenia farmakologicznego, co tam sie dzieje po tych biurach sprzedaży, panika Mamy chyba pierwsze ofiary wysokich stóp na forum. Komuś chyba o nicku kqq puściły nerwy i zaczął wyzywać na forum, więc mu pousuwano wpisy, ale zamulił dwa pierwsze przewinięcia komentarzy. Tak, że ciekawsze komentarze są niżej. To już się nadaje do leczenia farmakologicznego, co tam sie dzieje po tych biurach sprzedaży, panika większa niż na Titanicu przed ostatecznym pójściem pod wodę.
kqq
Nie byłeś nie widziałeś jak trolley tu bluzgał na mnie to się nie wp..laj między wódkę a zakąskę.
A zresztą ty jesteś ten przyjaciel trolleya co to razem na wszystkich formach mieszkaniowych o mega krachach i spadkach piszecie to może jesteś jego kumplem zza biurka z tej mafi trli która tu w tysiącach produkuje spadkowe wiadomości?
Nie byłeś nie widziałeś jak trolley tu bluzgał na mnie to się nie wp..laj między wódkę a zakąskę.
A zresztą ty jesteś ten przyjaciel trolleya co to razem na wszystkich formach mieszkaniowych o mega krachach i spadkach piszecie to może jesteś jego kumplem zza biurka z tej mafi trli która tu w tysiącach produkuje spadkowe wiadomości? To siedzisz obok niego i za rączkę się trzymacie? Przyszedł ci się wypłakać że go ktoś strolował tak jak mu się za te bluzgi należało? Za to wasze ujadanie od kilku lat na formach to wam się należą prochy i farmakologia o ile z psychiatryka już nie piszecie bo taka możliwość istnieje przecież
kqq odpowiada kqq
jpelerj ty jesteś ten przyjaciel trolleya co to razem na wszystkich FORACH BANKIERA mieszkaniowych o mega krachach i spadkach piszecie OD LAT to może jesteś jego kumplem zza biurka z tej mafi TROLI która tu w tysiącach produkuje spadkowe wiadomości? To siedzisz obok niego i za rączkę się trzymacie? Przyszedł ci się wypłakać że go jpelerj ty jesteś ten przyjaciel trolleya co to razem na wszystkich FORACH BANKIERA mieszkaniowych o mega krachach i spadkach piszecie OD LAT to może jesteś jego kumplem zza biurka z tej mafi TROLI która tu w tysiącach produkuje spadkowe wiadomości? To siedzisz obok niego i za rączkę się trzymacie? Przyszedł ci się wypłakać że go ktoś strolował tak jak mu się za te bluzgi należało? Za to wasze ujadanie od kilku lat na FORACH to wam się należą prochy i farmakologia o ile z psychiatryka już nie piszecie bo taka możliwość istnieje przecież
mark234
Trolley znany ruskij trol, zwolennik Putina, antyszczep i jednoczesnie naganiacz na spadki. Antyszczepy i ruskie trole to jedno zawsze byli powiązani ale jeszcze naganiacz na spadki jaki cel ma nasz towarzysz Putin że takie wytyczne daje swoim trolom.
kqq
Jak to jaki? Siać tu zamęt i zamieszanie, dezorganizować, siać panikę, wieszczyć krachy i upadki, a najlepiej doprowadzić do wszechobecnego strachu i paniki - przecież to znane narzędzia putlera które realizują tu te jego trole w tysiącach produkujące od lat wiadomości. Powiedzcie mi kto normalny bez przerwy od rana do nocy ma czas Jak to jaki? Siać tu zamęt i zamieszanie, dezorganizować, siać panikę, wieszczyć krachy i upadki, a najlepiej doprowadzić do wszechobecnego strachu i paniki - przecież to znane narzędzia putlera które realizują tu te jego trole w tysiącach produkujące od lat wiadomości. Powiedzcie mi kto normalny bez przerwy od rana do nocy ma czas i pieniądze by tylko pisać wiadomości? Jak oni zarabiają na życie, niech mi ktoś wyjaśni? Przecież wystarczy otworzyć prawie każdy artykuł na bankierze a tam od samego rana do samej nocy co kilka minut wiadomości od trolley-a czy jpelerj-a albo kazikwaw, albo jsunday, albo wibor3m10 i wielu wielu innych. Ich jest tu od zatrzęsienie, większość to płane trole, zawodowi naganiacze na krachy i spadki i rozwałkę wszystkiego.
bartoszw1973
Tylko CHF bo ten kraj się niestety sypie.
Kilka informacji tylko z dzisiaj:

"Saldo rachunku bieżącego w I kwartale 2022 r. było ujemne i wyniosło ponad 41 mld zł - poinformował Narodowy Bank Polski w czwartkowym komunikacie."

"Mamy 38 miliardów dziury w ZUS!"

"Pieniądze dla Polski
Tylko CHF bo ten kraj się niestety sypie.
Kilka informacji tylko z dzisiaj:

"Saldo rachunku bieżącego w I kwartale 2022 r. było ujemne i wyniosło ponad 41 mld zł - poinformował Narodowy Bank Polski w czwartkowym komunikacie."

"Mamy 38 miliardów dziury w ZUS!"

"Pieniądze dla Polski znów zagrożone. Premier reaguje na słowa Jourovej"

Chyba przestanę czytać wiadomości bo to za duży stres.
mkg
To tylko przedsmak niestety, zgaduje... kilka trupów z szafy wyleci na jesień, z nieruchami jest taki problem że ciężko to spakować do plecaka jak trzeba będzie stąd uciekać (niekoniecznie wojna - wystarczy niewypłacalność), sprzedać przy obecnych i dużo wyższych stopach (będą!) ciężko, w Wenezueli też dobrze się żyło - do czasu.To tylko przedsmak niestety, zgaduje... kilka trupów z szafy wyleci na jesień, z nieruchami jest taki problem że ciężko to spakować do plecaka jak trzeba będzie stąd uciekać (niekoniecznie wojna - wystarczy niewypłacalność), sprzedać przy obecnych i dużo wyższych stopach (będą!) ciężko, w Wenezueli też dobrze się żyło - do czasu.

Są lepsze alternatywy inwestycyjne - jedną z nich jest mobilność i brak długów.
jsunday
Ilość komentarzy przerażonych jelonków nieruchomościowych potwierdza załamanie rynku ;-)))
Brak sensownych argumentów w obliczu z bezlitosnymi faktami jest uderzający.

A Wiborek leci na 8%, a miniratka dusi i dusi......
trolley
Jak widać niektórym już całkiem psycha siadła hehe.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki