REKLAMA

Eksperci: To nie jest czas na to, by pozwolić Grecji wyjść z euro

2015-06-09 18:33
publikacja
2015-06-09 18:33
fot. Face to Face/REPORTER /

Niektóre wymagania wierzycieli Grecji są nierealistyczne z makroekonomicznego i społecznego punktu widzenia. I teraz, gdy Rosja stała się agresywna, nie jest to dobry moment na to, by pozwolić Grecji wyjść ze strefy euro - pisze noblista Joseph Stiglitz.

 Eksperci: To nie jest czas na to, by pozwolić Grecji wyjść z euro
Eksperci: To nie jest czas na to, by pozwolić Grecji wyjść z euro (fot. Face to Face/REPORTER / )
Stiglitzowi wtóruje jeden z głównych komentatorów dziennika "Financial Times" Gideon Rachman w tekście pod znamiennym tytułem: "Jeśli Europa nie potrafi się ugiąć, może się rozpaść".

Europejscy politycy, którzy nonszalancko zakładają, że ewentualne wyjście Aten ze strefy euro (tzw. Grexit) nie będzie szkodliwe dla gospodarki, bo koszty takiego rozwiązania "zostały zaksięgowane", mylą się głęboko - pisze we wtorek Stiglitz, laureat ekonomicznej nagrody Nobla, na łamach dziennika "Social Europe".

Po pierwsze zdaniem noblisty wierzyciele powinni przyznać się do licznych błędów polegających na aplikowaniu Grecji od kilku lat kuracji nie tylko nieskutecznej, ale w pewnych aspektach szkodliwej, która doprowadziła do tego, że tamtejsza gospodarka skurczyła się o 25 proc.

Po drugie, stanowisko kredytodawców Aten jest niemal tak aroganckie, jak myślenie amerykańskich ekonomistów przed upadkiem banku Lehman Brothers i załamaniem finansowym w 2008 roku - pisze Stiglitz. A dzieje się tak dlatego, że nie sposób przewidzieć gospodarczych skutków Grexitu, a zwłaszcza jego wpływu na europejskie instytucje finansowe - argumentuje, ostrzegając zarazem, że mogłoby to doprowadzić do nawrotu kryzysu na wielką skalę.

Najważniejsze konsekwencje byłyby zaś takie, że "nie leży to w interesie Europy - ani świata - by na jej peryferiach znalazło się wyobcowane od sąsiadów państwo, zwłaszcza teraz, gdy geopolityczna destabilizacja stała się oczywista" - podkreśla noblista.

"Bliski Wschód jest pogrążony w chaosie; Zachód próbuje powstrzymać Rosję, która znów stała się agresywna (...). To nie jest czas na rozbijanie jedności Europy" - apeluje Stiglitz.

Rachman zwraca uwagę we wtorkowym numerze "Financial Timesa", że tak jak premier Grecji wywiera presję finansową na UE, tak premier Wielkiej Brytanii David Cameron mnoży naciski polityczne, domagając się zmian traktatowych.

Obaj trafiają na zdecydowany opór, zwłaszcza Berlina, ale nie zmienia to obaw, że wyjście jednego, jak i drugiego kraju z UE jest źródłem poważnych obaw. "Niezdolność UE do zachowania się w sposób elastyczny wobec konieczności zmian jest niebezpieczna. Europa, która się nie ugina, ma znacznie większe szanse się rozpaść" - ostrzega Rachman.

Zastrzega jednak, że o ile niemieckie kręgi finansowe uważają zgoła, że wyrzucenie Grecji z unii walutowej to dobre rozwiązanie, to przynajmniej "kanclerz Angela Merkel, z przyczyn geopolitycznych, wydaje się skłonna utrzymać Ateny w strefie euro".

Premier Grecji w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" wyraził przekonanie, że gdyby wierzyciele nie ustąpili wobec pewnych warunków Aten, "to byłby początek końca strefy euro". Zdaniem wielu ekonomistów jest coś na rzeczy.

Ponadto te najistotniejsze warunki Grecji, to między innymi odstąpienie od dalszych reform systemu emerytalnego. "New York Times" zwraca uwagę, że ze względu na kryzys na przedterminowej emeryturze znalazło się bardzo wielu Greków. Częstym przypadkiem jest to, że ich skromne emerytury zostały zredukowane o 35 proc. "Niedawna analiza rządu (Grecji) wykazała, że blisko 45 proc. emerytów żyje poniżej progu ubóstwa", a wielu z nich, "zwłaszcza zaś kobietom, które miały niższe pensje, grozi to, że ich dochody będą się kurczyć do końca ich życia" - pisze "NYT".

Dla Stiglitza taka sytuacja, jak i dramatyczne skurczenie się PKB Grecji, to niedopuszczalne ekonomiczne i społeczne konsekwencje drastycznego programu oszczędności, jaki Atenom narzuciła tzw. trojka, czyli Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

"Trojka fatalnie pomyliła się co do makroekonomicznych konsekwencji programu, który narzuciła (...). A kontynuowanie go w obecnych warunkach zakrawa na szaleństwo" - pisze Stiglitz. Tłumaczy, że kraj, z którego ucieka kapitał i utalentowani ludzie, w którym spadają wynagrodzenia oraz eksport, nie jest w stanie spłacać długów, jeśli kontynuowana będzie kuracja, polegająca na zduszaniu gospodarki.

Grecja jest zdana na zagraniczną pomoc finansową od 2010 roku, kiedy to stanęła na krawędzi bankructwa. Od tego czasu drastyczne cięcia wydatków budżetowych, recesja i wysokie podatki doprowadziły do spadku dochodów Greków o jedną trzecią. Bezrobocie sięgnęło 26 proc.

Zdaniem Stiglitza Grecja skłonna jest spełnić znakomitą większość warunków, które narzucają jej wierzyciele, zanim uruchomią kolejną transzę pomocy finansowej. Reszta wymagań jest nierealistyczna i grecki rząd "ma rację, nie chcąc podpisać się pod pełnym błędów programem" reform, których domaga się zwłaszcza Berlin" - pisze noblista.

I konkluduje: "To program, który okazał się porażką; niewielu ekonomistów sądziło, by kiedykolwiek mógłby być czy powinien był być wdrożony".

Podobną opinię wygłosił niedawno inny słynny ekonomista, Thomas Piketty, który napisał, że metoda redukowania długu publicznego, którą forsuje się na użytek Grecji nie jest dobra, kuracja trwałaby dziesięciolecia i "może to zadziałać, ale potrwałoby to niesłychanie długo".(PAP)

fit/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~flkk
Jak tu zrobic tak by niczego nke zmienia c
Hehe
~czerwonyPOlip
A to się Grecy zmartwią ... !
~GRECY
Grecy o zdecydują o wyjściu z EURO, nie STYGLIC
~Marta
Noblista to tylko nazwa. Nagroda Nobla nie przewiduje nagrody z ekonomii - to tylko wymysl bankowcow, ktorzy rozdzielaja sobie kasę pod taką nazwą, warto by o tym bylo wspomnieć.. Wiec to ze pan plecie głupoty ratując kumpli nie powinno wcale nikogo dziwic.
~commentbot
W dzisiejszych czasach nawet Msrks dostałby nobla z "ekonomii"
~Passerby
Grecja tak czy inaczej musi dostać wpi.....l żeby zniechęcić naśladowców. Ktoś kto nie płaci długów musi zostać ukarany. Nie można wyciągać łapy do Niemców. Każdy powinien żyć na własny koszt. W Niemczech ludzie zap....ją do 68 lat. W Grecji idą na "wcześniejsze" emerytury w wieku 55 lat. I Grecja Grecja tak czy inaczej musi dostać wpi.....l żeby zniechęcić naśladowców. Ktoś kto nie płaci długów musi zostać ukarany. Nie można wyciągać łapy do Niemców. Każdy powinien żyć na własny koszt. W Niemczech ludzie zap....ją do 68 lat. W Grecji idą na "wcześniejsze" emerytury w wieku 55 lat. I Grecja oraz noblista Stiglitz mówią że to niedopuszczalne żeby zmuszać Greków do pracy. Ktoś tu porządnie odjechał. A ...zapomniałem że w niektórych stanach USA marycha jest już legalna. Pan noblista był niedawno na wykładach w Kolorado ?
~kali
Mysle ze Grecja wiecej skorzysta w sojuszu z Rosja niz z bandycka UE ,
~Rocho
Czyli sojusz biedy z nędzą ? Problem tylko w tym kto wypłaci Grekom wcześniejsze emerytury ? Putin czy Stiglitz ?
~gazda odpowiada ~Rocho
To żaden problem ~Rocho. Globalny świat NWO, do którego UE należy, to afrykanizacja Europy i muzułmanizacja społeczeństw UE. (inne nacje również) Prasa donosi ,że 100 tyś afrykańskich muzułamnów ju z w tym roku przekroczyło granice UE. Zobacz co robią muzułmanie w Danii, Szwecji, W.Brytanii czy Francji. To już To żaden problem ~Rocho. Globalny świat NWO, do którego UE należy, to afrykanizacja Europy i muzułmanizacja społeczeństw UE. (inne nacje również) Prasa donosi ,że 100 tyś afrykańskich muzułamnów ju z w tym roku przekroczyło granice UE. Zobacz co robią muzułmanie w Danii, Szwecji, W.Brytanii czy Francji. To już koniec pewnej epoki cywilizacyjnej białych. Następuje afrykanizacja Europy, a tym samym wyrównywanie się (czytaj. Pauperyzacja ) stopy życiowej na świecie na skutek wprowadzanego NWO (czyli globalnej polityki).

Emerytury to będziemy wypłacać za X lat nie Grekom, którzy są mi bliżsi kulturowo od muzułmanów, ale wypłacane właśnie milionowej już rzeszy emigracyjnej , muzułmańskiej i innych kultur na ziemiach również polskich ( już w krótce się o tym przekonamy). Zawsze proszę o więcej wyobraźni , tym razem równieżm pomyślmy zanim napiszemy to co chcą władze NWO.
Ze to Grecja jest zagrożeniem dla UE,a to nie Grecja niestety. Takie są fakty jakby powiedział "Max Golonko"..

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki