Ekonomista Kopernik na monetach kolekcjonerskich NBP

24 kwietnia 2017 r. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę upamiętniającą Mikołaja Kopernika. Srebrna dziesięciozłotówka zainauguruje serię "Wielcy polscy ekonomiści" i będzie dostępna w nakładzie do 15 tys. egzemplarzy.

(NBP)

– Mikołaj Kopernik to nie tylko wybitny astronom, skuteczny strateg ale również jeden z najwybitniejszych umysłów europejskiego renesansu – mówi pomysłodawca serii prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. – To również wielki polski ekonomista, którego dorobek stawia w jednym rzędzie ze światowymi twórcami myśli ekonomicznej. Był jednym z pierwszych zwolenników nowoczesnej polityki pieniężnej, autorem „Rozprawy o biciu monety”, w której udowodnił, że pieniądz gorszy wypiera lepszy. Kopernik, podobnie jak dziś nasza instytucja, dbał o wartość pieniądza – przypomina prezes NBP.

Rewers monety przedstawia wizerunek Mikołaja Kopernika oraz fragment oryginalnego rękopisu Rozprawy o biciu monety, znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Fragment dzieła obecny jest również na awersie. Monetę, zaprojektowaną przez Sebastiana Mikołajczaka będzie można nabyć od 24 kwietnia w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 120 zł. Więcej informacji na jej temat znajduje się w folderze emisyjnym NBP.

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 ~PJB

Ale numer Prezes NBP który promuje politykę ujemnej stopy realnej RPP mówi o dbaniu o wartość pieniądza w domyśle złotówki? Az dziw że się nie udławił tymi słowami. Przecież stosując ujemną stopę realną niszczą złotego w imię zapewnienia wpływów do budżetu państwa, niszczą skłonność Polaków do oszczędzania, niszczą filary dla przyszłych emerytur bo te powstają tylko z oszczędności !!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~aleks

Polska jest za bardzo zadłużona żeby sobie pozwolić na podnoszenie stóp procentowych. Raczej jeszcze obniżą niż podwyższą. A, że Kowalski traci na lokacie to ich za bardzo ni obchodzi - niech inwestuje na giełdzie

! Odpowiedz
2 0 ~ZTeya

Siedział sobie chłop na polu i liczył pyry,a liczył bo to był Kopyrnik.

! Odpowiedz
0 11 ~piotr

Mamy jedne z najbrzydszych monet obiegowych w Europie , po prostu koszmar . Zaś monety kolekcjonerskie czy okolicznościowe to prawdziwe perełki piękna , choć nie wszystkie . Czas by NBP zmienił ten trend i zaczął promować Polskę na 'obiegach" , bo z tymi monetami mają kontakt cudzoziemcy tu u nas i poza granicami . Inna sprawa to wręcz bandyckie ceny za monety kolekcjonerskie , 15 gram srebra za 120 zł , to rozbój i zabijanie polskiej numizmatyki . Polecam wszystkim to piękne hobby ! Pozdrawiam i polecam - zbierajcie i cieszcie oczy !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~Reporter

"Kopernik, podobnie jak dziś nasza instytucja, dbał o wartość pieniądza – przypomina prezes NBP."
To zdanie ze strony prezesa NBP można nazwać czystym bluźnierstwem.

! Odpowiedz
2 6 ~Lutek

No nie mogę - prezes banku dba o wartość pieniądza. Tak samo jak rządy o dobro narodów. Smutnym faktem jest to że dużo Mirków na świecie w to wierzy.

! Odpowiedz
0 12 ~Reporter

Już Mikołaj Kopernik w 1517, powiedział: „Pieniądze są wymyślone – złoto lub srebro jest używane do obliczenia i zapłaty ceny przedmiotów na sprzedaż”, W pewnym sensie jest to więc urządzenie pomiarowe do wyceny. A dzisiaj banksterzy wciskają nam kit że to „Old barbaric relikt” Oraz zbijają jego cenę aby lemingi nie odkryły jego realnej wartości oraz aby ochronić pieniądz fiducjarny zadrukowując świat papierem opartym na zaufaniu, w co? w głupotę ludzką, sterowaną propagandą poprzez Kartel bankowo polityczny. Ale o dziwo wywołują wojny w celu jego grabieży (ochrony). I zapełniają swoje skarbce. Hahaha. Jedyna rada, korzystajmy z promocji jakiej na przestrzeni wieków jeszcze nie było.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 7 ~Reporter

"Ekonomista Kopernik na monetach kolekcjonerskich NBP" Zakup monet kolekcjonerskich jest jedną z największych głupot. Pozdrawiam Jan-uszy kolekcjonerów. Jedynymi słusznymi zakupami są: Standardowe - jedno uncyj-ne monety bulionowe Silver Eagles albo Wiedeńscy Filharmonicy. I taki tylko zakup możemy nazywać kolekcyjno - inwestycyjnym. Ludzie nie dajcie się walić w rogi za pomocą sentymentu, Banksterzy nad wami nie maja sentymentu !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~aboco

kiedyś monety kolekcjonerskie były sprzedawane w NBP po nominale. Ale to było przed denominacją. Potem pamiętam, że srebrna lustrzanka "Katyń" o nominale 20 zł była sprzedawana w kasie po 30 zł. To był niewątpliwie zakup kolekcjonersko - inwestycyjny.

! Odpowiedz
0 2 ~MacGawer

Mylisz kolekcjonowanie z inwestowaniem. Kolekcjonuje się nie po to by zarabiać ale "cieszyć oczy". Na tej samej zasady mozna krytykowac ogrody, parki itp zajmowanie ziemi na cos innego niż uprawa zywności.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl