REKLAMA

Ekonomista Bernanke chce chronić Stany Zjednoczone

2012-02-02 22:13
publikacja
2012-02-02 22:13
Inwestorzy przywykli do tego, że gdy w kalendarzu pojawia się wystąpienie Bena Bernanke, wszyscy wyczekują na magiczne słowa o dodatkowej stymulacji gospodarki USA. Choć dziś ponownie nie padły żadne konkretne zapowiedzi działań Rezerwy Federalnej, to rynek odbiera ton prezesa jako przygotowania do następnego "podpompowania" gospodarki.

Ben Bernanke Rezerwa Federalna dolar QE3Historia pokazuje, że od kilkudziesięciu lat nie było sytuacji, gdzie w roku wyborczym w USA, giełdy odnotowały ujemny wynik. Bernanke przed Komisją Budżetową Izby Reprezentantów przekonywał, że wciąż nie można powiedzieć o rynku pracy, że działa normalnie. Jak przyznaje, nastroje konsumentów ulegają poprawie, lecz nadal nie są satysfakcjonujące.

Szef Rezerwy Federalnej, przyczyn pogorszenia warunków gospodarczych wyraźnie upatruje w kłopotach Europy. Według niego Fed będzie nadal monitorował rozwój sytuacji w Strefie Euro i w razie konieczności podejmie wszystkie możliwe kroki, by chronić gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe dodał także, że nadmierny dług publiczny grozi bardzo dotkliwymi konsekwencjami (WIG20 wyczuwa wielki powrót luzowania w USA).

Giełdy Europy Zachodniej zakończyły czwartkową sesję na symbolicznych plusach. Niemiecki DAX wypracował 0,59 proc., francuski CAC40 0,27 proc., a brytyjski FTSE100 już tylko 0,09 proc.

Pozytywnym zaskoczeniem okazały się dane amerykańskiego departamentu pracy. W ubiegłym tygodniu przybyło 367 tys. nowych bezrobotnych, wobec oczekiwań na poziomie 371 tys. oraz poprzedniego wyniku 379 tys. Jednak teraz, najbliższym i najważniejszym testem dla Amerykanów będzie piątkowa publikacja rządowego raportu Biura Statystyki Pracy.

Ekonomiści szacują, że styczniowe zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 155 tys. nowych miejsc pracy (grudzień: 200 tys.), a zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło o 175 tys. (grudzień: 212 tys.). Oczekuje się także, że stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 8,5 proc.

Indeksy na Wall Street zakończyły sesję w mieszanych nastrojach. Dow Jones stracił 0,09 proc., natomiast S&P500 zyskał 0,11 proc., i NASDAQ 0,4 proc.

Krzysztof Gołdy
Bankier.pl
 Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~MEGAFON
UWAGA ! OBCY JEST PROSZONY O KURTUAZYJNE ODWIEDZINY KOL. BALONA
~Balon
No wreszcie znalazłem towarzystwo wzajemnej adoracji. Czekam już ze zniecierpliwieniem na obcy - decydujące starcie.
~spoko
Dodruk pieniędzy w USA to idealne rozwiązanie dla gospodarki, ale tragiczne dla spekulantów giełdowych, grożące pęknięciem bańki dolarowej. USA mogą legalnie drukować obcą walutę czyli biliony dolarów, ponieważ USD przestał być walutą krajową a stał się światową walutą transferową. Dodruk powoduje uspokojenie nastrojów społecznych Dodruk pieniędzy w USA to idealne rozwiązanie dla gospodarki, ale tragiczne dla spekulantów giełdowych, grożące pęknięciem bańki dolarowej. USA mogą legalnie drukować obcą walutę czyli biliony dolarów, ponieważ USD przestał być walutą krajową a stał się światową walutą transferową. Dodruk powoduje uspokojenie nastrojów społecznych w USA i może trwać nawet do momentu kiedy wszyscy amerykanie będą na zasiłkach z braku miejsc pracy. To powoduje mniejszą presję USA na Chiny w sprawie urealnienia kursu RMB, a to z kolei pozwala Chinom na ignorowanie problemów w UE. Więc kryzys będzie uderzał coraz mocniej w kraje Eurolandu pozbawionego narzędzi do walki z importem bezrobocia. Obecne zalecenia Niemiec i Francji wobec krajów basenu morza śródziemnego są nikczemne i spowodują dalsze pogorszenie sytuacji mieszkańców tych krajów.
dyletant
Dzisiaj zejdziemy na 2350. LOP spada więc Gruby zamyka długie pozycje.
~gracz
Gram 3 LL fusd na korekte 1% i 1 S fw20 tez na jakąs korektę
~cba
Ben Bernanke zwala na Europe ,ale ten cały syf rozpentało USA
~menel
Stymulowanie gospodarki dodrukiem pieniądza jest podobne do raczenia się alkoholem. Co za dużo, to niezdrowo, chociaż początki wydają się bardzo przyjemne.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki