Ekonomiści nie stawiają na mocny wzrost inflacji

Inflacja we wrześniu wyniosła 2,2 proc. Niektórzy ekonomiści prognozują, że w przyszłym roku nastąpi jej wyraźny wzrost. Ale przeciętna prognoza na rynku wskazuje raczej na stabilizację wskaźnika inflacji.

Szybki wzrost gospodarczy, spadek bezrobocia i wzrost płac sprzyjają wzrostowi inflacji. W modelach ekonomicznych dynamika płac oraz wzrost PKB powyżej długookresowego trendu to są jedne z najważniejszych czynników, które zwiększają presję w górę na ceny. I rzeczywiście w Polsce obserwujemy wzrost inflacji. We wrześniu wyniosła ona 2,2 proc., a kiedy odejmiemy ceny żywności i paliw – najmniej zależne od koniunktury – wówczas wskaźnik ten wyniósł ok. 1 proc. W obu przypadkach dynamika cen jest wyższa niż w zeszłym roku i ostatnich latach.

(SpotData)

Zdaniem niektórych ekonomistów inflacja będzie coraz wyższa. Wprawdzie na przełomie tego i przyszłego roku może spaść ze względu na tzw. efekty bazy (wzrost cen paliw jesienią i zimą 2016 roku), ale trend będzie rosnący. Na przykład zespół analiz Pekao napisał w komentarzu po danych inflacyjnych: „Nasze prognozy wskazują, że w połowie 2018 r. ceny będą rosły w tempie przekraczającym cel NBP”. Z kolei ekonomiści mBanku wskazują, że „polska gospodarka będzie generować coraz większą presję inflacyjną od strony popytowej jak i kosztowej, będzie się ona ujawniać w kolejnych miesiącach powolnym wzrostem inflacji bazowej”.

Prognozy zbierane przez NBP od profesjonalnych zespołów analitycznych wskazują jednak, że przeciętny ekonomista nie prognozuje wzrostu inflacji ponad to, co obserwujemy dziś. Mediana prognoz dla inflacji na rok i dwa lata w przód wynosi odpowiednio 2,3 i 2,4 proc. Co symptomatyczne, mediana prognoz na dwa lata w przód jest wciąż poniżej środka celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.). Tak jakby po kilku latach flauty cenowej analitycy nie mogli uwierzyć, że presja inflacyjna może się istotnie zwiększyć.

IM

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 cyganoitaliano

kto czyta mego bloga ten wiedział już w lutym że inflacja będzie wysoka.
http://polska-w-ruinie.blog.pl/2017/02/07/zaskoczenie-inflacyjne/
to dopiero początek

! Odpowiedz
3 0 erdwa

To jak juz masz tą szklana kulę to powiedz kiedy stopy podniosą to sobie przedtem dokupię jakichś papierów opartych o wibor

! Odpowiedz
0 1 kerad_

To jeszcze wytłumacz dlaczego złotówka się umacnia?

! Odpowiedz
0 0 erdwa odpowiada kerad_

Dolar słabnie a nie złotówka rosnie w silę

! Odpowiedz
0 0 kerad_ odpowiada erdwa

Szklanka jest od połowy pełna czy pusta?;-)

! Odpowiedz
0 1 taurus

Nigdzie , nie ma czegoś takiego ,na twoim humanistycznym blogu .
Szkoda czasu na te twoje opisówki przykładowo piszesz o wysokiej inflacji nie podając wartości jaka wg ciebie jest wysoka 2,2% ?
Nie ma żadnej wysokiej inflacji nic nie przewidziałeś tylko ci się przewidziało ,że przewidziałeś.
Tytuł twego tak twego bloga Polska w ruinie i wypaczenie polityczne mówi za wszystko.
A tak poza tym by mówić o prognozach trzeba podać pewien przedział liczbowy z oszacowanym prawdopodobieństwem ( u ciebie nie ma nawet tego )

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 3 xyz83

Silvio_gesell co ty na to? Nie odpowiadasz tylko na niewygodne pytania ale myślę że to chętnie skomentujesz.

! Odpowiedz
6 8 silvio_gesell

Po co? Teraz po fakcie to każdy mądry.

! Odpowiedz
14 16 madarot

sranie w banie, że inflacja to tylko 2%! każdy kto robi opłaty zakupy itp. wie że to kłamstwo. Bardzo pięknie to widać jak się robi zakupy płacąc kartą i robiąc opłaty przez internet. Tu widać czarno na białym ile płaciło się rok temu a ile teraz, a wzrost wynagrodzenia wcale tego ubytku nie rekompensuje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 janusz_cebula

Czas wyzerować stopy :P

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,0% VII 2018
PKB rdr 5,2% I kw. 2018
Stopa bezrobocia 5,9% VI 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 848,16 zł VI 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,8% VI 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl