REKLAMA

Ekonomiści: badania NBP potwierdzają presję inflacyjną

2021-08-05 11:10
publikacja
2021-08-05 11:10
Ekonomiści: badania NBP potwierdzają presję inflacyjną
Ekonomiści: badania NBP potwierdzają presję inflacyjną
fot. Andrey Popov / / Shutterstock

Najnowsze badania NBP koniunktury w sektorze przedsiębiorstw (Szybki Monitoring), pokazujące mocne perspektywy popytu, wzrostu zatrudnienia i narastanie presji płacowej, sygnalizują utrzymanie się podwyższonej presji inflacyjnej w Polsce - oceniają ekonomiści.

"Obraz, jaki wyłania się z badania NBP, pokrywa się z naszą oceną procesów gospodarczych. Otwieraniu się gospodarki będzie towarzyszyć silna poprawa koniunktury i narastająca presja popytowa. To, w kontekście utrzymujących się problemów podażowych, będzie generować zwiększoną presję na wzrost cen. Nawet jeżeli w przyszłym roku problemy po stronie podaży uda się rozwiązać, gospodarka, naszym zdaniem, będzie rozwijać się w tempie powyżej potencjalnego PKB i presja popytowa na wzrost cen będzie narastać" - uważają ekonomiści ING BŚ.

Zdaniem ekonomistów Banku Pekao, obserwacje płynące w najnowszego Szybkiego Monitoringu malują optymistyczny obraz gospodarki - dobrą kondycję krajowego rynku pracy, dynamiczną odbudowa koniunktury oraz perspektywę wyraźnego odbicia inwestycji przedsiębiorstw.

"Te wszystkie czynniki mogą stanowić ryzyko w górę dla rynkowych prognoz PKB za II kw. 2021 r. oraz są podstawą dla podtrzymania dobrych nastrojów w gospodarce. (...) Niemniej jednak, mimo licznych pozytywnych informacji, równie wiele tu argumentów za utrzymywaniem się inflacji na podwyższonym poziomie w najbliższych kwartałach" - dodali.

Ekonomiści Banku Millenium pozytywnie oceniają poprawę ocen w zakresie inwestycji firm, co, ich zdaniem, daje szanse na szeroki charakter wzrostu gospodarczego i utrzymania go na solidnym poziomie.

"Jednocześnie na podwyższonym poziomie utrzymywać się będzie presja inflacyjna. Taka ocena perspektyw koniunktury stanowi argument dla zwolenników szybszej normalizacji polityki pieniężnej" - dodają. (PAP Biznes)

tus/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_a_dlaczego
mądry kupi dobra inwestycyjne a najmądrzejszy inwestycyjne nie finansowe :D a naj naj naj mądrzejszy zainwestuje w siebie i w swoich bliskich :)
henk54
NBP i RPP to najbardziej skompromitowane polskie instytucje.
A jeszcze 10 lat temu były to solidne marki. Dziś siedzą tak skorumpowani nieudacznicy bez honoru.
max5000
To co robi PiS i Glapunski to dramat. Jestem przerażony. Czemu to robicie ludziom którzy całe życie oszczędzalu a teraz widzą jak ich oszczędności tracą na wartości przez bezczelne utrzymywanie niskich stop proc. przy inflacji 5 proc. W tym kraju nie ma mądrych ludzi w polityce. Zawiodłem się na PO, PiS, SLD i PSL.
marekpoznan
Bo politycy to jedna i ta sama banda oszustów, dla pozorów kłócą się ze sobą.
maniek_as
Ekonomiści NBP potwierdzają, ale prezes NBP oszust i złodziej oszczędności Glapiński nie potwierdza!!! Jak zwykle broniąc swoich kolesi z PiS kłamie w sprawie inflacji. Już rok temu mówił, że rynki się mylą, jak inflacja była powyżej 4%. Okazało się, że Glapiński się myli!!! Glapiński won!!!
the_mind_renewed
Tak obiektywnie jak spojrzeć na świat - pensje prezesów koncernów światowych i im podobnych to jest obecna burżuazja która przez chciwość wywołała kryzys światowy. Teraz zrozumiałem dlaczego rewolucja październikowa miała sens. Ludziom się po prostu krew zagotowuje i wprost instynktownie rozglądają się za nowym Tak obiektywnie jak spojrzeć na świat - pensje prezesów koncernów światowych i im podobnych to jest obecna burżuazja która przez chciwość wywołała kryzys światowy. Teraz zrozumiałem dlaczego rewolucja październikowa miała sens. Ludziom się po prostu krew zagotowuje i wprost instynktownie rozglądają się za nowym Leninem.
Trzeba tylko ustalić adres nowego pałacu zimowego, a z tym może byś problem, bo uciskające nas banki z FED i EBC na czele mają tam NIBY zgromadzone nasze fundusze pracownicze i środki emerytalne (których nie posiadają) co robi nas kompletnie zdezorientowanych - bo ukrywają się za sloganem DEMOKRACJA.
Więc obecny system znacznie przebija dawną burżuazje bo oprócz chciwości doszła malwersacja przykryta falami pandemii. Dodam że obecna burżuazja nie musi już gromadzić bogactw w metalach szlachetnych i diamentach. To dla nich walory bezwartościowe, one stały się nadzieją biedaków. Oni mają drukarki i policyjne oddziały specjalne wyposażone, a przede wszystkim są posiadaczami mediów przy których pomocy wyprali i piorą ludziom mózgi sprowadzając je do poziomu zadłużonej ameby.
"Nic nie będziesz posiadać i będziesz szczęśliwy" Szatan Schwab. W końcu dadzą tobie obowiązkowo igłę, no bo oni cię kochają !!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
konik_garbusek
PiS jest generalnie skonczony. RPP i Glapcio robią cuda by rzad mogl sobie dlug po taniosci obslugiwac i wydawac na lewo i prawo, skoro dlug taki tani, ale to sie musi skonczyc. Wtedy trzeba bedzie pwoieidziec: NIE MA KASY. I bedzie koniec balu. Socjalizm konczy sie tam, gdzie koncza sie cudze pieniadze.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki