Ekonomiści: Wzrost PKB hamuje raczej bez zaskoczeń, choć możliwe korekty w dół rynkowych prognoz

Choć gospodarka Polski w III kw. zwolniła mocniej od prognoz, hamowanie PKB było oczekiwane i na razie nie widać jego dużego pogłębienia - uważają ekonomiści. Niektórzy analitycy nie wykluczają rewizji w dół prognoz ścieżki wzrostu w zależności od późniejszych szczegółowych danych GUS.

Adam Antonia, ekonomista Pekao

"Skala spowolnienia jest nieznacznie głębsza 4,1 proc., czego my się spodziewaliśmy, a spadek tempa wzrostu z 4,6 proc. na 3,9 proc. można określić jako poważny ruch. Nie znamy na chwilę obecną struktury wzrostu, musimy czekać koniec listopada, kiedy poznamy szczegóły, które stały za tym spowolnieniem.

Według naszych szacunków, w III kw. wolniej rosły inwestycje i konsumpcja. Ale musimy poczekać na szczegóły, zwłaszcza że mamy rewizje danych historycznych.

Tempo wzrostu będzie wyraźnie niższe w przyszłym roku i raczej z trojką z przodu niż czwórką. Natomiast co do skali jest za wcześnie by to oceniać. Wiemy, że koniunktura w gospodarce światowej nie kształtuje się najlepiej, choć z drugiej strony mieliśmy dzisiaj lepsze od oczekiwań dane PKB z Niemiec. Wzrost o 0,1 proc. kdk jest wprawdzie mizerny, ale wygląda na to, że udało się uniknąć technicznej recesji.

Sytuacja na przyszłość powinna się raczej stabilizować, natomiast nie ulega wątpliwości, że w przyszłym roku wzrost będzie wolniejszy. Nasza prognoza na chwilę obecną to jest 3,4 proc. jeżeli chodzi o wzrost w 2020 r.".

Ekonomiści Banku Millennium

"Sądzimy, że źródłem niespodzianki względem naszych prognoz są inwestycje, zwłaszcza sektora prywatnego. Obecnie spodziewamy się, że w całym 2019 r. PKB w Polsce przyrośnie o 4,2 proc., a więc nieco słabiej niż 4,6 proc. prognozowane przez nas w ostatnim raporcie kwartalnym. Korekta ta wynika głównie z pogorszenia perspektyw dla krajowego przemysłu, co wynika z przekładania się na krajowych producentów negatywnego sentymentu związanego z aktywnością handlową na świecie.

Uważamy również, że nasza prognoza na 2020 r. wynosząca 3,6 proc. nie jest już do utrzymania, aczkolwiek dynamika PKB także w przyszłym roku powinna przewyższyć tempo potencjalne (ok 3,0 proc.)".

Aleksandra Świątkowska, BOŚ

"Dane są troszkę słabsze od naszych oczekiwań, ale spodziewamy się, że odczyt finalny zostanie lekko skorygowany w górę. Spowolnienie wzrostu gospodarczego było oczekiwane po publikacji słabszych miesięcznych danych. Nie znamy jeszcze struktury wzrostu, ale szacujemy, że istotne spowolnienie nastąpiło w inwestycjach. Rok wcześniej inwestycje publiczne były na wysokim poziomie co utworzyło wysoką bazę rdr, przez co dzisiejszy odczyt może wydawać się skokowy.

Dane oczyszczone z sezonowości mogą jednak trochę uspokajać, ponadto wynik kwartał do kwartału był nawet trochę lepszy niż w II kw., więc nie ma tak dużego spowolnienia. Gospodarka nadal spowalnia, ale nie wskazuje na przyspieszenie spowolnienia. Te dane pokazują, że to spowolnienie nie powinno postępować skokowo, a kolejny kwartał może wypaść lekko poniżej 4 rdr. Nie widzimy również zagrożeń dla całorocznego odczytu dynamiki PKB na poziomie 4,2 proc."

Urszula Kryńska, ekonomistka PKO BP

"Do tej pory prognozowaliśmy wzrost PKB w 2019 r. o 4,3 proc., a w 2020 o 3,7 proc. Gorszy III kwartał sugeruje, że możliwa jest obniżka całej ścieżki, choć trzeba poczekać na szczegóły odczytu.

Niższe od oczekiwań dane PKB za III kw. mogą oznaczać, że dane o rachunkach narodowych nie do końca ujmują rozmiar impulsu konsumpcyjnego. Prawdopodobnie on jest widoczny w mikroprzedsiębiorstwach, które są badane raz roku przez GUS. Oczywiście dane są rozczarowaniem.

Gospodarka oczywiście hamuje, widzimy to od kilku kwartałów, co też wszyscy zakładają. Słabną inwestycje w związku z cyklem wykorzystania środków z UE, słabnie także popyt za granicą".

Marcin Luziński, ekonomista Santander Banku Polskiego

"Spowolnienie było odrobinkę mocniejsze niż się spodziewaliśmy i niż rynek się spodziewał. Spowolnienie pokazywały proaktywnie wszystkie wskaźniki makroekonomiczne z trzeciego kw. Jest to spójne z tym co się dzieje w globalnej gospodarce, pod wpływem przede wszystkim wojen handlowych.

Nasza prognoza jest taka, że gospodarka będzie dalej spowalniała. W 2020 spodziewam się, że będzie średniorocznie 3,5 proc. Wydaje się, że nasza całoroczna prognoza na ten rok na poziomie 4,3 proc. się utrzymuje - co prawda w III kw. trochę słabiej, ale za to odczyty z II i I kw. zostały zrewidowane z górę.

Jeśli chodzi o strukturę w III kw. - pewnie konsumpcja pozostała mocna, natomiast spowolnienie nastąpiło w innych komponentach, głównie w inwestycjach".

Monika Kurtk, główna ekonomistka Banku Pocztowego

"Trzeba jednak podkreślić, że dynamika PKB na poziomie 3,9 proc. rdr to wciąż relatywnie wysoki wynik, zwłaszcza jeśli porównać ją z dynamiką PKB w Niemczech, całej strefie euro czy w USA. (...) Na bazie danych miesięcznych publikowanych przez GUS można szacować, że spowolniła konsumpcja gospodarstw domowych, inwestycje i najprawdopodobniej ujemny wkład we wzrost PKB zanotować mógł eksport netto.

Tempo wzrostu gospodarczego w ostatnim kwartale br. ma szansę utrzymać się w okolicach zanotowanego w trzecim kwartale, a nawet nieznacznie przyspieszyć. M.in., ze względu na okres świąteczny, delikatnie przyspieszyć może konsumpcja gospodarstw domowych.(...)Tempo wzrostu gospodarczego w całym 2019 r. miałoby szansę osiągnąć 4,4 proc."

PKB w III kw. 2019 roku wzrósł o 3,9 proc. rdr wobec 4,6 proc. rdr w II kw. 2019 r., po korekcie z 4,5 proc.- wynika z flash szacunku GUS.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w III kw. 2019 r. gospodarka urosła o 4,1 proc. rdr.

Listopadowa projekcja NBP zakłada wzrost PKB w III kw. o 4,0 proc. rdr, a w IV kw. 3,9 proc. rdr. (PAP Biznes)

tus/ kk/ maf/ ana/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil