REKLAMA

Ekolodzy zaskarżą kolejne farmy wiatrowe?

2022-07-08 09:11
publikacja
2022-07-08 09:11
Ekolodzy zaskarżą kolejne farmy wiatrowe?
Ekolodzy zaskarżą kolejne farmy wiatrowe?
fot. Nguyen Quang Ngoc Tonkin / / Shutterstock

Fundacja ekologiczna, która zaskarżyła decyzję środowiskową dla morskiej farmy wiatrowej Orlenu i Northland Power, włącza się do postępowań dla kolejnych inwestycji. "Dobro naszego kochanego kraju leży mi na sercu" - tłumaczy Kazimierz Mroczkowski, prezes fundacji Grand Agro.

Decyzję środowiskową farmy wiatrowej Baltic Power, o planowanej mocy 1200 MW, skutecznie zaskarżyła fundacja Grand Agro. Twierdziła, że nie miała wystarczająco czasu na zapoznanie się z materiałem dowodowym. Do tego miała zarzuty do analizy oddziaływania farmy na ptaki morskie i migrujące oraz na ichtiofaunę.

Podniosła kwestię trwałego oddziaływania farmy wiatrowej na klimat wybrzeża w związku ze spowolnieniem wiatrów oraz na prądy morskie. Jeden z zarzutów dotyczył także braku przeanalizowania powolnego uwalniania elementów strukturalnych rotorów w wyniku reakcji z solą morską.

Sprawę opisywaliśmy obszernie na łamach portalu WysokieNapiecie.pl pod koniec maja tego roku. Dużo miejsca poświęciliśmy także samej fundacji oraz jej dotychczasowej działalności.

Wiele miesięcy analiz i napięty harmonogram

Sprawa z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska trafiła do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która analizowała decyzję i raport oceny oddziaływania na środowisko prawie dziewięć miesięcy. Jak stwierdził GDOŚ, zarzuty fundacji były nietrafione i nie przedstawiła ona analizy, ani dowodów, z których wynikałoby, że założenia przedstawione w raporcie są nieprawdziwe.

GDOŚ uznał jednak, że „warunki wpisane w decyzji RDOŚ w Gdańsku z 17 września 2021 r. są nieprecyzyjne, niejasne, część z nich się powtarza, przy czym ich treść nie jest identyczna” i wytknął w niej kilka braków. Uchylił więc decyzję środowiskową RDOŚ dla Baltic Power, ale nie skierował jej ponownie do pierwszej instancji, tylko wydał orzeczenie co do istoty sprawy. Tym samym określił nowe uwarunkowania środowiskowe. Obszerną decyzję GDOŚ, czyli liczący ponad 90 stron dokument.

To może oznaczać wydłużenie harmonogramu budowy farmy zaplanowanej na 1200 MW. Warto przypomnieć, że inwestor planuje zacząć budowę w 2024 r. Na razie Baltic Power nie komentuje decyzji GDOŚ.

Spółka Baltic Power analizuje obecnie przekazaną dokumentację. Analiza niezbędna jest do rzetelnej oceny potencjalnego wpływu wydanych przez GDOŚ nowych uwarunkowań na projekt. O kolejnych krokach będziemy informować po podjęciu decyzji biznesowych” – przekazał portalowi WysokieNapiecie.pl Krzysztof Bukowski, rzecznik Baltic Power.

Dociekliwi ekolodzy i dziurawe decyzje środowiskowe? Jakie jeszcze inwestycje Grand Agro bierze pod lupę? Jakie projekty czekają jeszcze na pozwolenia? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Tomasz Elżbieciak, Magdalena Skłodowska

Źródło:
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (25)

dodaj komentarz
pallmall
Wyłączyć im prąd, skontrolować co jedzą, ile benzyny kupują, ile plastiku używają, ile robią do kanalizacji, czy grzeją mieszkania i wszystko to co w ich chorych głowach zatruwa środowisko i oskarżyć o zatruwanie środowiska
powiemwamcomysle
powtorze to jednym zdaniem to nie sa zadni ekolodzy tylko ludzie pazerni na kase i to widac bardzo
powiemwamcomysle
agand agro czyli pan mroczkowski, sniadowska z mezem i inni taki sobie znalezli sposob na zarabianie ze blokuja duza inwestycje pod jakims eko pretekstem zeby wyszarpac pieniadze w zamian za zielone swiatlo pelen schemat tymi ludzmi powinna sie zajac prokuratura i abw
mareknast
Jaka to organizacja ekologiczna która zajmuje się np. obrona prezesa Orlenu przed Ringier Axel Springer.czy popieraniem budowy przekopu Mierzei Wiślanej ze względów nazwijmy to politycznych (bo gdyby uważali że jest to dobre z punktu widzenia ekologii i popierali to inna sprawa)
mkx
Nowy Dwór Mazowiecki - to gdzieś nad morzem jest?
powiemwamcomysle
a w krs ze Przasnysz to gdzie oni maja gniazdo w koncu?
qart
Powinni płacić pełne odszkodowania za każdy dzień zwłoki inwestycji. Wtedy to się skończy.
godunow2
Wiatr już nie jest eko, czas na wungiel !
lebski_gosc
W niemczech tam nie skarżą ale w Polsce trzeba
kochan
Jak mają skarżyć w Niemczech skoro są finansowani z niemieckiego budżetu?

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki