Ekipa remontowa - zmora właścicieli mieszkań

redaktor naczelna Bankier.pl

Zatrudnia się ich na chwilę, ale wspomina latami. Fachowcy, dla których zapłata jest zawsze za niska, czasu zawsze za mało, a koledzy po fachu to zwykli partacze. O ekipach remontowych krążą legendy. Jak wybrać zespół, który spełni swoje zadanie i zaoszczędzi nam nerwów?

“Kierowniczko!” to jeden z ulubionych zwrotów używanych przez ekipy budowlane. Śmieszny na początku, z każdym kolejnym tygodniem remontu staje się jednak przekleństwem, którego od pewnego momentu nie chce się już słyszeć. Są jednak sytuacje, w których bez fachowców obyć się trudno. Z kolejnymi remontami wracają więc, a wraz z nimi te same co zawsze problemy.

Słowo remonciarza!

Pobożnym życzeniem każdego planującego remont jest zrobić go szybko, tanio i zgodnie z planem. Niestety gdzieś pomiędzy drabiną a wiaderkiem ścierają się dwie przeciwstawne polityki. Na oszczędność i pośpiech inwestora lubią nakładać się niechlujność, kombinatorstwo albo nadmierna kreatywność zleceniobiorców. Finał może mieć różną postać - trwać wieki, kosztować dwukrotnie więcej lub w niczym nie przypominać pierwotnej idei. Do tej „wojny domowej” można się jednak przygotować.

Generalizowanie bywa krzywdzące, ale trudno tego nie robić, gdy niemal każdy przypadkowo zapytany albo doświadczył trudów współpracy z ekipami remontowymi, albo zna kogoś, kto tej wątpliwej przyjemności doznał. Szybka sonda przeprowadzona na potrzeby tej publikacji w zebranym ad hoc gronie potwierdza, że obawy co do fachowości niektórych budowlańców nie są bezzasadne. Wśród najczęstszych zarzutów pojawiają się niesłowność i nieterminowość.

– Dysponowaliśmy sprawdzoną, godną zaufania ekipą remontową składającą się z członków bliskiej rodziny, którzy rozumieli naszą sytuację i pomogli nam przeprowadzić remont szybko, pracując każdego dnia po 10-11 godzin. Sprawili się zawodowo – rozpoczyna swoją opowieść Kaśka, która z ekipą fachowców remontowała mieszkanie kupione w wielkiej płycie. Zaraz jednak uzupełnia: – Nie obyło się również bez dodatkowych specjalistów zewnętrznych, których z kolei nie wspominamy dobrze, mimo że wybraliśmy ich, opierając się na rekomendacji innych. Okazało się na przykład, że jeden z nich przyszedł do nas, rozpoczął pracę, a po wykonaniu tylko jej części wyszedł. Wrócił następnego dnia po południu, tłumacząc się, że musiał skończyć robotę u poprzedniego zleceniodawcy. Koszmar!

jak wybrać ekipę remontową
Fot. ThinkStock

W podobnym tonie wypowiada się Paweł, który niedawno przygotowywał do użytku nowe, deweloperskie mieszkanie. – Ekipy remontowej nie szukaliśmy długo - została polecona przez znajomych. Niestety, nie sprawdziła się. Pracownicy byli niesumienni, często nie pojawiali się w pracy, bo jednocześnie wykonywali klika zleceń, wskutek czego wykańczanie mieszkania trwało dobrych kilka miesięcy... Sytuacja szybko przybrała kuriozalny obrót. – Naszą największą frustracją związaną z remontem była obawa, że on nigdy się nie skończy. Doszło do sytuacji, że musieliśmy przeprowadzić się do mieszkania, w którym ciągle trwał remont. W sobotę rano, zamiast porządnie się wyspać, parzyliśmy budowlańcom kawę i zastanawialiśmy się, jak się tu się szybko ulotnić – wspomina. Zmartwienie jeszcze do przełknięcia, jeśli remont, choć trwa długo, kosztuje tyle, ile powinien. Z reguły jednak do straconego czasu trzeba doliczyć też utracone środki.

Remont - impreza wysokiej ceny

Dotrzymanie pierwotnie założonego kosztu remontu graniczy z cudem. Trudno spotkać kogokolwiek, komu się to udało, różnice dotyczą tylko skali przeszacowania. Rekordziści, jak Paweł, podwajają kwotę z kosztorysu. Najczęściej jednak od niemiłego zaskoczenia może uchronić nas założenie choćby 20-procentowego buforu finansowego. W razie braku rezerwy, remont może skończyć się cięciem wydatków.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że stawki w branży są podobne, ale doświadczenie pokazuje, że można płacić mniej, nie rezygnując z jakości. – Koszty fachowców, których wynajmowaliśmy we Wrocławiu, były o wiele wyższe od obowiązujących w mniejszych miejscowościach, takich jak ta, z której pochodzimy. Warto więc szukać ekipy poza dużymi miastami, gdzie specjaliści od remontów bardzo się cenią – podpowiada Kaśka.

– Poprzedni remont przerabiałem 10 lat temu, więc realia trochę się zmieniły. Kosztował o 50 proc. więcej niż się spodziewaliśmy, a trwał dwa razy dłużej – wspomina Michał, dzisiaj jakby bardziej świadomy, że w remontowych potyczkach nie bez winy są i sami inwestorzy.

Wyższy stan przedremontowej świadomości

– Ponieważ nie dysponowaliśmy środkami, które wystarczyłyby na kompleksowy remont całego mieszkania, a nie chcieliśmy jeszcze bardziej się zadłużać, postanowiliśmy podzielić prace na dwie tury. Początkowo wyremontowaliśmy pokoje, kuchnie i korytarz. Druga tura prac odbyła się kilka miesięcy później i obejmowała remont łazienki. Z perspektywy czasu oceniam to jako błąd – wspomina inwestorka, która w krótkim czasie zafundowała sobie dwukrotny remont. A dwukrotny remont to potencjalnie podwójne problemy.

Nie na darmo mówią, że lepszy znany wróg niż nieznany, dlatego do remontu wypada przygotować się nie gorzej niż sami fachowcy. W związku z tym, że nawet prowadzenie prac z pomocą rodziny może być brzemienne w skutkach (patrz konflikt jako konsekwencja rozbieżnych oczekiwań lub błędnego efektu końcowego), uniwersalnej metody wytypowania ekipy remontowej nie ma. W osiągnięciu sukcesu może pomóc kilka powtarzanych przez inwestorów – niestety dla nich samych, post factum - wskazówek:

  • zapoznać się z efektem wcześniej wykonywanych prac (nie jednej, a kilku),
  • przygotować szczegółowy kosztorys planowanych prac i zakupów,
  • upewnić się co do jakości używanych do remontu materiałów,
  • ustalić, kto ponosi koszty wyżywienia, ewentualnego transportu, jeśli konieczny jest dojazd z innej miejscowości,
  • rozmówić się co do odpowiedzialności za dostarczenie wszystkich niezbędnych do remontu urządzeń i narzędzi,
  • określić termin realizacji przedsięwzięcia,
  • zawrzeć pisemną umowę i zdefiniować konsekwencje niewywiązania się z niej,
  • a jeśli to możliwe – skonfrontować własne przypuszczenia z tymi, którzy korzystali z usług tego samego zespołu.

– Jeśli ekipa jest sprawdzona, ryzyko jest trochę mniejsze – daje się słyszeć od tych, którzy mają za sobą po kilka remontowych przepraw. Inni uzupełniają: – Korzystać z polecenia znajomych – tak, ale tylko tych, u których remont się już zakończył, najlepiej jakiś czas temu. Wtedy wiadomo, jakie niedoróbki ujrzały światło dzienne po czasie i czy ekipa jest dobra – sugeruje Michał, u którego ekipa miała za zadanie odremontowanie mieszkania w starym budownictwie.

Tę metodę chwali też Kuba, który korzystał z pomocy osławionego już w rodzinie Pana Wiesława. – Pan Wiesław zrobił wielką robotę, sprawdził się w stu procentach, uniknęliśmy dzięki niemu wielu przykrych przygód, o których słyszeliśmy, że zdarzają się w przypadku ekip budowlanych.

Rekomendacje lubią się jednak nie sprawdzać. Choćby dlatego, że każdy remont to inne zadanie, inni inwestorzy i inna kwota do zapłaty. – Ekipę mieliśmy nagraną i sprawdzoną przez rodzinę. U nas sprawdziła się na początku, ale przy wykończeniu zaczęła zawodzić – zapewne dlatego, że już zaczynała inną robotę – wspomina Michał. – Grzechy? Klasyczne: niesłowność i optymizm terminowy. Przesadny optymizm to również, zwłaszcza przed startem prac, grzech inwestorów. – Jesteśmy jeszcze przed remontem – raportuje Hania. – Póki co, mamy umówioną firmę, wybrane materiały. Ekipę znaleźliśmy, wypytując znajomych - chcieliśmy kogoś sprawdzonego i godnego polecenia.

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 1 morridin

Poproszę numer do Pana Wiesława!! ;-)

!
2 0 soros

UWAGA NIERZETELNY WYKONAWCA!!! Przestrzegam przed współpracą z ŁUKASZ RAŹNIAK PRO-REM Przedsiębiorca: ŁUKASZ RAŹNIAK NIP: 1181717787 , REGON: 140094410 Firma reklamuje zakres wykonywanych zadań na: malowanie, wykończenia wnętrz, firma remontowa, firma budowlana, przedsiębiorstwo budowlane tymczasem ten pseudo-fachowiec nie dysponuje podstawowymi narzędziami budowlanymi. Podjęta współpraca w zakresie remontu mieszkania zakończyła się: 1. niewywiązaniem sie z umowy (ucieczka z budowy), 2. szkodą materialną w postaci zmarnowanych materiałów, 3. niezgodnym ze sztuką budowlaną wykończeniem na każdej płaszczyźnie: kładzenie gresu i kafelek, malowanie i gładzie, elektryka, zabudowa k-g i wykończeniówka, 4. dodatkowymi kosztami pokrycia napraw i następstw nienależytego wykonania umowy. 5. brakiem oddania żadnego z etapów uzgodnionych prac, 6. wyłudzeniem pieniędzy na rzekome koszty materiałów bez okazywania faktur. Wykonawca ten najmuje się do wszelkiego zakresu robót budowlanych nie posiadając przy tym gruntownego przygotowania. Posługuje się również zmyślonymi referencjami. Wielkie rozczarowanie i nerwy.Nie ta liga. Zainteresowanym udostępniam szczegóły. Nie daj się uczyć patałachowi Twoim kosztem!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 dkj

1) Jeżeli ktoś ma dużo zleceń i robi w kilku miejscach na raz to czy należy mu czynić z tego zarzut? Przecież może to oznaczać, że mamy do czynienia z prawdziwym fachowcem. Inaczej nie miałby tylu klientów.
2) Ekipy remontowe w dużych miastach są droższe i muszą być droższe, bo po prostu życie tam jest droższe. Nie ma w tym nic złego, że wołają wyższych cen. Fachowiec z okolicy może być tańszy tylko żeby to "taniej" nie wyszło drożej, gdy doliczy sobie za dojazdy, a jak najbardziej ma prawo doliczyć, bo benzyna też kosztuje, a traci też czas, a czas to pieniądz.
3) To chyba oczywiste, że lepiej aby robota została wykonana solidnie nawet z poślizgiem niż przed czasem a byle jak. Pośpiech z reguły nikomu nie służy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Beata

remont to może być dosyć traumatyczne przeżycie , wiem bo sama go przerabiałam :-)
Pierwsza ekipa z polecenia , hymny pochwalne i takie to miało być wszystko ok. Niestety ...ekipa w wygórowanymi wymaganiami praca od 8 do 16 pełna krytyka inwestora o złe kolory o ściany nie w tym miejscu lub ,że na podłodze ma być terakota a nie panele ( zawsze szybciej się je układa niż klei płytki) i wieczne "fochy"a najbardziej to chyba o to ,że ja jako kobieta wydawałam im polecenia i walka o wszystko .Czasami zastanawiałam się czy to ja jestem właścicielem :-) druga ekipa to całkowite przeciwieństwo szybko sprawnie i fachowo :-) a co najważniejsze nie było obrazania z ich strony a praca przebiegała sprawnie .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Monika

Chyba miałam więcej szczęścia niż rozumu. Znalazłam ekipę remontowa w necie i jestem bardzo zadowolona. Zaczynali prace o godz 8 kończyli o 18. Cały remont.mieszkania w tydzień. Pan miał na imię Artur 793 022 777.

! Odpowiedz
0 0 ~Joseph

nie tylko mieszkań, ale i domów :) w zeszłym roku szukaliśmy fachowców do ocieplenia domu i znaleźć dobrych było nie lada wyczynem! Ci polecami z góry mieli zajęte terminy, a szukanie przez Internet to troche jak kupienie kota w worku, chociaż nie zawsze! dla tych co szukają, może to brzmi banalnie, ale podstawa to najpierw trzeba się przejechać na miejsce, objerzeć chociażby jak wygląda ich miejsce, a podstawa to zobaczyć poprzednią "robotę" dobra umówa, w któej trzeba zawrzeć, kto i za co jest odpowiedzialny, co jak nie wyjdzie itd. akurat poszczęściło nam się bo trafiliśmy na naprawdę rzetelną ekipę doradzili nam np. bardzo dobry jakościowo materiał w komplecie (stystem termo organika),bo np. tylko wtedy kiedy jest kompletny jest objęty gwarancją. Wszystko w terminie, bez większych jazd. ekipa z pod Warszawy, jakby ktoś chciał mogę podac bezpośredni kontakt

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~marta

witam, czy można by poprosić o kontakt do tej ekipy? z góry dziękuję,

! Odpowiedz
0 0 ~estro

Dobrych rad tyczących domu można szukać na portalu domid

! Odpowiedz
1 1 ~Damian

Potrzebowałem ekipy do odremontowania mieszkania w starej kamienicy, stare instalacje stare ściany stare podłogi, wszystko było nie tak i do wymiany, a w kącikach zaczęła pojawiać się pleśń. Ekipa Moltom dała sobie rade, słowni i bez przykrych niespodzianek

! Odpowiedz
3 0 ~Magda

Artykuł bardzo ciekawy, bo porusza wszystkie kwestie. Robiliśmy z mężem pierwsze mieszkanie i dopiero poznawaliśmy prawa branży, trochę czytaliśmy, w zasadzie do niczego nie mogliśmy się przyczepić w trakcie trwania remontu i po pracy (już 26 miesiąc) z firmą z Wrocka - Detail-Work.com, oni mają chyba taki sam adres strony www. W razie czego podaję nr do nich 695 778 111

Pamiętajcie, negocjujcie ceny :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne