Egipt zaprasza do siebie polskich inwestorów

Egipt jest bardzo zainteresowany polskimi inwestycjami z branży spożywczej, motoryzacyjnej i budowlanej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że jesteśmy w końcowej fazie przygotowania porozumienia o współpracy gospodarczej między rządem polskim a egipskim.

Egipt zaprasza do siebie polskich inwestorów
Egipt zaprasza do siebie polskich inwestorów (YAY Foto)

Ulgi podatkowe nawet do 50 proc., niskie koszty pracy i ponad stumilionowy rosnący rynek to - zdaniem ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego - korzyści, na jakie mogą liczyć polskie firmy, które zainwestują w Egipcie.

Minister zakończył właśnie kilkudniową wizytę w Egipcie, gdzie spotkał się z przedstawicielami rządu i tamtejszego biznesu. Powiedział, że Egipt uporał się już w problemami politycznymi i bardzo zainteresowany jest przyciągnięciem zagranicznych inwestorów. "Zależy im przede wszystkim na polskich przedsięwzięciach z branży przetwórstwa rolno-spożywczego, sektora motoryzacyjnego i budowlanego" - wyliczył minister.

Powiedział, że prowadzone są w tej kwestii rozmowy z kilkunastoma polskimi przedsiębiorcami. Wyraził też nadzieję, że przynajmniej kilka z nich zakończy się podpisaniem finalnych umów. Dodał również, że w ciągu kilku tygodni, w Egipcie powinien zacząć działać oddział Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która będzie wspierać inwestorów.

Władze Egiptu przeznaczyły dla przedsiębiorców ok. 460 km kw. wzdłuż Kanału Sueskiego. Chętnych - jak mówił minister Kwieciński - jest wielu: do tej pory zagraniczne, głównie międzynarodowe i chińskie koncerny zainwestowały tam ok. 10 mld dol., tworząc kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy.

Egipt jest trzecią, po Nigerii i RPA, najszybciej rozwijającą się gospodarką w Afryce. Wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale tego roku wyniósł ponad 5,3 proc. Wartość eksportu polskiego do tego kraju z roku na rok rośnie, ale w dalszym ciągu stanowi on ok. 1,1 proc. naszego eksportu ogółem.

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil