REKLAMA

Egipt zaostrza ograniczenia pandemiczne

2021-05-05 20:10
publikacja
2021-05-05 20:10
Egipt zaostrza ograniczenia pandemiczne
Egipt zaostrza ograniczenia pandemiczne
fot. Oleg_P / / Shutterstock

Sklepy, centra handlowe i restauracje w Egipcie od czwartku przez dwa tygodnie będą zamykane o godzinie 21. - zapowiedział w środę egipski premier Mostafa Madbouly. Decyzja ta została ogłoszona w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem w tym kraju.

Najnowsze obostrzenie obejmować będzie ostatnie dni Ramadanu i dzień Id al-Fitr, czyli święto dziękczynienia, obchodzone w islamie na zakończenie świętego miesiąca postu (przypada na 13 maja - PAP).

Premier ogłosił także, że w tym samym okresie zakazane będą duże zgromadzenia i koncerty, a plaże i parki będą zamknięte od 12 do 16 maja.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Egipcie w ostatnich tygodniach stale rośnie, a władze ostrzegają przed dalszym rozprzestrzenianiem się infekcji, zwłaszcza podczas rodzinnych spotkań z okazji Ramadanu.

"Jako rząd i jako urzędnicy jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że obywatele nie w pełni przestrzegają zasad ochrony zdrowia . Zaczynamy dostrzegać, że ogniska infekcji pojawiają się w skupiskach rodzinnych. Gdy jedna osoba zachoruje, wtedy zakaża całą rodzinę" - mówił Madbouly w telewizyjnym przemówieniu.

Egipt wprowadził surowe środki epidemiczne na początku pandemii, zamykając swoją przestrzeń powietrzną i ustanawiając nocne godziny policyjne. Jednak od czerwca zeszłego roku wiele obostrzeń zostało zniesionych.

Rząd Egiptu wdraża od stycznia ogólnokrajowy program szczepień, ale preparat przeciwko Covid-19 do tej pory przyjęło zaledwie około 1 mln osób z powodu ograniczonej liczby szczepionek.

Rząd w Kairze spodziewa się, że w maju otrzyma 4,9 mln dawek różnych rodzajów szczepionek, a jako pierwsza ma dotrzeć w przyszłym tygodniu dostawa z preparatem AstraZeneki z 1,7 mln dawkami.

W Egipcie do tej pory stwierdzono 231 tys. zakażeń koronawirusem i 13,5 tys. przypadków śmiertelnych.

Eksperci w tym kraju uważają jednak, że oficjalne liczby dotyczące Covid-19 prawdopodobnie odzwierciedlają tylko niewielką część zachorowań i zgonów ze względu na stosunkowo ograniczony dostęp do testów. (PAP)

zm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki