Egipscy duchowni przeciwni tureckim serialom

Dar al-Ifta, największa egipska instytucja wydająca fatwy (opinie prawne obowiązujące muzułmanów) wydała komunikat ostrzegający wiernych przed oglądaniem tureckich seriali.

"Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem"
"Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem" (Forum)

Pośród litanii skarg egipskich duchownych można przeczytać np., że „przeinaczają one fakty historyczne”, „rozsiewają propagandę” i „stanowią narzędzie tureckiego rządu w walce o wpływy w regionie”.

"Mimo pojawiających się w tureckich serialach alkoholu, przemocy i zachodnich strojów, decyzję Dar al-Ifta należy odczytywać jako motywowaną politycznie, a nie religijnie" - podkreśla w rozmowie z PAP Antoni Jakubowski z Instytutu Boyma - "Relacje egipsko-tureckie pozostają niezwykle napięte od 2013 roku, gdy Ankara zaoferowała azyl członkom Bractwa Muzułmańskiego, islamistycznego ugrupowania uważanego przez władze w Kairze za ekstremistyczne" - mówi ekspert.

Sprawujący w Egipcie władzę od czasu zamachu stanu w 2013 r. prezydent Abd al-Fattah as-Sissi zakazał telewizji publicznej wyświetlania tureckich seriali w pierwszym roku swojej (przedłużającej się) prezydentury. Mimo to produkcje te pozostają w Egipcie (i wielu innych krajach Bliskiego Wschodu) niezwykle popularne.

Według analityków na popularność tę składają się m.in. bliskość kulturowa pomiędzy Turcją i innymi krajami muzułmańskimi regionu – takie jak podkreślanie wartości rodzinnych i roli honoru, przy jednoczesnym prezentowaniu liberalnych (dla wielu muzułmanów) postaw postaci, takich jak decydowanie przez kobiety o wyborze męża.

Egipcjanie prawdopodobnie długo będą jeszcze musieli oglądać tureckie seriale w internecie lub odbierając kanały z krajów sąsiednich. Lodowate relacje na linii Kair-Ankara, wynikające z m.in. z rozbieżnych interesów politycznych oznaczają również rywalizację na polu kultury – w tym kultury masowej.

jar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil