REKLAMA

Egils Levits wybrany na nowego prezydenta Łotwy

2019-05-29 14:59
publikacja
2019-05-29 14:59

Łotewski parlament wybrał w środę prawnika, dotychczasowego sędziego unijnego Trybunału Sprawiedliwości Egilsa Levitsa na nowego prezydenta kraju.

/ fot. Ints Kalnins / Reuters

Levitsowi - kandydatowi pięciopartyjnej koalicji rządowej - dawano największe szanse na zwycięstwo spośród trzech zgłoszonych osób i potwierdziło się to w wynikach. Levits został wybrany już w pierwszej turze, otrzymując 61 spośród 93 oddanych ważnych głosów.

Obejmie on urząd 8 lipca, gdy skończy się kadencja Raimondsa Vejonisa, który zdecydował, że nie będzie się ubiegać o reelekcję.

"Będę prezydentem całej Łotwy - tych, którzy mieszkają w kraju i tych, którzy mieszkają zagranicą, biednych i bogatych" - zadeklarował po ogłoszeniu wyników.

63-letni Levits spędził kilkanaście lat w Niemczech, dokąd w 1972 r. wyjechali jego rodzice, tam też skończył studia. Po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości był przez nieco ponad rok wicepremierem i ministrem sprawiedliwości. Od 1995 r. był on reprezentantem Łotwy w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, a od 2004 r. zasiadał w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

Uprawnienia prezydenta Łotwy są głównie ceremonialne, ale jest on zwierzchnikiem sił zbrojnych, może składać projekty ustaw i je odsyłać do parlamentu, a także nominować kandydata na premiera.(PAP)

bjn/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki