REKLAMA

Efekt obrony franka. Rekordowe rezerwy SNB

2015-01-08 08:12
publikacja
2015-01-08 08:12
Efekt obrony franka. Rekordowe rezerwy SNB
Efekt obrony franka. Rekordowe rezerwy SNB
/ Thinkstock

W grudniu rezerwy walutowe Szwajcarii wystrzeliły do rekordowego poziomu blisko 500 miliardów franków. To efekt obrony kursu krajowej waluty przez bank centralny.

Na koniec grudnia Szwajcarski Bank Narodowy dysponował rezerwami w wysokości 495,105 miliarda franków szwajcarskich. Jest to ich najwyższy poziom w historii. Jeszcze w listopadzie stan rezerw był o 32,435 mld CHF niższy i wynosił 462,669 mld CHF. Odnotowany w grudniu wzrost był najwyższy od lata 2012 r.

Tak wyraźny wzrost rezerw związany jest z powrotem SNB na front walki o obronę kursu franka – według ustaleń podjętych we wrześniu 2011 r. euro może kosztować 1,20 franka i ani centa mniej. W grudniu tymczasem kurs wyraźnie zbliżył się do tej granicy.

Kurs EUR/CHF (Bankier.pl)

W ubiegłym miesiącu SNB zakomunikował, że „jest gotowy kupować waluty obce w nieograniczonych ilościach i może podjąć kolejne kroki, jeśli będzie to wymagane”.

Ponadto 18 grudnia szwajcarski bank centralny poinformował również o wprowadzeniu ujemnej stopy procentowej. Stopa depozytowa dla banków została ustalona na -0,25%, a docelowy trzymiesięczny Libor dla franka ma spaść do przedziału -0,75%-0,25%.

Spekuluje się, że dane o wystąpieniu deflacji w strefie euro lub ewentualne uruchomienie przez EBC programu skupu obligacji rządowych może wymusić na SNB dalsze „pociąganie za spust” w celu obrony założonego poziomu. Obecnie kurs EUR/CHF wynosi 1,2011.

Do symbolicznej zmiany warty doszło natomiast na parze USD/CHF. Na początku roku dolar po raz pierwszy od czterech lat okazał się droższy od franka, a obecnie kosztuje 1,0167 CHF.

Ruchy na światowej scenie walutowej te widać także przez pryzmat złotego. Dolar jest najdroższy od 6 lat i kosztuje 3,63 zł, euro wyznacza 1,5-roczny szczyt blisko poziomu 4,30 zł, natomiast za franka trzeba zapłacić 3,57 zł – najwięcej od czerwca 2012 r.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~plazowicz
Niech sobie nakupią białoruskich rubli, hrywien i kacapskiej waluty. Tąpnięcie bedą mieli jak w banku :)
~emeryt-ok
kurs franka rośnie bo go nie upłynniają i trzymają w sejfach, gdyby rzucili go na rynek cena by spadła z powodu dużej podaży i pewnie po pewnym czasie małym już popycie (odeszli od parytetu w złocie ).
~lBolek
Skoro skupują waluty żeby utzrymać kurs franka to czemu rosną im rezerwy CHF, anie innych walut?
~MacGawer
Bo autorowi powyższego tekstu uciekło słowo "równowartość". Gdy postawi się je przez zwrotem "blisko 500 mld frankow" wszystko stanie się jasne.
~lBolek odpowiada ~MacGawer
Te teksty to im piszą uczniowie z podstawówki w ramach ćwiczeń z przedsiębiorczości chyba. W co drugim tekście takie kwiatki.
~BabciaPawlakowa
jeszcze tylko żeby tej elektryki nie było.
~KazimierzPawlak
ty się nie boj jest u mnie jeszcze granat w świątecznym ubraniu.
~KazimierzPawlak
ot i grosz nam się kończy.
~seth
poloki chętnie odkupią te franki po 2zł HEHEHE
~pol
Co to znaczy że rezerwy we franku wzrosly? Po prostu dodrukowali 2 pociagi frankow i mowia jak chcecie to wam damy za inne waluty...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki