REKLAMA

"Economist": Ukraińska kontrofensywa zdeterminuje bezpieczeństwo Europy

2023-06-09 17:07
publikacja
2023-06-09 17:07

Zaczyna się ukraińska kontrofensywa, która zdeterminuje na przyszłość bezpieczeństwo Europy - pisze "Economist". Rosja nie ma środków, by odepchnąć tę ofensywę. Jednak Chiny nie chcą porażki Moskwy, a Putin gra na zwłokę, by doczekać zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach w USA - dodaje.

"Economist": Ukraińska kontrofensywa zdeterminuje bezpieczeństwo Europy
"Economist": Ukraińska kontrofensywa zdeterminuje bezpieczeństwo Europy
/ Kancelaria Prezydenta Ukrainy

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabu USA gen. Mark Milley porównał wojnę na Ukrainie do walki aliantów z nazistowskimi Niemcami, a o ukraińskiej kontrofensywie powiedział, że jej celem, tak jak niegdyś celem aliantów, jest "wyzwolić okupowane terytorium i wyzwolić kraj niesprawiedliwie zaatakowany przez państwo-agresora, w tym przypadku Rosję" - relacjonuje brytyjski tygodnik.

Różnica polega jednak na tym, że w odróżnieniu od Rosji Niemcy nie miały broni nuklearnej, a dla zachodnich sojuszników Ukrainy cel walki jest mniej klarowny, niż dla aliantów, i trudno jest im sobie wyobrazić całkowitą kapitulację Moskwy. Pojawiają się też obawy, że odepchnięcie rosyjskich wojsk z Ukrainy byłoby dla Kremla takim upokorzeniem, że skłonny będzie użyć opcji atomowej, by tego uniknąć - ostrzega "Economist".

Amerykańscy generałowie są jednak coraz bardziej skłonni uznać, że możliwe jest uzyskanie "strategicznej porażki" Rosjan. Dla sił zbrojnych USA jest to bardzo atrakcyjny scenariusz, ponieważ od dłuższego czasu obawiają się sytuacji, w której Ameryka musiałaby prowadzić dwie wojny - jedną przeciw Rosji, a drugą przeciw Chinom.

Coraz trudniejsze relacje Moskwy i Pekinu

Tymczasem Władimir Putin i chiński prezydent Xi Jingping ogłosili, że Rosję i Chiny łączy przyjaźń "bez granic". Jednak Xi wyznaczył pewne granice - chce wprawdzie nie dopuścić do całkowitej porażki Rosji w tej wojnie, ale z drugiej strony nie zamierza pozwolić na gwałtowne pogorszenie relacji Chin z Europą, lub na użycie broni nuklearnej przez Rosję - pisze tygodnik, powołując się na oceny amerykańskich i europejskich polityków.

Zachodni analitycy uważają, że ukraińska kontrofensywa może się potoczyć według trzech scenariuszy. W pierwszym Ukraina albo przecięłaby linie zaopatrzenia na Krym, albo zdobyła znaczną część wschodniego Donbasu. Tak istotna porażka rosyjskich sił mogłaby nawet doprowadzić do sytuacji, w której Putin traci władzę.

W drugim scenariuszu starty Rosjan byłyby mniejsze, ale na tyle istotne, by osłabić Putina. W trzecim, najbardziej pesymistycznym wariancie, doszłoby do impasu, który pozwoliłby Rosji zachować terytorialne zdobycze. Putin postanowiłby wtedy przeciągać wojnę, by wykazać się większą cierpliwością niż Zachód, a przede wszystkim, by doczekać się ewentualnego powrotu Trumpa do Białego Domu - relacjonuje "Economist". Przypomina też, że były prezydent USA wielokrotnie narzekał, że Ameryka niepotrzebnie traci miliardy dolarów, pomagając Ukrainie.

Trump: Mógłbym zakończyć wojnę w Ukrainie w jeden dzień

Trump powtarzał też, że mógłby zakończyć wojnę na Ukrainie w jeden dzień. W wywiadzie dla Fox News stwierdził, że w "najgorszym wypadku" dogadałby się z Rosją, by "coś przejęła".

Ukraińcy boją się więc, że jeśli Trump dojdzie do władzy, to odetnie pomoc dla Kijowa, albo będzie dążył do rozwiązania konfliktu na warunkach Putina - podkreśla tygodnik.

Zachód musi zatem uczynić swoje obietnice, że "będzie wspierał Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne" bardziej wiarygodnymi. Prezydent Francji Emmanuel Macron, który początkowo uważany był za zbyt ugodowego wobec Rosji, zmienił jednak zdanie i zażądał "namacalnych i wiarygodnych gwarancji dla Ukrainy". Jak bowiem uznał z opóźnieniem: "dziś Ukraina chroni Europę" - konkluduje "Economist". (PAP)

fit/ tebe/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (24)

dodaj komentarz
xqwztsa
Pierwsza linia ruskich przełamana. Ciekawe kiedy rzucą się do ucieczki... O ile już nie poszli w rozsypkę. W końcu sami gadają swoim żołnierzom, że walczą z NATO, więc portki są tam pełne, ale dla nich taki zapach i zafajdane pory to nie nowość.
trolley
I znowu amerykańskie bzdety jak to skorumpowany ukraiński bankrut walczy żeby nie było ruskich czołgów w Warszawie XD. Cieszy że coraz więcej Polaków otwiera oczy i dociera do nich że padli ofiarą masowego ataku propagandowego który kosztował ich już dziesiątki miliardów a będzie kosztował jeszcze więcej. Już nie wspomnę o takim I znowu amerykańskie bzdety jak to skorumpowany ukraiński bankrut walczy żeby nie było ruskich czołgów w Warszawie XD. Cieszy że coraz więcej Polaków otwiera oczy i dociera do nich że padli ofiarą masowego ataku propagandowego który kosztował ich już dziesiątki miliardów a będzie kosztował jeszcze więcej. Już nie wspomnę o takim bulwersujących sprawach jak to o polskiej minimalnej emeryturze dla Ukrów za jedną składkę .
Raffmo
ale bzdury kopiowane z ruSS,kie propagandy. Nazistowski reżim roSSyjski i baiłoruSS.ki musi upaść i zapłacić za zbrodnie przeciw ludzkości.
Raffmo
wysyp ruSS.kiej trollowni poniżej.

roSS.ja to terrorystyczne państwo. Należy je zdenazyfikować z nazistów.
trolley
Należy tak samo walić ruSSkich jak w wielbicieli Bandery i SS Galizien. Zdenazyfikowac jednych i drugich!
Raffmo odpowiada trolley
Wania w SS było kilka razy wiecej roSS.jan.

400 tys. Rosjan służyło w armii Hitlera. Obywatele Sowieckiej Rosji dominowali wśród kolaborantów, którzy przeszli na stronę Hitlera. Spośród wszystkich państw walczących podczas II wojny światowej najwyższy odsetek współpracy politycznej i wojskowej z nazistowskimi Niemcami odnotowano
Wania w SS było kilka razy wiecej roSS.jan.

400 tys. Rosjan służyło w armii Hitlera. Obywatele Sowieckiej Rosji dominowali wśród kolaborantów, którzy przeszli na stronę Hitlera. Spośród wszystkich państw walczących podczas II wojny światowej najwyższy odsetek współpracy politycznej i wojskowej z nazistowskimi Niemcami odnotowano wśród obywateli sowieckiej Rosji

- 29 Dywizja Grenadierów SS (1 rosyjska) – tłumiła Powstanie Warszawskie
- 1 Rosyjska Brygada Narodowa SS
- 30 Dywizja Grenadierów SS (1 białoruska)
- 30 Dywizja Grenadierów SS (2 rosyjska)
polonu
jeszcze się taki nie urodził co Rosję pokona , byli tacy w historii ,co mieli kolorowe sny .źle skończyli , kto następny .
Raffmo
bzdury, roSS.ja była już nieraz pokonana. Czas ją pokonać znów.
xqwztsa
Nie może być! Ukraińcy mają straty w ofensywie! Przecież wszyscy wiedzą, że tacy ruscy np. w ofensywie strat nie ponoszą! Ba! Jeszcze wróg na ich stronę przechodzi jak widzi te anioły niebios niosące russkij mir. Nigdy nie stracili pod Wuhłedarem 31 pojazdów w tym 13 czołgów w jednym ataku o ofensywie nie wspominając. Nie było też Nie może być! Ukraińcy mają straty w ofensywie! Przecież wszyscy wiedzą, że tacy ruscy np. w ofensywie strat nie ponoszą! Ba! Jeszcze wróg na ich stronę przechodzi jak widzi te anioły niebios niosące russkij mir. Nigdy nie stracili pod Wuhłedarem 31 pojazdów w tym 13 czołgów w jednym ataku o ofensywie nie wspominając. Nie było też tak, że na jednej przeprawie rozwalono im z 50... Nigdy! Nigdy! Nigdy!

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki