REKLAMA

"Economist": Putin sprawił, że obudził się "śpiący gigant" Europy - Niemcy

2022-08-13 18:00
publikacja
2022-08-13 18:00
"Economist": Putin sprawił, że obudził się "śpiący gigant" Europy - Niemcy
"Economist": Putin sprawił, że obudził się "śpiący gigant" Europy - Niemcy
fot. Sputnik / / Reuters

Tyrania Władimira Putina i jego wojna na Ukrainie sprawiły, że obudził się "śpiący gigant" Europy, Niemcy, które muszą teraz zmienić politykę energetyczną, zagraniczną i obronną. Dla Berlina jest to szansą, a dla prezydenta Rosji może stać się koszmarem - pisze „Economist".

Partnerskie relacje Niemiec z Rosją i ich uzależnienie od rosyjskiego gazu zostały zdezawuowane przez wojnę na Ukrainie. Nie tylko bowiem okazało się jak bardzo narażony był Berlin na energetyczny szantaż Kremla, ale też że import surowców z Rosji jest finansowaniem jej operacji wojennych - przypomina brytyjski tygodnik.

Jednak inwazja na Ukrainę obudziła "śpiącego giganta" i może sprawić, że zmiana polityki Berlina doprowadzi do czegoś, co będzie "osobistym koszmarem" Putina, czyli Niemiec silniejszych i bardziej śmiałych, w bardziej zjednoczonej Europie - ocenia "Economist".

"Dobra wiadomość jest taka, że wyzwania (dla Niemiec) są do pokonania. Gdy Putin rozpoczął inwazję, Niemcy importowały z Rosji 55 proc. swego gazu. Pesymiści ostrzegali, że jeśli (rosyjskie) dostawy znikną, niemieckie fabryki zamkną się, a rodziny będą w swych kuchniach drżeć z zimna" - pisze tygodnik.

Jednak mimo ograniczenia importu gazu z Rosji rezerwy surowca na zimę rosną w Niemczech w normalnym tempie. Przemysł ogłosił, że może znacznie bardziej ograniczyć zużycie gazu niż oczekiwano. Niemcy uruchamiają ponownie elektrownie węglowe, inwestują w energie odnawialne i prawdopodobnie przedłużą funkcjonowanie siłowni nuklearnych. Powinny też znieść zakaz wydobycia gazu łupkowego i sięgnąć po jego duże rezerwy - ocenia "Economist".

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział zwiększenie wydatków na obronność, bardziej realistyczną politykę zagraniczną i odejście od "pacyfistycznego tabu", pomoc dla Ukrainy i gruntowaną rewizję relacji z Chinami. Ma też wkrótce przedstawić strategię bezpieczeństwa narodowego.

Głębokie więzi Niemiec z Europą i USA stanowią kolejny atut Niemiec, na którym można budować w przyszłości, zwłaszcza, że bardziej wiarygodne Niemcy będą krajem bardzo atrakcyjnym dla inwestorów - wylicza tygodnik.

Istnieje jednak ryzyko, że poparcie dla polityki Scholza osłabnie, gdy koszty związane z wojną i rosnące ceny energii zmienią nastawienie wyborców, którzy na razie w większości popierają stanowisko kanclerza wobec Rosji i Ukrainy. Gdyby jednak "Niemcy porzuciły Ukrainę, byłoby to tragedią, dla Niemców, jak i dla Ukrainy. To konflikt, który decyduje o przyszłości kontynentu" - konkluduje "Economist". (PAP)

fit/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (44)

dodaj komentarz
zoomek
"czyli Niemiec silniejszych i bardziej śmiałych, w bardziej zjednoczonej Europie"
Nie powiem że tego Polsce trzeba. I tak rozstawiali po kątach do tej pory.
teofil
Tytuł od czapy. To Niemcy UE zarządzają i teraz okazało się, że robią to katastrofalnie. Było wiadomo wcześniej, ale teraz już nie da się ukryć. Nikt nikogo nie obudził. Na pewno Niemiec nikt nie budził. Owszem reszta Europy obudziła się, że Niemcy ...
darius19
dawno nie widziany "moshe" ex "ajwaj" ex moravitz" ze stajni Putlera. Najbardziej prostacki z trolli. Nie napisze ze to szambo Putin im/nam zgotowal
endes
To może ja napiszę… szambo to zgotowały nam tzw zachodnie demokracje… a wojna jest konsekwencją tych działań.
moshe_klotz
"Niemcy porzuciły Ukrainę, byłoby to tragedią, dla Niemców, jak i dla Ukrainy"" :)

Tzw. Ukrainy prawie nie ma,
a Niemcy UKR maja dosyc, kasa w bloto,
a szczególnie z Nazi przeszloscia
zops
Myślałem że będzie gorzej po opublikowaniu tej liczby ok. 708. Jednak bezczelny dron tylko pożyczył na kilka godzin kartę pamięci 2GB. Jeszcze nie sprawdzono czy zmodyfikował pliki. ODPOWIEDŹ: Po 6-9 sierpnia 1945r. nastąpił gospodarczy wzrost USA. Z.
zops
Wszyscy wiedzą że konflikt wschodni, częściowo jest ingerencją zpoza Rosji. Kiedyś przybył mi z drona jeden papieros w paczce, która znajdowała się w kieszeni.
pikawka
a to juz zalezy od tego kto bedzie kontrolowal tam media i nastroje ludnosci.
pstrzezek
Obawiam się że Niemcy zawsze będą grały w myśl zasady „i Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek” To brutalne wyrachowanie było widoczne już od dawna. Często nazywane jest też „dyplomacją” Niemcy miły 8 lat by się obudzić po aneksji Krymu. Obecne „przebudzenie” to efekt presji i PR’u
xyzq
Hehe, ten "śpiący gigant" lawiruje między Rosją a UE niczym Baćka na Białorusi :) Gdy inne kraje dostarczały broń ofensywną w tysiącach sztuk, Niemcy zaproponowały... 5.000 hełmów. Wyczyn godny "giganta". I to świat będzie "gigantowi" dłuuugo pamiętał. Gdyby los Ukrainy zależał od Niemiec - od dawna Hehe, ten "śpiący gigant" lawiruje między Rosją a UE niczym Baćka na Białorusi :) Gdy inne kraje dostarczały broń ofensywną w tysiącach sztuk, Niemcy zaproponowały... 5.000 hełmów. Wyczyn godny "giganta". I to świat będzie "gigantowi" dłuuugo pamiętał. Gdyby los Ukrainy zależał od Niemiec - od dawna w Kijowie powiewałaby rosyjska flaga a my graniczylibyśmy z Rosją i zastanawiali się, kiedy nas odwiedzą z "bratnią pomocą". Bo oni są bardzo pomocni, szczególnie w zakresie pomocy w rozstawaniu się z życiem w - że tak powiem - niebanalny sposób...

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki