Echo realizuje projekty zgodnie z harmonogramem, w VIII rusza z budową dwóch biurowców

2020-08-10 18:56
publikacja
2020-08-10 18:56

Budowy Echo Investment postępują zgodnie z harmonogramem, w sierpniu spółka planuje ruszyć z realizacją dwóch biurowców - poinformował PAP Biznes wiceprezes ds. finansowych Maciej Drozd. Dodał, że jest jeszcze za wcześnie na pełną ocenę wpływu epidemii na rynek biurowy. Zarząd jest zadowolony z działania galerii handlowych po ich ponownym otwarciu, ale spodziewa się znaczącego ograniczenia zysków w tym obszarze.

"Pandemia postawiła przed rynkiem biurowym nowe wyzwania, ale spodziewamy się utrzymania dużego zainteresowania oferowaną przez nas nowoczesną powierzchnią biurową. (...) Jest jeszcze za wcześnie na pełną ocenę wpływu epidemii na rynek biurowy m.in. ze względu na to, że decyzje najemców o ewentualnych zmianach dotyczących powierzchni dopiero zapadają" - poinformował wiceprezes ds. finansowych Maciej Drozd.

Jak wskazał, niektórzy najemcy ze względu na potrzebę zachowania dystansu między pracownikami, będą chcieli pozyskać dodatkowe metry kwadratowe, ale inni chcąc ograniczyć koszty – będą zmniejszać zajmowaną powierzchnię.

"Ze względu na ograniczenia związane z podróżowaniem, pandemia może też przyspieszyć napływ najemców z branży nowoczesnych usług dla biznesu, którzy obecnie szukają bliższych lokalizacji na centra usług wspólnych niż Azja. Miałoby to bezpośrednie przełożenie na powstawanie nowych inwestycji w głównych miastach regionalnych w Polsce, a co za tym idzie wpłynęłoby pozytywnie na cały sektor biurowy" - ocenił Drozd.

Poinformował też, że wszystkie budowy Echo Investment postępują zgodnie z harmonogramem i spółka nie widzi większych zagrożeń dla terminów zakończenia projektów.

"Harmonogramy biurowców w przygotowaniu, które co kwartał pokazujemy w sprawozdaniach, są zawsze obarczone większą niepewnością. Start nowego projektu każdorazowo jest poprzedzony analizą chłonności rynku, zapotrzebowania najemców na powierzchnię czy zainteresowania potencjalnych kupujących" - powiedział wiceprezes.

"Będziemy analizować sytuację na rynku i podejmować decyzje na bieżąco. Jeszcze w sierpniu planujemy rozpocząć budowę dwóch biurowców w naszym łódzkim projekcie Fuzja, które prawie w całości zajmie zespół Fujitsu Poland Global Delivery Centre" - dodał.

Drozd poinformował, że spółka jest w trakcie rozmów ws. sprzedaży obiektów biurowych.

"Dotyczą one m.in. budynków Biura przy Willi oraz Biura przy Warzelni w Browarach Warszawskich. Pierwszy z nich kilka tygodni temu otrzymał pozwolenie na użytkowanie, drugi będzie oddany w czwartym kwartale. Rozmawiamy z inwestorami także o innych projektach – m.in. o dwóch biurowcach kompleksu Moje Miejsce w Warszawie, dwóch budynkach Face2Face w Katowicach, czy nawet o biurowcu dla Fujitsu w Łodzi" - powiedział wiceprezes.

"Procesy sprzedażowe postępują naprzód, co potwierdzają transakcje zawierane na rynku. Faktem jednak jest, że inwestorzy są dużo ostrożniejsi w podejmowaniu decyzji i każdy proces negocjacyjny przeprowadzany jest bardzo skrupulatnie. Nie zmienia to faktu, że rynek inwestycyjny jest nadal aktywny, a dobrze zlokalizowane i wynajęte nieruchomości w głównych polskich miastach nadal są traktowane jako doskonała inwestycja" - dodał.

Echo Investment prowadzi także działalność w segmencie nieruchomości handlowych. Spółka jest właścicielem Galerii Libero w Katowicach i 30 proc. Galerii Młociny w Warszawie. Oba centra handlowe były zamknięte przez prawie trzy miesiące i ucierpiały przez lockdown.

"Po ponownym otwarciu, czynsze u znaczącej części najemców są obniżone, a my musimy inwestować dodatkowe pieniądze w marketing oraz zabezpieczenie sanitarne tych obiektów. To wszystko powoduje znaczące ograniczenie zysków w każdym centrum handlowym na rynku. Pogorszenie wyników z tych galerii musi być odzwierciedlone w skonsolidowanym wyniku Echo Investment" - powiedział wiceprezes Drozd.

"Czynnikiem bezpieczeństwa jest dla nas to, że jesteśmy obecni w kilku sektorach rynku nieruchomości, więc sytuacja na rynku handlowym nie ma decydującego wpływu na wynik całościowy" - dodał.

Zarząd jest zadowolony z działania katowickiego Libero oraz warszawskiej Galerii Młociny po ich ponownym otwarciu.

"Powrót tych projektów oraz całego rynku do normalności następuje znacznie szybciej niż zakładaliśmy na początku. Udało się nam uzgodnić indywidualne porozumienia z prawie wszystkimi naszymi najemcami. Odwiedzalność w naszych centrach handlowych rośnie z każdym tygodniem, co ważne utrzymuje się bardzo wysoka konwersja – czyli klienci przychodzący do centrum handlowego faktycznie robią w nim zakupy i wychodzą" - powiedział Drozd.

"To dowodzi, że klienci bardzo odpowiedzialnie podeszli do zakupów w centrach handlowych i jest to dobrą prognozą, jeśli chodzi o dalszą poprawę w ciągu kilku następnych miesięcy" - dodał.

Główną gałęzią działalności Echo Investment jest sprzedaż mieszkań. W pierwszym półroczu spółka sprzedała 653 mieszkania wobec 643 rok wcześniej i podtrzymuje cel sprzedaży 1,4-1,6 tys. mieszkań w całym roku.

"Jesteśmy przekonani, że niezależnie od finalnych konsekwencji epidemii, nadal będzie istniał duży, naturalny popyt na mieszkania – przede wszystkim w miastach o najsilniejszej gospodarce i rynku pracy. To efekt generycznego niedoboru mieszkań w Polsce – jesteśmy w europejskim ogonie pod względem powierzchni mieszkalnej na jednego mieszkańca. Dodatkowo uważamy, że utrzyma się wysoki popyt na mieszkania ze strony inwestorów indywidualnych" - poinformował PAP Biznes członek zarządu Waldemar Olbryk.

Spółka nie spodziewa się na razie obniżek cen mieszkań.

"Duże i profesjonalne firmy deweloperskie mają dobrą sytuację finansową i raczej będą zmniejszać skalę działania, niż sprzedawać mieszkania po niższych cenach. Nowo rozpoczęte inwestycje można po prostu wstrzymać, jeśli sytuacja nie będzie się poprawiać, natomiast inwestycje kończące się w ciągu najbliższego półrocza są już w przeważającej części sprzedane" - powiedział Olbryk.

"W dłuższym okresie, jeśli w gospodarce zacznie spadać skala zamówień publicznych i wartość robót budowlanych, to może przełożyć się na niższe koszty materiałów i robocizny dla deweloperów. Do tego może dojść większa skłonność sprzedających działki do obniżania cen. Wówczas, w miarę obniżania bazy kosztowej nowych inwestycji, stworzy się dla deweloperów pole do obniżania cen mieszkań, ale tylko przy zachowaniu zdrowej marży na projektach" - dodał.

Jak wskazał, trzeba jednak pamiętać, że rynek nieruchomości nie jest rynkiem szybkich zmian, dlatego takie ruchy mogą być obserwowane w dłuższym okresie.

Echo Investment, obok oferowania mieszkań na sprzedaż, rozwija prywatną platformę mieszkań na wynajem o nazwie Resi4Rent. Grupa ma 30 proc. udziałów w platformie i jest odpowiedzialna za realizację inwestycji deweloperskich do platformy, która następnie będzie zarządzała wynajmem mieszkań.

"Uważam, że rynek najmu długoterminowego mieszkań jest bardzo perspektywiczny. Widać to po zainteresowaniu nim instytucjonalnych inwestorów, czy po bardzo dobrym tempie wynajmowania projektów Resi4Rent, spółki powiązanej z Echo Investment. To rynek zupełnie inny niż najem krótkoterminowy, uzależniony od turystyki i podróżowania, który w pandemii został bardzo poturbowany" - poinformował wiceprezes Maciej Drozd.

"Tempo wynajmu w Resi4Rent – poza dwoma, trzema tygodniami zatrzymania przy wprowadzeniu lockdownu – było i jest bardzo dobre. Praktycznie najem długoterminowy nie odczuł konsekwencji pandemii i nie spodziewam się, że tak się stanie" - dodał.

Strategicznym celem Resi4Rent jest zbudowanie platformy 7,5 tys. mieszkań na wynajem do 2024 roku. Obecnie oferta obejmuje 790 mieszkań na wynajem.

"Zamierzamy realizować nasze inwestycje zgodnie z pierwotnymi założeniami, nie ma żadnego powodu do rewizji pierwotnego planu. Resi4Rent ma obecnie sześć projektów w budowie lub w fazie zaawansowanego planowania. W sierpniu ruszy wynajem kolejnych 450 lokali w Browarach Warszawskich. W dalszej kolejności do użytku oddamy projekty Taśmowa i Woronicza w Warszawie, a potem w Gdańsku, Poznaniu i Krakowie" - powiedział wiceprezes Drozd.

Echo Investment nie zamierza zmieniać strategii.

"Nasza strategia została skonstruowana w sposób elastyczny, w tym przewidujący zmienne tendencje na rynku nieruchomości, tak żeby nas od takich zmian zabezpieczyć. Jesteśmy obecni w biurach, mieszkaniach i nieruchomościach handlowych, inwestujemy w nowe, perspektywiczne biznesy, jak np. mieszkania na wynajem czy biura serwisowane. Cykle koniunkturalne dla różnych sektorów są zwykle inne, dlatego kiedy jeden przechodzi przez turbulencje, to inne radzą sobie lepiej. Dzięki temu firma - jako całość - jest stabilna" - poinformował wiceprezes Maciej Drozd.

Echo Investment jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1996 roku.

Sara Borys(PAP Biznes)

sar/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki