REKLAMA
PIT 2023

EY: Nadchodzi okres zmian podatkowych. Firmy obawiają się podwójnego obciążenia

2024-02-10 12:00
publikacja
2024-02-10 12:00

Nadchodzi okres ważnych zmian podatkowych napędzanych takimi czynnikami jak globalna reforma podatkowa, zmiany technologiczne i inflacja - wynika z międzynarodowego badania w obszarze Podatków i Cen Transferowych EY. Wskazano, że przedsiębiorstwa wielonarodowe obawiają się, że globalna reforma podatkowa doprowadzi do podwójnego opodatkowania.

EY: Nadchodzi okres zmian podatkowych. Firmy obawiają się podwójnego obciążenia
EY: Nadchodzi okres zmian podatkowych. Firmy obawiają się podwójnego obciążenia
fot. Abscent / / Shutterstock

Jak wskazano, propozycja OECD wprowadza nowy, międzynarodowy podatek minimalny w wysokości co najmniej 15 proc. dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Ma to uniemożliwić erozję bazy podatkowej poprzez przenoszenie zysków do tzw. rajów podatkowych. Zgodnie z założeniami projekt obejmie tylko duże grupy kapitałowe, których skonsolidowane przychody będą wynosić co najmniej 750 mln euro.

Z badania EY wynika, że na ryzyko podwójnego opodatkowania wskazuje 84 proc. respondentów, a 71 proc. jest zdania, że globalne podatki minimalne wpłyną na politykę cen transferowych w ich firmach.

Reklama

Z kolei trzech na czterech przedsiębiorców (75 proc.) stwierdziło, że duże wyzwanie stanowi efektywniejsze wykorzystanie technologii. Zdaniem 73 proc. ankietowanych inwestowanie w bardziej zaawansowane rozwiązania operacyjne w zakresie cen transferowych przyniosłoby poprawę w zarządzaniu ryzykiem.

Z badania wynika, że coraz więcej przedsiębiorstw zwraca się ku uprzednim porozumieniom cenowym (APA - przyp.), aby negocjować warunki transakcji wewnątrzgrupowych z administracją skarbową. Dwustronne APA okażą się bardzo przydatne zdaniem 61 proc. ankietowanych, zaś w przypadku wielostronnych porozumień odsetek odpowiedzi wyniósł 59 proc. W 2021 r. twierdziło tak odpowiednio: 34 proc. i 30 proc. respondentów. Oznacza to wzrost na przestrzeni dwóch lat o około 30 punktów procentowych.

Ponadto 59 proc. przedstawicieli firm uważa, że jednostronne APA będą bardzo przydatne w zarządzaniu sporami w obszarze cen transferowych w ciągu najbliższych trzech lat, co stanowi niemal dwukrotny wzrost (29 proc.) w porównaniu z rokiem 2021.

Znaczący wpływ inflacji

Zdaniem 77 proc. ankietowanych, inflacja będzie miała znaczący lub umiarkowany wpływ na politykę cen transferowych w ciągu najbliższych 3 lat.

Dodatkowo, 51 proc. twierdzi, że wyższe stopy procentowe odbiły się na średnio- i długoterminowej wycenie zadłużenia między spółkami.

Dodano, że również obowiązek realizacji celów ESG oddziałuje na politykę cen transferowych. Dla 28 proc. ankietowanych oznaczało to konieczność jej zmiany, by uwzględnić nowe wymagania. Z kolei 42 proc. przedsiębiorców przyznało, że ich organizacja przeniosła produkcję z jednej jurysdykcji do innej w ciągu ostatnich trzech lat z powodu kwestii geopolitycznych.

Przedsiębiorcy muszą postawić na nowe technologie 

"W nowej rzeczywistości, w której ryzyko podwójnego opodatkowania gwałtownie wzrosło, eksperci zajmujący się cenami transferowymi muszą bardziej polegać na technologiach, które wesprą ich w tradycyjnych operacjach. Dla 75 proc. respondentów nieefektywne wykorzystanie technologii było ich pierwszym lub drugim największym wyzwaniem, natomiast 67 proc. zmagało się z niską jakością danych" - napisano.

Co więcej, 73 proc. przedstawicieli firm twierdzi, że inwestowanie w bardziej zaawansowaną technologię operacyjną w zakresie cen transferowych przyniosłoby umiarkowaną lub znaczącą poprawę w zarządzaniu ryzykiem. Zdecydowana większość respondentów (88 proc.) zakłada, że technologia wpierająca obszar cen transferowych wygeneruje istotne oszczędności na poziomie przedsiębiorstwa w ciągu najbliższych trzech lat.

Międzynarodowe badanie w obszarze Podatków i Cen Transferowych EY zostało przeprowadzone między wrześniem a październikiem 2023 roku. Wśród ankietowanych znalazło się 1000 członków kadry kierowniczej z dużych firm w 47 jurysdykcjach i 19 branżach, których zapytano o kwestie związane z podatkami międzynarodowymi i cenami transferowymi. (PAP Biznes)

alk/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (2)

dodaj komentarz
reflektorpokojowy
My zwalniamy pracowników, a potem być może uciekamy z Polski bo tutaj dłużej nie ma sensu się męczyć. Zostaną sami biorcy socjalu. O to chyba rządzonym chodziło.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki