ETF-y napędziły popyt na złoto

Za sprawą silnego napływu gotówki do funduszy ETF globalne zakupy złota w trzecim kwartale odnotowały niewielki wzrost. Zmalał za to popyt na złotą biżuterię, a zakupy złota inwestycyjnego zostały przepołowione.

(fot. Olivier Le Moal / Shutterstock)

Co roku na całym świecie właściciela zmienia około 4,5 tys. ton złota – wynika z danych Światowej Rady Złota (World Gold Council – WGC). Mniej więcej połowę tej ilości stanowi złota biżuteria. W zależności od roku od 20% do 40% zakupów kruszcu dokonują prywatni inwestorzy. Resztę popytu generują banki centralne (ostatnio ok. kilkanaście procent) oraz sektor przemysłowy i branża dentystyczna.

Renesans „złota papierowego”

Według najnowszego raportu WGC w III kwartale na świecie kupiono 1 107,9 ton złota. To o 3% więcej niż w analogicznym kwartale 2018 roku. Interesująca jest za to zmiana, jaka zaszła w strukturze popytu na złoto. Sektor jubilerski odnotował spadek aż o 16% rdr i z wynikiem 460,9 ton wygenerował najniższy popyt od 2010 roku. Autorzy raportu twierdzą, że to skutek rezygnacji z zakupów przez wrażliwych na ceny nabywców z Azji i Bliskiego Wschodu.

Zakupy złota inwestycyjnego podliczono na 408,6 ton, co było najwyższym wynikiem od przeszło trzech lat. To aż o 110% więcej niż w bardzo słabym pod tym względem III kwartale 2018 roku. Za tym skokiem popytu inwestycyjnego stały ETF-y. Czyli fundusze, które za niemal 100% pieniędzy pozyskanych od inwestorów hurtowo kupują złote sztaby. W minionym kwartale ETF-y zwiększyły swój stan posiadania aż o 258,2 ton, co jest największym przyrostem od II kw. 2016 r.

Ilość (w tonach, lewa oś) i wartość (w mld USD, prawa oś) złota zgromadzonego przez ETF-y.
Ilość (w tonach, lewa oś) i wartość (w mld USD, prawa oś) złota zgromadzonego przez ETF-y. (Światowa Rada Złota.)

W rezultacie na koniec września ETF-y posiadały rekordowe 2 855,3 ton złota. Gdyby umieścić ten wynik w towarzystwie banków centralnych, byłyby to największe rezerwy królewskiego metalu po Stanach Zjednoczonych i Niemcach. Zatem po czerwcowym skoku cen znacząco wzrósł popyt na „papierowe” złoto – głównie w formie jednostek ETF. Za większość tych zakupów odpowiadały ETF-y amerykańskie, co można interpretować jako reakcję na gwałtowne poluzowanie polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną.

Równocześnie popyt na złote sztabki i monety zaliczył spadek aż o 50% rdr. Złota fizycznego w „detalu” kupiono tylko 150,3 ton. To najsłabszy wynik od 11 lat! Kombinacja szybującego popytu na „złote” ETF-y w połączeniu z druzgocącym spadkiem zakupów monet i sztabek bulionowych sugeruje, że w złoto inwestowali przede wszystkim inwestorzy instytucjonalni. Czyli fundusze inwestycyjne wszelkiej maści, zapewne rzadziej banki czy zakłady ubezpieczeń. Natomiast inwestorzy indywidualni preferujący osobisty i bezpośredni zakup królewskiego metalu w znacznym stopniu wycofali się z rynku (kupili najmniej od I kw. 2008 r.), widząc absolutnie rekordowe ceny (w wielu walutach poza USD) .

Dobrym przykładem są tu Chiny – tradycyjnie jeden z dwóch największych rynków złota na świecie. Kochający błyszczący metal Chińczycy zredukowali zakupy sztabek i monet inwestycyjnych aż o 51% rdr. Pod koniec sierpnia ceny kruszcu wyrażone w juanach wyznaczyły historyczny rekord. Nie znamy statystyk sprzedaży z Polski, ale u nas kurs złota wyrażony w PLN osiągnął rekord wszech czasów (6152 zł) w tym samym dniu co w Chinach – czyli 29 sierpnia.

Złoto przestało być „barbarzyńskim reliktem”

Banki centralne w poprzednim kwartale kupiły 156,2 tony złota, czyli prawie o sto ton mniej niż w III kw. 2018 r. Tyle że rok temu odnotowano najwyższy wynik od 10 lat, więc mieliśmy do czynienia z efektem bardzo wysokiej bazy. Licząc od początku roku, władze monetarne zwiększyły rezerwy kruszcowe o 547,5 ton, co jest wynikiem o 12% wyższym niż przez pierwsze 9 miesięcy roku ubiegłego.

W samym III kw. wyróżniła się Turcja, która odnotowała przyrost rezerw złota o 71,4 tony. Z tego aż 41,8 ton stanowiły zakupy dokonane bezpośrednio przez bank centralny, a za resztę odpowiadały banki komercyjne. Turcja jest tu wyjątkowym krajem, w którym prywatne banki mogą utrzymywać w złocie część rezerw obowiązkowych. Program systematycznych zakupów złota kontynuował Bank Rosji. Ludowy Bank Chin oficjalnie dorzucił do skarbca 21,8 ton. Mniejszych zakupów dokonały Zjednoczone Emiraty Arabskie (4,9 tony), Katar (3,1 t), Kazachstan (2,1 t), Kenia (1,9 t) i Kirgistan (1,2 t). Istotne zmniejszenie rezerw złota zaobserwowano jedynie w przypadku Uzbekistanu (-18 ton), Gwinei (-2,2 t) i Mongolii (-1,1 t).

Warto odnotować, że w trzecim kwartale wygasło czwarte i ostatnie porozumienie banków centralnych w sprawie sprzedaży złota (CBGA). Umowa ta została podpisana we wrześniu 1999 roku, aby skoordynować sprzedaż kruszcu przez banki centralne Zachodu, które wówczas na wyprzódki wyprzedawały „barbarzyński relikt”. CBGA było później przedłużane trzykrotnie, ale po roku 2008 straciło rację bytu. Banki centralne po prostu zaprzestały wyprzedaży rezerw złota. Więc odnowienie CBGA przestało być potrzebne.

Złoto pozostaje ważnym elementem światowych rezerw monetarnych i żaden (z banków centralnych – przyp. red.) obecnie nie ma planów sprzedaży znaczących ilości złota” – napisali w lipcu sygnatariusze CBGA. Zatem już oficjalnie złoto przestało być reliktem przeszłości i znów stało się potrzebne z punktu widzenia władz monetarnych.

Tradycyjnie już niewielkie zmiany zaszły po stronie podaży złota. W III kw. 2018 r. kopalnie dostarczyły na rynek 877,8 ton metalu, czyli o 1% mniej niż rok wcześniej. Dzięki wyższym cenom wzrosła za to ilość dostarczanego złotego złomu, która zwiększyła się o 10% rdr, sięgając 353,7 ton.

Warto te liczby umieścić w szerszym kontekście. W 2018 roku spod ziemi wydobyto 3,5 tys. ton złota. Prawie 1,2 tys. ton trafiło na rynek z recyklingu. Są to ilości mało istotne z punktu widzenia faktu, że na świecie znajduje się ok. 180 tys. ton królewskiego metalu wydobytego od początku ludzkiej cywilizacji. Złoto się bowiem nie zużywa i cały czas gdzieś leży. I potencjalnie jest dostępne w takiej właśnie ilości. Rzecz jasna nie po obecnej - albo nawet zbliżonej do obecnej - cenie. Ale jest.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 bentley66

a czytaliście to: https://webmagazyn.pl/zmienia-sie-sposob-inwestowania-w-metale-szlachetne/

! Odpowiedz
2 2 zimeq

Złoto nie ma szans w warunkach pompowania światowych giełd.
Korekta cen minimum do stycznia...

! Odpowiedz
2 8 loosac

Papierowe zloto... Czyli uciekamy od obietnicy długu w obietnice złota xD frajerzy

! Odpowiedz
2 17 bankster-kreator

Ok. 180 tys. ton królewskiego metalu wydobytego od początku ludzkiej cywilizacji to jest tyle co nic, jakby nagle wszyscy chcieli swój fizyczny metal to by dopiero wtedy złoto pokazało ile są warte te wszystkie wirtualne i papierowe obietnice bez pokrycia. Taki dzień pewnie kiedyś nastąpi. Narazie jest pokerowa gra na kwity ale ktoś kiedyś powie: SPRAWDZAM!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 liczygrosz

...i wyciągnie broń do wszystkich posiadających złoto fizyczne.

! Odpowiedz
0 8 loosac odpowiada liczygrosz

Czesto ktos kto ma fizyczne sam ma bron... ROzsadny czlowiek nie tylko woli fuzyczne zloto ale i zabezpieczenie zeby tego zlota pilnowac...

! Odpowiedz
2 12 silvio_gesell

„Złoto się bowiem nie zużywa i cały czas gdzieś leży.”

Około połowa wydobytego złota jest w formie biżuterii, która się ściera od normalnego noszenia - w tempie nawet 1% na rok.

! Odpowiedz
13 12 leotdi

Najlepsza inwestycja to Whysky. Szlachetna. Jak przyjdzie krach, jak znalazł, a złota ani zjesz ani nie wypijesz z rozpaczy.

! Odpowiedz
1 23 svenuto9

jak będzie krach, to chleb droższy od każdej whiskey.

! Odpowiedz
2 32 zmr1

Ciekawe jak zachowają się ETFy na papierowe złoto w trakcie jakiegoś większego wstrząsu albo implozji dolara. Obecnie tylko 1 na 20 ma pokrycie w fizycznym kruszcu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 1,15% 1 664,95
2020-02-24 06:09:00
USD/PLN 0,49% 3,9696
2020-02-24 06:05:00
EUR/PLN 0,23% 4,2953
2020-02-24 06:06:00
EUR/USD -0,24% 1,0821
2020-02-24 06:05:00
CHF/PLN 0,32% 4,0474
2020-02-24 06:06:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil