REKLAMA

ETF na WIG20 zniknie z GPW

2021-04-08 09:24
publikacja
2021-04-08 09:24
fot. Borys Skrzyński / Puls Biznesu

Zarząd Multi Units Luxembourg podjął decyzję o likwidacji funduszu Lyxor WIG20 UCITS ETF. To koniec ponad 10-letniej historii pierwszego funduszu ETF na polskiej giełdzie.

- Zarząd spółki jest zdania, że wartość aktywów netto, jakimi zarządza Lyxor WIG 20 UCITS ETF („Subfundusz”) pozostaje ograniczona, gdyż potencjalni inwestorzy wykazują zainteresowanie innymi produktami inwestycyjnymi, jakie oferuje Spółka. Dlatego, też, zgodnie z art. 34 Statutu, Zarząd podjął decyzję o likwidacji Subfunduszu – czytamy w komunikacie opublikowanym przez luksemburską spółkę. Wycofanie nastąpi 28 kwietnia. Końcowa wartość aktywów zostanie wyliczona 6 maja, na podstawie stanu z 5 maja.

Według informacji dostępnych na stronie Lyxora, w ETF na WIG20 zgromadzono 168 mln zł aktywów. Warto dodać, że fundusz replikował główny indeks GPW w sposób syntetyczny, a więc zapewniał jedynie „dostarczenie” odpowiedniej stopy zwrotu. Alternatywne podejście to replikacja fizyczna, z którą mamy do czynienia np. w przypadku Beta ETF WIG20TR (ETF bazujący na wersji WIG20 uwzględniającej dywidendy).

/ Bankier.pl

Zamykany obecnie ETF pojawił się na GPW w 2010 r. Ten sam dostawca wprowadził na polski parkiet jeszcze dwa inne produkty – ETF-y bazujące na niemieckim indeksie DAX oraz amerykańskim S&P500. Polscy inwestorzy mają do dyspozycji także instrumenty dostarczane przez Beta Securities i AgioFunds TFI: które odwzorowują indeksy: WIG20TRmWIG40TRWIG20levWIG20short oraz S&P500 i Nasdaq-100.

Czym jest ETF?

ETF, czyli Exchange Traded Fund, to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego zadaniem jest odzwierciedlanie zachowania się danego indeksu giełdowego. Jego funkcjonowanie jest regulowane przepisami unijnymi i krajowymi. Charakteryzuje się możliwością stałej (codziennej) kreacji i umarzania certyfikatów inwestycyjnych. Certyfikaty portfelowego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, czyli w rozumieniu Regulaminu Giełdy tytuły uczestnictwa funduszu typu ETF, notowane są na warszawskiej giełdzie na zasadach analogicznych jak akcje, w szczególności można je swobodnie kupować i sprzedawać, a ich płynność wspierana jest przez animatora.

Na świecie fundusze ETF od lat cieszą się ogromną popularnością. O rewolucji w inwestowaniu, która wciąż w pełni nie dotarła do naszego kraju przeczytasz w artykule: „Pasywna rewolucja omija Polskę. Kiedy inwestowanie będzie tańsze?”. Na naszych stronach dostępny jest także poradnik dotyczący inwestowania przez ETF-y, w którym Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl, przybliża zalety i mankamenty tych funduszy.

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
javelin11
nie wiem co ma lepszą stopę zwrotu, ale pożegnałem bez żalu TFI akcyjne i wolę ETF WIG20TR. Dywidendy będą (m.in. Orlen, PZU, Pekao), ale na razie nie ma co patrzeć na dywidendę, tylko ładować do wora jak leci. Pandemia się skończy, za 2-3 lata wrócą dobre czasy, ale wtedy wycena spółek będzie o 50-100% wyższa.
lachu75
zgadzam się w pełni że za dwa trzy lata powinno być do góry tylko się zastanawiam co w międzyczasie i jak nisko zjadą nasze indeksy jak przyjdzie korekta o której się coraz częściej mówi.
superbroker
Może to i dobrze. Rozwija się polska konkurencja (Beta Seciurities), która przynajmniej akumuluje wypłacane dywidendy. W WIG20 nie ma ich dużo, ale zawsze poprawiają stopę zwrotu z inwestycji. Poza tym ta firma ma w ofercie ETFy na Nasdaq-100 i S&P500 i planuje tworzyć kolejne. Myślę, że polskie produkty tego typu Może to i dobrze. Rozwija się polska konkurencja (Beta Seciurities), która przynajmniej akumuluje wypłacane dywidendy. W WIG20 nie ma ich dużo, ale zawsze poprawiają stopę zwrotu z inwestycji. Poza tym ta firma ma w ofercie ETFy na Nasdaq-100 i S&P500 i planuje tworzyć kolejne. Myślę, że polskie produkty tego typu będą bardziej odpowiadały krajowym inwestorom niż droższa zagraniczna konkurencja.
harrytracz
Mam pytanie a co jeżeli ktoś ma zakupione jednostki tego ETF i do dnia zamknięcia nie zrobi nic?
modulometer
Fundusz jest w likwidacji więc jeśli ktoś do 5 maja nie sprzeda to mu z automatu umorzą jednostki 6 maja i klient dostanie kasę wedle wyceny na 5 V.
harrytracz odpowiada modulometer
Dzięki, chciałem wiedzieć tak na przyszłość.
m00zyk
Chętnie bym powitał jakiś ETF na sWIG80 a nie zdominowany przez spółki skarbu państwa WIG20...
modulometer
to już teraz wiecie co robić z funduszami opartymi na tym g..nie. Wielkie firmy likwidują fundusze które w ich przekonaniu są długoterminowo nieprzyszłościowe i które nie będą przynosiły ani obrotów ani zysku. Nawet polskie tfi tak robią. W20 to już trup i świat już to wie. Nie od dziś zresztą
iandrew
Ja od debiutu korzystam z ich polskiej konkurencji, czyli BETA W20TR a jeszcze bardziej z ETF BETA mWig40tr. Lyxor nawet by dywidendy nie akumulował, gdyby konkurencja od BETA na nich tego nie wymusiła. Konkurencja to zawsze fajna rzecz: im więcej ETFów na GPW tym lepiej.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki