ESA: misja na Marsa udana, mimo niejasności ze stanem lądownika

Mimo niejasności z aktualnym stanem lądownika Schiaparelli jego misję ESA uważa za udaną - poinformowali przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na czwartkowej konferencji prasowej.

ESA: misja na Marsa udana, mimo niejasności ze stanem lądownika
ESA: misja na Marsa udana, mimo niejasności ze stanem lądownika (fot. Kai Pfaffenbach / FORUM)

Agencja ESA podsumowała wyniki przeprowadzonej w środę w ramach misji ExoMars operacji - wejścia sondy na orbitę i lądowania na powierzchni planety.

Operacja miała być testem technologicznym - zaznaczyli przedstawiciele agencji. W trakcie operacji uzyskano wiele danych niezbędnych do kolejnego etapu misji ExoMars w 2020 roku, w ramach którego planowane jest wysłanie na Marsa lądownika i łazika.

Elementem testów było też przekazywanie danych z lądownika do sondy orbitalnej (a potem przez sondę na Ziemię) - co się udało.

Na konferencji potwierdzono m.in., że Schiaparelli przeszedł przez górne warstwy, osłona termiczna zadziałała poprawnie, spadochron otworzył się zgodnie z oczekiwaniami. Jednak później lądownik zaczął zachowywać się inaczej niż się spodziewano (w trakcie przejścia z fazy spadochronowej do fazy z uruchomionymi silnikami hamującymi).

Przedstawiciele ESA zastrzegli, że na analizę otrzymanych danych agencja potrzebuje więcej czasu. Analiza danych pozwoli dokładnie określić zachowanie lądownika w ostatnich sekundach przed lądowaniem. Gdy zostaną określone parametry sondy w momencie jej zetknięcia z gruntem - dopiero wtedy można będzie powiedzieć, czy Schiaparelli wylądował poprawnie, czy uległ uszkodzeniu.

Za całkowity sukces ESA uznała natomiast główną część misji ExoMars - manewry sondy orbitalnej Trace Gas Orbiter (TGO). W środę sonda ta poprawnie weszła na orbitę eliptyczną wokół Marsa, jej stan jest dobry i będzie prowadziła zaplanowane badania naukowe - potwierdzono.

Agencja potwierdziła również, że sonda orbitalna otrzymała przekaz od lądownika. Zebrano też wszystkie inżynieryjne dane z wejścia w atmosferę. (PAP)

cza/ zan/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil