Hiszpania "ściga" Katalonię ENA

Prokuratura generalna Belgii przekazała w środę, że otrzymała Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) od hiszpańskiego Sądu Najwyższego w sprawie byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, ale ze względów formalnych Madryt będzie musiał przysłać nowy.

(fot. Yves Herman / Reuters)

Nadesłany wniosek został przysłany w języku hiszpańskim, ale prawo wymaga, by dokument był napisany w jednym z trzech języków urzędowych Belgii (niderlandzki, francuski, niemiecki) lub w języku angielskim.

W związku z tym nowy ENA zostanie przekazany przez stronę hiszpańską w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka belgijskiej prokuratury.

Zważywszy na stopień skomplikowania pisma oraz poprzedni Europejski Nakaz Aresztowania przeciw Puigdemontowi, "sprawa będzie wymagała dogłębnej analizy prawnej" - dodała.

W poniedziałek hiszpański Sąd Najwyższy po raz kolejny wysłał ENA za Puigdemontem; w kraju postawiono mu zarzut dotyczący rebelii i malwersacji środków publicznych w związku z organizacją nieuznawanego przez Madryt referendum niepodległościowego w Katalonii w 2017 r.

Belgia dwukrotnie odrzucała wniosek Hiszpanii o wydanie Puigdemonta.

Były szef katalońskiego rządu oświadczył we wtorek, że nie zamierza się ukrywać mimo ENA wydanego przez hiszpański wymiar sprawiedliwości. Zapowiedział też, że pozostanie na terytorium Belgii, dokąd zbiegł z Hiszpanii pod koniec października 2017 r. w obawie przed aresztowaniem w swoim kraju.

Pierwszy ENA za byłym premierem Katalonii został wystawiony na wniosek władz Hiszpanii w listopadzie 2017 r. Dokument ten kilka miesięcy później był podstawą żądań Madrytu wobec Berlina o wydanie Puigdemonta, którego niemiecka policja aresztowała w marcu 2018 r., kiedy wracał z Finlandii.

Ostatecznie jednak w lipcu 2018 r. wyższy sąd krajowy w Szlezwiku-Holsztynie, na północnym wschodzie Niemiec, uznał za niedopuszczalną ekstradycję do Hiszpanii Puigdemonta w związku ze stawianym mu zarzutem rebelii. Niebawem też SN w Madrycie wycofał ENA wobec Puigdemonta, a ten powrócił do Belgii.

W poniedziałek hiszpański Sąd Najwyższy skazał dziewięciu separatystycznych liderów katalońskich na kary od 9 do 13 lat pozbawienia wolności za podburzanie w związku z organizacją referendum niepodległościowego z 2017 r.

W reakcji na wyroki skazujące w Katalonii kilkadziesiąt tysięcy zwolenników niepodległości tego regionu starło się w nocy z wtorku na środę z oddziałami szturmowymi policji.(PAP)

akl/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil