REKLAMA

EC Stalowa Wola złożyła pozew przeciwko Abener Energia, żąda 200,8 mln zł zł odszkodowania

2020-10-19 18:52
publikacja
2020-10-19 18:52

Elektrociepłownia Stalowa Wola złożyła pozew do Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie przeciwko Abener Energia. Przedmiotem pozwu jest żądanie zapłaty przez Abener Energia na rzecz elektrociepłowni kwoty ok. 200,8 mln zł wraz z odsetkami tytułem odszkodowania - podał Tauron w komunikacie.

Grupa Tauron posiada pośrednio 50 proc. akcji w kapitale EC Stalowa Wola. Pozostałe 50 proc. ma grupa PGNiG.

Postępowanie będzie prowadzone w związku z kontraktem zawartym pomiędzy Abener Energia jako generalnym wykonawcą i ECSW jako zamawiającym na budowę bloku gazowo-parowego z członem ciepłowniczym w Stalowej Woli, od którego odstąpiono.

Przedmiotem żądania pozwu jest zapłata przez Abener Energia na rzecz ECSW kwoty 198,7 mln zł oraz 461 tys. euro (równowartość 2,1 mln zł wg średniego kursu NBP z 19 października) wraz z odsetkami.

Jak podano, kwota miałaby być zapłacona tytułem odszkodowania "za szkodę odpowiadającą kosztom usunięcia wad, usterek i niedoróbek robót, dostaw i usług" wykonanych przez Abener Energia w trakcie realizacji kontraktu.

W kwietniu 2019 roku Sąd Arbitrażowy wydał wyrok w sprawie z powództwa Abener Energia i zobowiązał EC Stalowa Wola do zapłaty na rzecz generalnego wykonawcy 333,8 mln zł z odsetkami. We wrześniu tego roku Sąd Apelacyjny oddalił skargę elektrociepłowni o uchylenie tego wyroku.

Budowa elektrociepłowni rozpoczęła się w 2012 roku. Po odstąpieniu od realizacji kontraktu z generalnym wykonawcą - Abener, w 2016 r. wykonano inwentaryzację zrealizowanych do dnia odstąpienia robót, dostaw i usług, po czym opracowano formułę dokończenia inwestycji. Inwestycję zakończono we wrześniu tego roku w formule menedżera kontraktu. (PAP Biznes)

sar/ asa/

Źródło:PAP Biznes

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki