EBI: wzrost inwestycji w 2017 roku planuje 36 proc. polskich firm

2017-02-27 09:48
publikacja
2017-02-27 09:48

Wzrost nakładów na inwestycje w 2017 r. planuje 36 proc. polskich firm - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Europejski Bank Inwestycyjny.

/ fot. Brejeq / YAY Foto

"Zgodnie ze średnią dla całej UE, 36 proc. firm w Polsce planuje wzrost inwestycji w tym roku. Jedna trzecia firm planuje inwestycje w rozwój nowych produktów, co jest znacząco powyżej średniej unijnej" – napisano w komentarzu do wyników ankiety.

Z badania wynika, że główne przeszkody w inwestycjach to dla polskich firm problemy natury politycznej i administracyjnej. Zostało przeprowadzone w 479 polskich firmach w okresie lipiec-listopad 2016 r.

EBI nie wyklucza, że w 2017 r. poziom inwestycji Banku na rynku polskim będzie wyższy niż 4,4 mld euro w 2016 r.

– Chcemy być nadal mocno zaangażowani na polskim rynku, mamy ambitne plany, chcemy, żeby Polska pozostała liderem w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Chcemy się skupić na wsparciu innowacji, na bezpośrednim wsparciu sektora małych i średnich przedsiębiorstw – powiedział na konferencji Vazil Hudak, wiceprezes EBI.

Wartość kredytów udzielonych w Polsce przez Europejski Bank Inwestycyjny spadła w 2016 r. do 4,4 mld euro wobec 5,5 mld euro rok wcześniej. W ocenie Hudaka, ten spadek należy tłumaczyć cyklem politycznym.

– Jest to typowa sytuacja po zmianie rządów, instytucjom zajmuje trochę czasu, aby się przystosować. W zeszłym roku Polska miała również niższy poziom absorpcji środków unijnych – powiedział Hudak.

Jak podkreślił, Polska jest największym beneficjentem kredytów EBI wśród państw członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2014 r. oraz szóstym wśród wszystkich krajów otrzymujących wsparcie z banku.

W 2016 r. bank wspierał w Polsce przede wszystkim rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej, przeznaczając ponad 780 mln euro na budowę i modernizację przeszło 330 km torów kolejowych, zakup nowoczesnego taboru kolejowego oraz budowę 40 km drogi ekspresowej S7.

Ze wsparcia korzystał też przemysł przetwórczy, jak przedsiębiorstwa Mlekpol, Mlekovita oraz Maspex. Do małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce trafiło zaś w sumie ok. 1 mld euro. Hudak przypomniał również, że Bank wsparł rozwój polskich miast, w tym modernizację transportu miejskiego, placówki służby zdrowia czy zaplecze edukacyjne.

Wiceprezes dodał, że w 2017 roku EBI skupi się zwłaszcza na zwiększeniu tempa modernizacji polskich miast i promowaniu istotnych inwestycji w obszarach innowacji, badań i rozwoju oraz energetyki, w tym odnawialnych źródeł energii. Będzie też wspierać małe i średnie firmy.

nik/ jtt/ zab/ pad/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Boss
Nycz nawet wezwał Syryjczyków do przyjazdu bo nie ma kto mu gaci wyprać i zachrystii wysprzątać.
~lewak
Ukraińcy się ciesza już sa w drodze do pracy polacy bezrobotni nie póidą do pracy napewno bo sie nie oplaci

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki