REKLAMA
WEBINAR

EBI: banki oczekują wzrostu popytu na kredyty w najbliższym półroczu

2022-12-06 13:00
publikacja
2022-12-06 13:00

Banki spodziewają się dalszego, choć mniej dynamicznego wzrostu popytu na kredyty w najbliższych sześciu miesiącach - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego dot. Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Wskazano na potencjalny wzrost kredytów zagrożonych.

EBI: banki oczekują wzrostu popytu na kredyty w najbliższym półroczu
EBI: banki oczekują wzrostu popytu na kredyty w najbliższym półroczu
fot. Sazhnieva Oksana / / Shutterstock

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) opublikował wyniki badania dotyczącego kredytów bankowych ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej (EŚWPW). W badaniu przeanalizowano dane zebrane we wrześniu 2022 r. i nakreślono prognozę na następne sześć miesięcy w zakresie popytu na kredyt, warunków podaży i jakości kredytów.

Jak stwierdzono, zwiększony popyt przedsiębiorstw na płynność oraz popyt gospodarstw domowych na kredyty mieszkaniowe napędzały popyt na kredyty w regionie EŚWPW. "Banki spodziewają się dalszego, choć mniej dynamicznego wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, z kapitałem obrotowym (odzwierciedlającym potrzeby firm w zakresie płynności), podczas gdy udział inwestycji w środki trwałe i w segmentach detalicznych (w tym kredyty konsumenckie i dla rynku mieszkaniowego) będzie spadać" - wskazano.

Główna ekonomistka EBI Debora Revoltella zwróciła uwagę, że mimo niesprzyjających prognoz gospodarczych banki w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej "ponownie odnotowują dobry dostęp do finansowania, dzięki trwałej poprawie finansowania depozytów detalicznych i korporacyjnych". "W kontekście pogarszających się warunków globalnych, banki planują pewne zaostrzenie warunków podażowych i przygotowują się na potencjalny wzrost kredytów zagrożonych" - dodała.

Z badania EBI wynika, że banki oczekują też "znacznego pogorszenia warunków podaży kredytu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy". Stwierdzono, że kryteria kredytowe zaostrzają się szczególnie na rynku kredytów hipotecznych – w szczególności ze względu na skutki wojny na Ukrainie, wyższą inflację i stopy procentowe oraz ogólne spowolnienie gospodarcze. "Silny popyt na kredyt będzie musiał stawić czoła zaostrzonym warunkom podaży" - podkreślono.

Dodano, że w związku z niekorzystnymi prognozami gospodarczymi banki spodziewają się wzrostu kredytów zagrożonych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Według wiceprezes EBI prof. Teresy Czerwińskiej w obecnej sytuacji, kiedy biznes odczuwa spowolnienie gospodarcze spowodowane skutkami wojny w Ukrainie, inflacją i pandemią "ważne jest, by MŚP miały jak najszerszą ofertę finansowania". "Rolą EBI jest wspieranie zarówno sektora MŚP jak i sektora bankowego, by banki mogły na korzystnych warunkach finansować inwestycje MŚP zapewniające zrównoważony rozwój" - dodała.

Według autorów badania międzynarodowe grupy bankowe dostrzegają potencjał rynkowy w większości krajów EŚWPW, zwłaszcza w Rumunii i Czechach - głównie dlatego, że w większości przypadków rentowność spółek zależnych EŚWPW jest wyższa niż całej grupy. "Wyjątkiem jest Polska, bardziej dojrzały rynek, na którym rentowność jest generalnie niższa niż na poziomie grupy" - wyjaśniono.

Również w perspektywie długoterminowej strategii, międzynarodowe grupy bankowe sygnalizują pozytywne zamiary w stosunku do swojej działalności regionalnej - "ponad połowa zamierza utrzymać obecny poziom działalności w regionie, podczas gdy prawie jedna trzecia zamierza selektywnie rozwijać". Z kolei 10 proc. grup bankowych (w porównaniu do zera w poprzednim badaniu) "sygnalizuje zamiar selektywnego ograniczania działalności w regionie".

Badanie EBI – Sytuacja na rynku kredytów w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej obejmuje ok. 15 międzynarodowych grup bankowych i 85 lokalnych spółek zależnych lub niezależnych banków lokalnych. Gromadzi informacje o standardach kredytowych, warunkach kredytowych, a także różnych czynnikach krajowych i międzynarodowych, które mogą odpowiadać za zmiany akcji kredytowej. Badany jest również popyt na kredyty. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
polecają brac złotówki i pożyczki

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki