EBC utrzymał stopę depozytową poniżej zera

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe. EBC nie zamierza podnieść stóp procentowych „do końca lata” 2019 roku.

- Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,40 proc. – czytamy w komunikacie EBC.

(FORUM)

Ujemne oprocentowanie depozytów w Europejskim Banku Centralnym utrzymywane jest od czerwca 2014 roku i w założeniu ma zachęcać banki komercyjne do udzielania kredytów zamiast trzymania gotówki na rachunku frankfurckiej instytucji. Z kolei stopa refinansowa utrzymywana jest na zerze od marca 2016 roku. W rezultacie trzymiesięczny Libor dla euro od kwietnia 2015 roku pozostaje ujemny.

- Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca lata 2019 r., a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego trwałego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2 proc. w średnim okresie – kluczowa fraza z poprzedniego komunikatu pozostała bez zmian.

W grudniu Europejski Bank Centralny wygasił program skupu obligacji skarbowych, nabywanych za świeżo wykreowane pieniądze. Europejskie QE było prowadzone od marca 2015 roku.

Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów zamierza w dalszym ciągu reinwestować – w całości – spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej.

„Groźba protekcjonizmu waży na sentymencie gospodarczym” – powiedział Mario Draghi podczas czwartkowej konferencji prasowej. Szef EBC dodał, że pojawiło się ryzyko niższego wzrostu gospodarczego w strefie euro. Draghi przyznał też, że taka ocena była jednogłośna.

"Dzisiejsze posiedzenie było poświęcone głównie ocenie bieżącej sytuacji: gdzie jesteśmy, jak długo potrwa obecne spowolnienie – to były pytania, które dziś padły" - przyznał Draghi. „Obserwujemy presję na zyski. Jest kwestią czasu, aż rosnące koszty pracy przełożą się na wyższe ceny. Ponadto nasza polityka monetarna pozostaje ekspansywna, co pozwala nam zachować pewność, że inflacja powróci do celu”- uważa szef EBC.

"Ujemne stopy procentowe negatywnie wpływają na marże banków, bo oprocentowanie depozytów detalicznych wynosi zero. Ale jest to bardzo efektywne narzędzie polityki monetarnej" - odpowiedział Mario Draghi na pytanie o wieloletnie utrzymywanie stopy depozytowej poniżej zera. Włoch nie zająknął się o wpływie zerowego oprocentowania depozytów na kondycję finansową oszczędzających.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 52 kzabor

EBC już nie będzie miał możliwości podnieść stóp procentowych. Teraz mogą tylko dalej brnąć w więcej druku i nie ma odwrotu, a to i tak nic nie da.

! Odpowiedz
0 2 rekin1986

Nie ma odważnego kraju który by rzucił wyzwanie reszcie i wyszedł ze strefy euro i wrócił do własnej waluty który by nie wyszedł ma od razu spadek własnej waluty o 90 procent i dług publiczny ze 100 procent PKB na 1000 procent PKB

My w 1989 skapitulowaliśmy przy długu 40 mld USD i 100 procent PKB umorzono nam połowę druga połowa do spłaty na kolejne 25 lat

Nie ma dlatego odważnych bo oznaczałoby to , że waluty tych krajów były porównywalne z Ukraińską hrywną albo jeszcze niżej

Grecja ma ponad 200 procent PKB Włochy 130 Francja ponad 110 Portugalia ponad 100 nie wiem kto pospłaca ale nasz kwik w 1989 przy tym to będzie pikuś

Nie jest sztuką kupić papiery za 5,5 bln euro finansując deficyty budżetowe jak relacja długu do PKB z roku na rok jest coraz wyższa bo bieżących długów nie idzie obsłużyć a jeszcze nowe się zaciąga

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,43% 3,8676
2019-12-06 21:00:00
EUR/PLN -0,01% 4,2757
2019-12-06 21:00:00
EUR/USD -0,44% 1,1055
2019-12-06 21:00:00
CHF/PLN 0,18% 3,9060
2019-12-06 21:00:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil