EBC protestuje po przeszukaniach w centralnym banku Słowenii

Europejski Bank Centralny (EBC) zdecydowanie zaprotestował przeciwko przeszukaniom przeprowadzonym przez słoweńskie władze w banku centralnym tego kraju i bada możliwość podjęcia kroków prawnych w związku z tą sytuacją - poinformowano w czwartek.

Prezes EBC Mario Draghi
Prezes EBC Mario Draghi (fot. Ralph Orlowski / FORUM)

Środowe rewizje, dotyczące ewentualnych nieprawidłowości przy ratowaniu słoweńskiego sektora bankowego w 2013 roku, doprowadziły do "przejęcia informacji EBC będących w posiadaniu Banku Słowenii", co stanowi naruszenie immunitetu tej instytucji - głosi list szefa EBC Mario Draghiego skierowany do słoweńskiej prokuratury generalnej.

List protestacyjny w tej sprawie został także przekazany szefowi Komisji Europejskiej Jean-Claude'owi Junckerowi.

"Formalnie protestuję przeciwko takiemu nielegalnemu przejęciu informacji Europejskiego Banku Centralnego i apeluję do władz słoweńskich o zaradzenie tej sytuacji. Ponadto EBC rozważy możliwości podjęcia kroków prawnych w zgodzie ze słoweńskim prawem" - zaznaczył Draghi.

Słoweński prokurator generalny Zvonko Fiszer oświadczył jednak, że policyjna operacja wobec banku centralnego kraju było legalna i nie zostaną podjęte żadne działania w związku ze skargą EBC. Na konferencji prasowej oznajmił, że przejęcie dokumentacji z Banku Słowenii zostało zlecone przez sędziego w ramach śledztwa dotyczącego domniemanych nieprawidłowości podczas ratowania banków w 2013 roku.

Bank Słowenii wcześniej odmówił kilku wnioskom prokuratury w sprawie przekazania dokumentacji.

Według szefa EBC policja przejęła przede wszystkim informacje zawarte w wewnętrznej sieci Banku Słowenii, a także sprzęt komputerowy wykorzystywany przez gubernatora banku i wielu jego współpracowników.

Bank Słowenii: przeszukania nieefektywne i naruszające poufność

Z kolei Bank Słowenii w komunikacie wyraził ubolewanie z powodu przejęcia dokumentów przeprowadzonego "w sposób nieselektywny i naruszający poufność dokumentów EBC". Przeszukania zostały przeprowadzone w ramach wstępnego śledztwa dotyczącego "kilku pracowników" - sprecyzowano.

Policja potwierdziła przeprowadzenie rewizji w kilku miejscach w Lublanie i dotyczących czterech osób, podejrzanych o "działania przestępcze i nadużycie stanowiska". "Ani słoweńskie instytucje, ani ich przedstawiciele nie korzystają ze szczególnych przywilejów" - zwróciła się policja do EBC, podkreślając, że podejrzani nie są objęci śledztwem "jako przedstawiciele instytucji europejskich, lecz funkcjonariusze słoweńskiej instytucji".

Słowenia jest członkiem strefy euro od 2007 roku. Jej bank centralny wchodzi w skład Eurosystemu, w skład którego wchodzi EBC i banki centralne państw wspólnej waluty.(PAP)

ksaj/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 ~szybki

A DRUKOWANIE! czyli skupowanie obligacji za nie istniejące środki płatnicze (robią tylko wpis na wirtualnym koncie), TO JEST DOPIERO PRZEKRĘT !!! niech normalny człowiek spróbuje coś takiego zrobić

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 13 ~Sam

Teraz widzicie kochani, czym jest EBC, euro i cała komuna w kibucu. Draghi za tak bandyckie słowa powinien wisieć, nie wspominając o wykańczaniu Europy i jej mieszkańcòw. Własna waluta to niepodległość. Brawo dla braci Słoweńcòw. Kolej na Słowację i kraje bałtyckie. Europa Zachodnia mnie nie obchodzi.

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 11 ~Alik

Międzynarodowa mafia banksterów poczuła zagrożenie swoich interesów. Umaczana w interesy z bandytami, w korupcję, w tworzenie szkodliwego prawa, szantażująca rządy, okradająca społeczeństwa. Kto w końcu wyśle ich do piachu ? Oni się boją i mają czego.

! Odpowiedz
0 15 ~rtg

To skandaliczna wypowiedź EBC. To atak na demokratyvzne i suwerenne państwo. EBC żąda exterytorialnosci banków centralnych suwerennych państw?

! Odpowiedz
0 14 ~miro

żyd jest silnie przerazony, ciekawe czego tak sie boi :)

! Odpowiedz
0 21 ~ddff

Masofinansjera zachodnia, ta co tak duzo mówi o korupcji i prawach człowieka robi przekręty? Prawa i walka z korupcją to przykrywka dla ich przekrętów aby nikt ich nie kontrolował w ramach praw człowieka, czy w ramach oufnych danych. Często te poufne dane to POprostu przekręty.

! Odpowiedz
1 26 ~szlamowka

oni juz wiedza dlaczego im sie ta kontrola nie moze PODOBAC! Na zlodzieju czapka gore i z tad ten sprzeciw. To normalne jest ze EBC i nie tylko gra znaczonymi kartami no i , ze panstwa bylego bloku wschodniego wchodzac do EU wpadly z deszczu pod rynne nie tylko w finansach ale przedewszystkim w przejetych zakladach pracy za jedno symboliczne euro sprowadzonych do bankructwa zamknieciu lub wyrzuceniu robotnikow na saksy do Irlandii, Angli. A jesli juz przejeli i produkuja dalej lodowki , pralki, i inne elektroniczne wyroby TO WIEDZCIE ; ZE JEST W NICH ZAPLANOWANE ZEPSUCIE SIE W CZASIE NIEKIEDY KROTSZYM NIZ GWRANCJA( obsoleszenz

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil