REKLAMA

EBC: podwyżka stóp proc. dopiero po zakończeniu skupu aktywów (APP)

2022-04-07 16:04
publikacja
2022-04-07 16:04
EBC: podwyżka stóp proc. dopiero po zakończeniu skupu aktywów (APP)
EBC: podwyżka stóp proc. dopiero po zakończeniu skupu aktywów (APP)
fot. ilolab / / Shutterstock

Podwyżka stóp proc. w strefie euro możliwa jakiś czas po zakończeniu programu skupu aktywów APP - wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia EBC. Z minutes wynika, że podczas posiedzenia trwała nierozstrzygnięta dyskusja na temat ewentualnego wyznaczenia sztywnego terminu zakończenia programu APP.

„Członkowie Rady Prezesów generalnie poparli proponowane sformułowanie, zgodnie z którym wszelkie korekty podstawowych stóp procentowych EBC będą miały miejsce jakiś czas po zakończeniu skupu aktywów netto w ramach APP. Choć uznano za słuszne przekazanie poglądu, że Rada Prezesów zamierza zyskać dodatkowy czas do oceny warunków podwyżki stóp po zakończeniu zakupów netto, podkreślano jednocześnie, że należy zachować maksymalną opcjonalność i elastyczność” - napisano w sprawozdaniu.

„Chociaż zakupy aktywów netto w ramach APP można uznać za spełniające swój cel, polegający na wzmocnieniu akomodacyjnego wpływu stóp procentowych, potrzebne są dalsze dowody, zanim można będzie stwierdzić, że warunki dla podwyżki stóp zostały spełnione. W związku z tym nie powinno być automatyzmu w decyzjach o podwyżkach stóp i rozsądnie było zachować elastyczność i opcjonalność w tym zakresie, dopóki nie będzie jaśniejszy obraz wpływu wojny rosyjsko-ukraińskiej na średniookresowe perspektywy inflacji" - dodano.

Z minutes wynika, że podczas posiedzenia trwała nierozstrzygnięta dyskusja na temat ewentualnego wyznaczenia sztywnego terminu zakończenia programu APP.

„Wśród tych, którzy wzywali do działania na obecnym posiedzeniu, niektórzy członkowie Rady Prezesów woleli ustalić datę końca zakupów w ramach programu APP na lato i nie uzależniać tej daty od innych wydarzeń” – napisano w sprawozdaniu.

„Może to utorować drogę do ewentualnej podwyżki stóp proc. w III kwartale br., w świetle pogorszenia perspektyw inflacji. Zachowanie opcjonalności przy zakupie aktywów nie było pozbawione kosztów, zwłaszcza biorąc pod uwagę ryzyko pozostania w tyle" - dodano.

W ocenie innej grupy członków obecnie w otoczeniu makroekonomicznym i geopolitycznym istnieje zbyt wysoki stopień niepewności, by taki termin wyznaczyć.

„Inni członkowie opowiedzieli się za przyjęciem postawy wyczekiwania na obecnym posiedzeniu ze względu na wyjątkowo dużą niepewność wywołaną agresją Rosji w Ukrainie" - napisano w protokole.

„W nowym, powstałym po wojnie otoczeniu, śmiałe kroki w polityce są jeszcze mniej uzasadnione i mogły jeszcze bardziej nadwyrężyć zaufanie. Wojna pociągnęła za sobą istotną zmianę obrazu makroekonomicznego od lutowego posiedzenia, a alternatywne scenariusze sugerowały, że strefa euro może popaść w techniczną recesję w letnich kwartałach" - dodano.

10 marca Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe. EBC podał, że może zakończyć skup aktywów w ramach APP w III kw. w zależności od opublikowanych danych. EBC wprowadził także korekty do forward guidance dla stóp proc.

"Wszelkie korekty podstawowych stóp procentowych EBC będą miały miejsce jakiś czas po zakończeniu zakupów netto Rady Prezesów w ramach APP i będą stopniowe. Ścieżka podstawowych stóp procentowych EBC będzie nadal określana przez forward guidance Rady Prezesów oraz jej strategiczne zobowiązanie do ustabilizowania inflacji na poziomie dwóch procent w średnim okresie" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała 10 marca podczas konferencji prasowej po posiedzeniu, że inwazja Rosji na Ukrainę jest znacznym ryzykiem dla inflacji w strefie euro.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 14 kwietnia. (PAP Biznes)

kkr/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
xiven
ludzie którzy sprzedali wolnośc za bezpieczeństwo podczas plandemii nie zasługują już na wolność a jedynie na inflacje

czy inflacja da im bezpieczeństwo? nie sądze ale jakiś naukowiec pewnie powie że tak
darjusz777
EBC I inni darmo drukować realne dobra kupować rozdawać i spokój zachować ............. NBP też tak robił a teraz ............... Inflacja wynika wprost z dopisywanych ZER za Jeden w niebotycznej skali a te sztuczne pieniądze z niczego niszczą ciężko wypracowane oszczędności TAK DZIAŁA NOWA EKONOMIA żyj tylko na kredyt i niczym EBC I inni darmo drukować realne dobra kupować rozdawać i spokój zachować ............. NBP też tak robił a teraz ............... Inflacja wynika wprost z dopisywanych ZER za Jeden w niebotycznej skali a te sztuczne pieniądze z niczego niszczą ciężko wypracowane oszczędności TAK DZIAŁA NOWA EKONOMIA żyj tylko na kredyt i niczym się nie martw dopisze się ZERA raczej jak się opamiętają to Twardy reset systemu
piotr_malkontent
Przyjrzyjcie się zabezpieczeniom przyjmowanym przez EBC (subprime chyba jednak były O.K. no nie?), następnie popatrzcie na salda TARGET2. I nie rozśmieszajcie mnie dywagacjami o podwyżkach stóp przez EBC, błagam... Daję jeszcze 2 lata.
koperytko
Caly czas czekam aż bankier zajmie sie wzrostem oprocentowania długu bankrutów w UE a w szczególnosci włoch
koperytko
Teraz przedsiębiorca z Niemiec weźmie kredyt w Niemczech i założy lokate bądz kupi obligacje w Polsce. Takich będą tysiące i Polska będzie drenowana jak za "zlotych" czasów balcerowicz..
EBC podniesie stopy w 2023... albo i nie bo inflacja dzieki efekcie bazy sama zacznie spadac
kaczyslaw_
Jaki Ty jesteś ograniczony. Skoro to taki złoty biznes to czemu ci niemieccy inwestorzy nie zakładają lokat w Turcji, gdzie stopa wynosi 14% albo w Argentynie 44%? Chyba nie dlatego, że inflacja jest tam wyższa niż stopa procentowa, a więc realna stopa procentowa jest ujemna, czyli pieniądz i tak traci na wartości? No tylko gupi Jaki Ty jesteś ograniczony. Skoro to taki złoty biznes to czemu ci niemieccy inwestorzy nie zakładają lokat w Turcji, gdzie stopa wynosi 14% albo w Argentynie 44%? Chyba nie dlatego, że inflacja jest tam wyższa niż stopa procentowa, a więc realna stopa procentowa jest ujemna, czyli pieniądz i tak traci na wartości? No tylko gupi by nie skorzystał.
jas2 odpowiada kaczyslaw_
Bo nad Turcją nie maja pełnej kontroli a nad Polską mają.
Kiedy będą chcieli wycofać kapitały, doprowadzą do umocnienia złotego.
koperytko
Dlaczego stado lemingow nie pisze o koniecznosci podwyzki stóp, ze to zniszczy UE, że inflacja zezre całe oszczędności, coś o Polsce aby wyszła z UE z organizacji bankrutów nie podnoszących stopy ... itd. Dlaczego ???
kaczyslaw_
A jaką walutą na codzień operujesz? Chińskimi rublami czy marsjańskimi boliwarami? Na wartości której waluty powinno zależeć Polakom?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki