REKLAMA

EBC nie zmienia stóp, ale zapowiada nową strategię

2020-01-23 13:50, akt.2020-01-23 16:06
publikacja
2020-01-23 13:50
aktualizacja
2020-01-23 16:06

Europejski Bank Centralny w styczniu nie zdecydował się na cięcie stóp procentowych. - Można zauważyć pewne oznaki umiarkowanego wzrostu inflacji bazowej - poinformowała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu banku.

/ fot. ilolab / Shutterstock

- Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc. – czytamy w styczniowym komunikacie EBC.

- Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%, oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej – dodano.

Warto przypomnieć, że bank centralny strefy euro po raz ostatni obniżył stopy we wrześniu. Ich poziom jest obecnie oczywiście najniższy w historii. Równocześnie EBC zapowiedział uruchomienie programu skupu aktywów (QE) w skali 20 mld euro miesięcznie, który prowadzony będzie „tak długo, jak długo będzie to konieczne”.

Jedyną nowością w komunikacie jest decyzja o rozpoczęciu przeglądu strategii EBC w zakresie polityki monetarnej.

"Można zauważyć pewne oznaki umiarkowanego wzrostu inflacji bazowej"

Można zauważyć pewne oznaki umiarkowanego wzrostu inflacji bazowej - poinformowała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu banku. Lagarde dodała, że nowa strategia EBC powinna zostać przyjęta pod koniec roku.

"Chociaż zmiany inflacji są ogólnie ograniczone, można zauważyć pewne oznaki umiarkowanego wzrostu inflacji bazowej, zgodnie z oczekiwaniami. (...) Podjęte środki polityki pieniężnej stanowią podstawę dla rozwoju korzystnych warunków finansowania dla wszystkich sektorów gospodarki" - powiedziała prezes EBC.

"Jednocześnie, w świetle utrzymujących się słabych perspektyw inflacyjnych, polityka pieniężna musi pozostać wysoce akomodacyjna przez dłuższy czas, aby wesprzeć presję inflacji bazowej i kształtować inflację w średnim okresie. Będziemy zatem uważnie monitorować zmiany inflacji i wpływ środków polityki pieniężnej na gospodarkę" - dodała.

Lagarde podkreśliła, że EBC nadal może dostosować swoje narzędzia w razie nieoczekiwanego obrotu spraw w światowym otoczeniu gospodarczym.

"Nasz forward guidance zapewnia dostosowanie warunków finansowych zgodnie ze zmianami perspektyw inflacji. W każdym razie Rada Prezesów nadal jest gotowa dostosować odpowiednio wszystkie swoje instrumenty, aby zapewnić, że inflacja zmierza w kierunku celu w sposób trwały" - poinformowała prezes EBC.

"Odpowiedni stopień akomodacji pieniężnej jest nadal niezbędny do utrzymania silnej konwergencji inflacji do poziomów poniżej, ale blisko 2 proc. w średnim okresie. (...) W średnim okresie spodziewany jest wzrost inflacji, wspierany przez nasze środki polityki pieniężnej, trwającą ekspansję gospodarczą i solidny wzrost płac" - dodała.

Lagarde podała, że czynniki ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w strefie euro uległy złagodzeniu.

"Czynniki ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w strefie euro, związane z czynnikami geopolitycznymi, wzrostem protekcjonizmu i wrażliwością na rynkach wschodzących, pozostają skierowane w stronę negatywną, ale ich oddziaływanie stało się mniej wyraźne, ponieważ niektóre niepewności wokół handlu międzynarodowego ustępują" - powiedziała przewodnicząca Rady Prezesów.

"Handel jest istotny przy dokonywaniu oceny negatywnych czynników ryzyka. (...) Dyskutowano o tym, czym bilans ryzyka zbliża się do zrównoważonego" - dodała.

W ocenie Lagarde podpisanie wstępnej umowy handlowej między USA a Chinami miało „decydujące znaczenie” w zmniejszeniu niepewności w handlu. Dodała, że ocena ryzyka była dokonana przez EBC jednogłośnie.

Lagarde oceniła, że wzrost PKB w strefie euro będzie zbliżony pod względem dynamiki do tego z poprzednich kwartałów.

"Napływające dane od naszego ostatniego spotkania są zgodne z naszym podstawowym scenariuszem stałego, ale umiarkowanego wzrostu gospodarki strefy euro. W szczególności słabość sektora produkcyjnego nadal hamuje tempo wzrostu strefy euro" - powiedziała prezes EBC.

"Umiarkowany wzrost odzwierciedla utrzymującą się słabość handlu międzynarodowego przy utrzymujących się globalnych niepewnościach, które szczególnie dotknęły sektor produkcyjny w strefie euro, a także spowolniły wzrost inwestycji" - dodała.

Lagarde powiedziała, że przegląd strategiczny obejmie szereg kwestii, wśród których prezes EBC wymieniła takie sprawy jak: sposób oddziaływania na stabilność cen, jakimi narzędziami mierzyć inflację oraz jak komunikować się z otoczeniem zewnętrznym.

„Przegląd strategiczny zakończy się, kiedy będzie na to pora. Innymi słowy, kiedy wykonamy zadanie. Na ten moment oczekujemy, że zajmie to rok. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia dotyczącego nowej strategii dla EBC około listopada lub grudnia. Według mojej oceny grudzień jest najbardziej prawdopodobnym terminem przyjęcia i ogłoszenia strategii" - wskazywała prezes EBC.

Lagarde dodała, że walka ze zmianami klimatu jest odpowiedzialnością wszystkich ludzi, bowiem stanowi zagrożenie dla stabilności finansowej. EBC ma ocenić przy okazji przeglądu strategicznego, jak wiele może zrobić w kwestii klimatu.

Lagarde obiecała, że EBC zorganizuje debatę na temat tego, jakie miejsce może zająć walka z ociepleniem klimatycznym w przyszłej strategii EBC, i dodała, że błędem byłoby nie podjąć takich kroków.

Według analityków finansowych EBC może wywrzeć korzystny wpływ na zielone inwestycje w Unii Europejskiej, decydując się na zakup prywatnych i rządowych obligacji finansujących przedsięwzięcia korzystne dla środowiska.

Jak zapowiada AFP, temat ten może wywołać spory wśród zarządców EBC, ponieważ podejmowaniu takich kroków przeciwny jest szef Bundesbanku, czyli banku centralnego Niemiec, Jens Weidmann.

"Powinniśmy przynajmniej zbadać obszary", w których EBC może działać na rzecz klimatu - podkreśliła Lagarde.

Dzisiejsze posiedzenie decyzyjne było drugim, któremu przewodniczyła Christine Lagarde. Francuzka zastąpiła w fotelu prezesa NBP Włocha Mario Draghiego, któremu wraz z końcem października skończyła się 8-letnia kadencja. Wcześniej Lagarde była szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Już w swoim grudniowym debiucie na konferencji prasowej, Lagarde zapowiadała m.in. przegląd strategii EBC.

Kolejne posiedzenie decyzyjne Rady Prezesów EBC zaplanowano na 19 lutego 2020 r. W przyszłym tygodniu o stopach decydować będą Rezerwa Federalna (29.01) oraz Bank Anglii (30.01). Następne posiedzenie RPP zaplanowano na 5 lutego.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Gołębia polityka wybija złoto na północ. Dziś wybicie z konsolidacji i jedziemy na 1600 USD za uncję.
open_mind
Soros produkował się w Davos ,a ja myślę że: On musi jak najszybciej spotkać się ze swoim mistrzem szatanem i zabrać ze sobą swą ikrę.
adam314
Drukują pieniądze i mówią: "noo, spodziewamy się wzrostu inflacji". Eureka! To prorocy!
open_mind
Jak patrzę na zdjecie szefowej EBC Christine Lagarde to nie obchodzi mnie to, co ludzie mówią ale ja nie mam żdnej watpliwosci że: Aliens istnieją, ona jest tego żywym dowodem.
zbyszek_
"forward guidance" - przyszłe wytyczne
open_mind
Christine Lagarde to osoba z zarzutami przestępstwa o charakterze kryminalnym !
mdebowski
"Francuzka zastąpiła w fotelu prezesa NBP Włocha Mario Draghiego"

Nie NBP tylko EBC.
mj12
A cóż nowego można powiedzieć?

Dodruk, dodruk i jeszcze raz dodruk!

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki