REKLAMA

EBC nie zmienia stóp. Debiut prezes Lagarde

2019-12-12 13:45, akt.2019-12-12 15:36
publikacja
2019-12-12 13:45
aktualizacja
2019-12-12 15:36

Europejski Bank Centralny w grudniu nie zdecydował się na cięcie stóp procentowych. Dzisiejsze posiedzenie decyzyjne było pierwszym, któremu przewodniczyła Christine Lagarde.

/ fot. Sepp Spiegl/Ropi / Reuters

- Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc. – czytamy w grudniowym komunikacie EBC.

- Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%, oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej – dodano w komunikacie.

Warto przypomnieć, że bank centralny strefy euro po raz ostatni obniżył stopy we wrześniu. Ich poziom jest obecnie oczywiście najniższy w historii. Równocześnie EBC zapowiedział uruchomienie programu skupu aktywów (QE) w skali 20 mld euro miesięcznie, który prowadzony będzie „tak długo, jak długo będzie to konieczne”.

Dzisiejsze posiedzenie decyzyjne było pierwszym, któremu przewodniczyła Christine Lagarde. Francuzka zastąpiła w fotelu prezesa NBP Włocha Mario Draghiego, któremu wraz z końcem października skończyła się 8-letnia kadencja. Wcześniej Lagarde była szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Zgodnie z mechanizmem rotacji głosujących członków Rady Prezesów EBC, na dzisiejszym posiedzeniu nie głosowali szefowie banków centralnych Niemiec, Cypru, Łotwy i Litwy.

Lagarde zapowiada przegląd strategii

O 14.30 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem Lagarde. Transmisja dostępna poniżej.

Wygłaszając słowo wstępne, Christine Lagarde przedstawiła nowe prognozy makroekonomiczne EBC. Zdaniem analityków banku, w 2019 r. inflacja wyniesie 1,2 proc., w 2020 r. będzie to 1,1 proc., w 2021 r. 1,4  proc., a w 2022 r. 1,6 proc. Dynamika PKB w roku obecnym i kolejnych trzech latach wynosić ma odpowiednio: 1,2 proc., 1,1 proc., 1,4 proc. i 1,4 proc.

Francuzka ponownie zaapelowała także do rządów państw strefy euro, które mają przestrzeń do zwiększenia wydatków.

- Rządy z przestrzenią fiskalną powinny być gotowe do efektywnego i sprawnego działania. W krajach o wysokim poziomie długu publicznego należy promować odpowiedzialną i zbalansowaną politykę – powiedziała.

Przed przejściem do serii pytań, Christine Lagarde powiedziała kilka słów „od siebie”. Francuzka zapowiedziała m.in., że choć dziennikarze mają skłonność do porównań z poprzednikami, będzie starała się ona być sobą w roli prezesa EBC. Ponadto Lagarde zaznaczyła, że bank centralny strefy euro wciąż rozważa przegląd swojej strategii, lecz jeszcze za wcześnie by o tym mówić.

- Ostatni przegląd strategiczny odbył się w 2003 r. 16 lat to odpowiedni okres na to, by przeprowadzić go ponownie. Przegląd ten musi być kompleksowy i poruszać wszystkie istotne kwestie. To zajmie nieco czasu, ale nie będziemy zwlekać. Moim planem jest rozpoczęcie przeglądu w styczniu i celem jest zakończenie go przed końcem 2020 r. Przegląd ten uwzględniał będzie także konsultacje z posłami Parlamentu Europejskiego, środowiskiem akademickim i organizacjami pozarządowymi – dodała.

Jak zastrzegła, EBC zajmie się także wpływem polityki monetarnej na nierówności czy ochronę klimatu.

- Naszym celem jest służba mieszkańcom strefy euro oraz dbanie o stabilny poziom cen – zaznaczyła.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, szerzej odniosła się do kwestii przeglądu strategicznego.

- Po 16 latach obowiązywania tej samej strategii nadszedł czas na to, by usiąść przy wspólnym stole i zastanowić się nad wszystkim, co robiliśmy w przeszłości. Musimy zredefiniować naszą rolę w zakresie tego, jak będziemy realizować nasz mandat, który pozostanie oczywiście taki sam – dodała.

- Wzrost gospodarczy w strefie euro jest słaby i nie odpowiada potencjałowi. Dopiero w długim okresie zbliżamy się do tego poziomu. Bardzo chcielibyśmy, aby inne działania wsparły politykę monetarną w wydźwignięciu gospodarki strefy euro z obecnego stanu. Czy grozi nam scenariusz japoński? Nie sądzę – dodała.

Monetarna sowa ceni niezależność

Zapowiadając konsultacje z politykami państw strefy euro, Lagarde zastrzegła, że kluczowe znaczenie ma dla niej niezależność banku centralnego.

- Niezależność banku centralnego jest bardzo istotna, musi być szanowana i doceniania. Potrzeba jednak wielu czynników, aby osiągnąć stabilność cen i wzrost. Po pierwsze polityka monetarna, po drugie fiskalna, po trzecie reformy strukturalne. Nie widzę nic zdrożnego w konsultowaniu decyzji z tych obszarów – dodała.

- Nie jestem monetarnym jastrzębiem, ani gołębiem. Moim celem jest być jak sowa, która często kojarzona jest z mądrością. Nie jestem próżna, ale postaram się wyciągnąć wszystko, co najlepsze z członków Rady Prezesów. Nasze decyzje będą cechowały się dążeniem do konsensusu. Nie zawsze będzie on pełny, ale będziemy na wszystkie tematy debatować – powiedziała.

Nowa prezes EBC odniosła się także do poruszonego już przez siebie na początku tego miesiąca tematu walut cyfrowych.

- Trzeba dokonać rozróżnienia między bitcoinem, stablecoinem i cyfrową walutą. Odnośnie tej ostatniej, utworzyliśmy zespół roboczy, a jego prace już trwają. Chcemy w połowie 2020 r. zidentyfikować cel podstawowy – czy jest nim obniżenie kosztów transakcyjnych, ograniczenie roli pośredników czy umożliwienie natychmiastowy płatności etc. Następnie przejdziemy do szczegółów technicznych. Istnieje duże zainteresowanie tym tematem poza strefą euro – prace trwają m.in. w Kanadzie czy Wielkiej Brytanii. Osobiście jestem przekonana, że obserwując rozwój stablecoinów, powinniśmy być przygotowaniu. Jest na nie popyt, na który ktoś odpowie – powiedziała.

Zapytana przez dziennikarza o opinię na temat „zielonego ładu” proponowanego przez KE, Lagarde nie kryła swojej aprobaty.

- Jestem bardzo zadowolona ze strategii zaprezentowanej przez przewodniczącą Komisji Europejskiej. Sądzę, że ten ambitny program może być wsparty przez wszystkie unijne instytucje, w ramach ich mandatów. W ramach naszego przeglądu strategicznego uwzględnimy zmianę klimatu oraz działania Komisji Europejskiej. Zastanowimy się, w jaki sposób możemy się w to zaangażować – powiedziała.

EBC wróci w styczniu

Wczoraj bez zmian stopy pozostawiła amerykańska Rezerwa Federalna. Analogiczny krok wykonał dziś Szwajcarski Bank Narodowy.

Kolejne i zarazem pierwsze w nowym roku posiedzenie decyzyjne Rady Prezesów EBC zaplanowano na 23 stycznia 2020 r.

Michał Żuławiński

Planujemy kontynuację tematu

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
1as
Sowę to oni (masoneria) czczą na swoich tajnych spotkaniach.
Ona nie powinna przypadkiem garować za przekręty?
Ale tych stowarzyszonych wyznawców nie da się ruszyć, zapomniało mi się.
jonh_bastard
Lewactwo aż bije od niej
open_mind
A prywatna kompania z USA pod nazwa FED gdzie nie jest federalna a już rezerwy to ma tylko drukarskie 0głosiła:
„Ogromny… Ogromny… Największy jak dotąd”: Fed zaleje rynek z gigantyczną płynnością o wartości 500 miliardów dolarów, aby uniknąć kryzysu repo na koniec roku

Podkreślając dzisiejsze oświadczenie
A prywatna kompania z USA pod nazwa FED gdzie nie jest federalna a już rezerwy to ma tylko drukarskie 0głosiła:
„Ogromny… Ogromny… Największy jak dotąd”: Fed zaleje rynek z gigantyczną płynnością o wartości 500 miliardów dolarów, aby uniknąć kryzysu repo na koniec roku

Podkreślając dzisiejsze oświadczenie Fed dotyczące operacji odkupu, we wtorek ekspert repozytorium Curvature Securities Scott Skyrm powiedział, że spodziewa się, że Fed ogłosi operację w wysokości 50 miliardów dolarów (co najmniej) w poniedziałek 23 grudnia (dwukrotność operacji bieżących) i 50 miliardów dolarów ( przynajmniej) terminowa operacja na poniedziałek, 30 grudnia. Ta prognoza była odpowiedzią na ostrzeżenie Zoltana Pozsara, że ​​poziomy rezerw są zbyt niskie, a rezultatem byłby krach na rynku, który mógłby wywołać QE4.

Cóż, kilka chwil temu Fed Federalny w Nowym Jorku opublikował go w najnowszym cotygodniowym „Oświadczeniu o operacjach odkupu”, zgodnie z oczekiwaniami, określając przewidywane operacje repo przez Fed w okresie 13 grudnia - 14 stycznia…

Zgodnie z oświadczeniem, NY Fed będzie nadal oferował dwutygodniowe operacje repo dwa razy w tygodniu, z czego cztery na koniec roku. Ponadto Desk zaoferuje także kolejną operację repo o dłuższym terminie zapadalności, która obejmuje koniec roku. Kwota oferowana w tej operacji wyniesie co najmniej 50 miliardów dolarów, tak jak oczekiwał Skyrm.

Ale było więcej. Wiele więcej.

Ponadto, aby zapobiec kaskadowemu ograniczeniu płynności na koniec roku, codzienne operacje repo Fed będą nadal przeprowadzane każdego dnia, znacznie zwiększając swój rozmiar: 31 grudnia 2019 r. I stycznia 2, 2020, oferta repo w ciągu dnia wzrośnie do co najmniej 150 miliardów dolarów, aby pokryć „zwrot” w powodzi płynności z dnia na dzień. Ponadto, 30 grudnia 2019 r., Desk zaoferuje repo o wartości 75 miliardów dolarów, które zostanie rozliczone 31 grudnia 2019 r. I dojdzie do 2 stycznia 2020 r.

I na wypadek, gdyby to nie wystarczyło, dział ds. Rynków w Nowym Jorku dodał również, że „zamierza dostosować czas i kwoty operacji repo, aby zmniejszyć ryzyko presji rynku pieniężnego, która mogłaby negatywnie wpłynąć na wdrażanie polityki, zgodnie z dyrektywą z FOMC. ”

Fed ma na myśli to, że oprócz zwiększenia wielkości „nocnych” transakcji repo do 150 miliardów dolarów, Fed przeprowadzi łącznie dziewięć transakcji repo terminowych obejmujących koniec roku od 16 grudnia do 14 stycznia, z czego 8 wyniesie 35 miliardów dolarów, a pierwszy będzie wynosił 50 miliardów dolarów, co daje łączny zastrzyk aż 365 miliardów dolarów w nadchodzącym miesiącu.”

A świat patrzy i jak niewolnik nic nie może zrobić tej jawnej defraudacji pieniądza i tym samym okradaniem nas z owoców pracy i oszczędności, jedynie kredyciaże się cieszą .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
alex_brzezinski
całkowita aberracja.
33karol33
Sowa? Co ona ma niby z mądrości? Ona ma plecy, znajomości. Jest ultragołębią keynesistką a jej głównym celem jest utrzymać ojro jak długo się da.
angol
Walka o utrzymanie strefy euro trwa od referendum w Grecji. Niemiecki sektor bankowy wykazują duże zaangażowanie w greckie obligacje. Należy rozważyć w ogóle możliwość utrzymania strefy euro uwzględniając chociażby stabilność sektora bankowego (płynność). Zapowiedziany został przegląd sytuacji ( Lagarde to była Walka o utrzymanie strefy euro trwa od referendum w Grecji. Niemiecki sektor bankowy wykazują duże zaangażowanie w greckie obligacje. Należy rozważyć w ogóle możliwość utrzymania strefy euro uwzględniając chociażby stabilność sektora bankowego (płynność). Zapowiedziany został przegląd sytuacji ( Lagarde to była szefowa IMF ) . Zadane zostało interesujące pytanie o Japonizację strefy euro.
silvio_gesell
Wiecie, że Lagarde jest okultystką?

https://m.youtube.com/watch?v=UkMIgtYB8DM
panzerkampfwagen_marian
Był nim też pewien Niemiec, hodowca drobiu. Znajomy pewnego Austriaka. Przypadek?
silvio_gesell odpowiada panzerkampfwagen_marian
Nie ma przypadków.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki