REKLAMA
PILNE

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o VAT wprowadzający e-faktury

2021-08-31 14:19
publikacja
2021-08-31 14:19
Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o VAT wprowadzający e-faktury
Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o VAT wprowadzający e-faktury
fot. Flamingo Images / / Shutterstock

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur. E-faktura na początku będzie dobrowolna, a od 2023 r. stanie się obligatoryjna – wynika z wtorkowego komunikatu Ministerstwa Finansów.

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy o VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF) – poinformowało Ministerstwo Finansów we wtorkowym komunikacie.

”Ministerstwo Finansów chce wspólnie z biznesem testować nowe rozwiązanie już od października 2021 r., tak, aby jak najwięcej firm korzystało w pełni z e-faktury w 2022 r.” – ogłoszono w komunikacie.

Resort poinformował, że w pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

”Wdrożenie e-faktur to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa. Przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT” – powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ministerstwo w informacji przypomniało, że skorzystanie z e-faktury przyspieszy zwrot VAT od 1/3, a więc termin zwrotu skróci się o 20 dni, z 60 na 40. Poza tym faktura trafi do bazy danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów. Korzystający z e-faktur będą mieli pewność, że trafi ona do kontrahenta, a dzięki standaryzacji dokumenty te będą łatwiejsze w użyciu i łatwiejsze będzie wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach finansowo księgowych.

E-faktury mają także zmniejszyć obowiązki przedsiębiorców – przede wszystkim podatnicy nie będą musieli przechowywać takich faktur, bo będą one w KSeF przez 10 lat. Poza tym podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a zatem ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia

”E-faktura to wiele korzyści dla biznesu. To nie tylko szybszy zwrot VAT, ale także postulowane przez przedsiębiorców przyspieszenie i standaryzacja procesu fakturowania. Ponadto to likwidacja wielu obowiązków podatkowych, w tym zwłaszcza konieczności przechowywania faktur przez podatnika i udostępniania ich podczas kontroli, czy przesyłania na żądanie organów struktury JPK_FA” – dodał wiceminister Jan Sarnowski.

Aby umożliwić dostosowanie systemów informatycznych do wprowadzanej innowacji, MF opublikowało roboczą wersję struktury logicznej e-Faktury (FA_VAT). Została ona opracowana z uwzględnieniem uwag zgłoszonych podczas konsultacji podatkowych z przedsiębiorcami.

Ministerstwo Finansów podało także, że w ramach projektu wdrażającego e-fakturę procedowane są również zmiany w fakturowaniu, stanowiące część pakietu SLIM VAT 2. Dotyczą one braku obowiązku zamieszczania oznaczenia „Duplikat”, gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub zaginie. Zniknie także obowiązek umieszczania na fakturze korygującej wyrazów „Faktura korygująca” albo „Korekta”, czy wskazywania przyczyny korekty.

W ramach pakietu SLIM VAT 2 resort finansów chce zmienić zasady dokonywania korekt zbiorczych. Będą możliwe do poszczególnych pozycji z faktury. Dopuszczalna będzie przez podatnika za dany okres na rzecz jednego odbiorcy, za pomocą faktury korygującej, zarówno korekta faktur poszczególnych dostaw lub usług, jak i korekta wszystkich dostaw lub usług.

Pojawi się także możliwość wcześniejszego niż obecnie wystawienia faktury. Zmiana pozwoli podatnikom na wystawianie faktur nie wcześniej niż 60. dnia (zamiast obecnych 30 dni) przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, jak i 60. dnia przed otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty – poinformowało MF. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
carlito1
Zamordyzm i sprowadzanie ludzi do taniej siły roboczej dla korpo .
wic
w kolejnych latach sama myśl o wystawieniu faktury będzie niosła konsekwencje podatkowe
kaczdzonjar
oprogramowanie dostarczy instruktor narciarstwa, a podzespoły wyjmą z respiratorów
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
Piękny artykuł, brakuje tylko jednej informacji: jakie nowe urządzenia i systemy będą musieli zakupić przedsiębiorcy - oraz czyj kumpel to produkuje
kenn
Rządzący i ich kumple nie są ani tacy mądrzy ani przedsiębiorczy. Dostaną jak zwykle sponsoring ze strony zachodniego koncernu, tymczasem dobijając rodzimy.
rabotnikov
"Poza tym faktura trafi do bazy danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu.."

Tak, tak. Oczywiście :)
carlito1
Czyja nie ulegnie to nie ulegnie.....
kenn
Chiny wszędzie. Abstrahując od samego rozwiązania, absolutna kontrola państwa nad społeczeństwem musi być.

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki