REKLAMA

Dzisiaj posiedzenie rządu ws. zwiększenia limitu na "Bezpieczny kredyt 2 proc."

2023-12-01 09:16
publikacja
2023-12-01 09:16

Dzisiaj mamy kolejne posiedzenie rządu w tym tygodniu - powiedziała w piątek minister rozwoju i technologii Marlena Maląg w Program 1 Polskiego Radia. Jak dodała, Rada Ministrów ma zająć się m.in. projektem dotyczącym zwiększenia limitu na "bezpieczny kredyt 2 proc.".

Dzisiaj posiedzenie rządu ws. zwiększenia limitu na "Bezpieczny kredyt 2 proc."
Dzisiaj posiedzenie rządu ws. zwiększenia limitu na "Bezpieczny kredyt 2 proc."
fot. Gustavo MS_Photography / / Shutterstock

"Rząd powołany przez pana prezydenta w poniedziałek pracuje. Przyjmujemy ustawy. Dzisiaj mamy kolejne posiedzenie rządu w tym tygodniu, będziemy podejmować ważne ustawy - m.in. z mojego obszaru związane ze zwiększeniem limitu na kredyty hipotetyczne 2 proc., które są tak dobrze odbierane przez Polaków" - powiedziała Maląg.

W ostatnich dniach ówczesny szef MRiT Waldemar Buda mówił, że podpisano już około 40 tys. umów o "bezpieczny kredyt 2 proc.", oraz że złożono prawie 90 tys. wniosków o jego udzielenie

Obowiązująca od 1 lipca ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadziła m.in. "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii z budżetu państwa. "Bezpieczne kredyty" mają być udzielane do 31 grudnia 2027 r. przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK i wprowadzą produkt do swojej oferty.

Zgodnie z ustawą "bezpieczny kredyt" może być udzielony na pierwsze mieszkanie. Jego kwota nie może przekroczyć 500 tys. zł albo 600 tys. zł, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji BGK.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie MRiT, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe - jeśli będą pobierane. Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (5)

dodaj komentarz
go_ral
dlaczego bezpieczny kredyt 2% proceduja. przeciez mial byc kredyt 0%. donald obiecywal. dlaczego KO nie sklada projektu ustawy?
tomkooo
nie wiem kogo bardziej sie bac, tych politykow co obiecuja a nie spelniaja (bo szkodliwe dla kraju), tych co obiecuja i spelaniaja (nawet te szkodliwe dla kraju), czy ich wyborcow co glosuja za szkodliwymi dla kraju rozwiazaniami ;)))
trolley odpowiada tomkooo
zdecydowanie wyborców, polityków można odsunąć od koryta a z tymi milionami co głosowało co zrobisz? dalej psują kraj...
bartoszw1973
Rząd PIS jest jeszcze.
trolley
ROTFL. Beki juz z nami nie ma. Miała piękny pogrzeb :) A przy okazji miała swój wkład w pogrzebanie pisowskiej mafii XD. Piękne combo hrehrehrehre. Od stycznia konkurs skoków cen na główkę do pustego basenu heh.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki