Dziś publikacja noweli ustawy o komisji weryfikacyjnej

Prawdopodobnie dziś w Dzienniku Ustaw zostanie opublikowana nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej do spraw warszawskiej reprywatyzacji. Oznacza to, że za dwa tygodnie gremium pod przewodnictwem Patryka Jakiego zacznie działać na nowych zasadach.

Członek komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta wyjaśnia, że nowelizacja ustawy usprawni pracę gremium między innymi dzięki wprowadzeniu tzw. elastycznych rozpraw. "Jeśli będziemy mieli taką sytuację, że konkretne wątki będą pojawiać się w wielu sprawach, nie będziemy organizować oddzielnych rozpraw, co pozwoli sprawniej wydawać decyzje" - mówi Sebastian Kaleta.

Dotychczas komisja weryfikacyjna rozpatrywała decyzje dotyczące zwrotów w naturze. Po wejściu w życie zmian w przepisach zajmie się również postępowaniami odszkodowawczymi. Nowelizacja ustawy ma również zwiększyć ochronę lokatorów, między innymi poprzez wstrzymanie eksmisji na czas, w którym badana będzie reprywatyzacja nieruchomości.

Z trzech do dziesięciu tysięcy złotych wzrosną kary grzywny za niestawienie się przed komisją. W razie ponownego niestawienia się kara wyniesie 30 tysięcy złotych. Możliwe będzie również wystąpienie do prokuratury o przymusowe doprowadzenie osoby uporczywie uchylającej się od wezwania.

Nowelizację ustawy o komisji weryfikacyjnej Sejm uchwalił 26 stycznia, 14 lutego podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Jolanta Turkowska/kry

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil