REKLAMA

Dziś rating Polski w agencji S&P Global Ratings

2020-04-10 06:42
publikacja
2020-04-10 06:42

Na dziś przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja S&P. Być może doczekamy się kolejnych uwag dotyczących wpływu koronawirusa na polską gospodarkę i finanse publiczne.

/ fot. Brendan McDermid / Reuters

Ostatni piątek z opublikowanym przeglądem polskiego ratingu w wykonaniu agencji S&P miał miejsce w pierwszej połowie października. Nota Polski została utrzymana na poziomie A- przy stabilnej perspektywie. Z kolei pod koniec marca na identycznym poziomie polską notę pozostawił Fitch, w którego komunikacie była już mowa o koronawirusie.

Oczywiście S&P jedynie może, a nie musi dziś wydawać opinii na temat polski. Kilka tygodni temu z prawa tego nie skorzystała agencja Moody’s, choć wcześniej miała Polskę „wpisaną na” 13 marca. Godzina publikacji nie jest znana – zazwyczaj agencje ogłaszają decyzje po zamknięciu giełd, jednak dziś i tak większość zachodnich parkietów pozostaje zamknięta ze względu na Wielki Piątek.

Agencja S&P zapadła polskiej opinii publicznej za sprawą decyzji ze stycznia 2016 r., kiedy nieoczekiwanie dokonała pierwszej w historii obniżki ratingu Polski. Decyzja ta została odwrócona w październiku 2018 r.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Rating Polski w trzech głównych agencjach
S&P Moody's Fitch
AAA Aaa AAA
AA+ Aa1 AA+
AA Aa2 AA
AA- Aa3 AA-
A+ A1 A+
A A2 (p. stabilna) A
A- (p. stabilna) A3 A- (p. stabilna)
BBB+ (p. stabilna) Baa1 BBB+
BBB Baa2 BBB
BBB- Baa3 BBB-
BB+ Ba1 BB+
BB Ba2 BB
BB- Ba3 BB-
B+ B1 B+
B B2 B
B- B3 B-
CCC+ Caa1 CCC+
CCC Caa2 CCC
CCC- Caa3 CCC-
źródło: Bankier.pl

Ostatni komunikat S&P z października to już niemal gospodarcza prehistoria. Analitycy agencji szacowali wówczas, że w 2020 r. polski PKB wzrośnie o 4,3 proc., zaś deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,5 proc. Pandemia sprawia, że przewidywania te z pewnością ulegną zmianie.

Pół roku temu agencja wymieniła także warunki, pod spełnieniu których mogłaby rozważyć podniesienie polskiej noty.

- Moglibyśmy podnieść rating, gdyby realny wzrost dochodu w Polsce przewyższał wzrost u partnerów handlowych i nie tworzył jednocześnie nierównowag; lub gdyby rząd generował nadwyżki w sektorze finansów publicznych, prowadzące do obniżenia poziomu zadłużenia. Rozważylibyśmy również podniesienie ratingu, gdyby PPK wzmocniły prywatne oszczędności i przyczyniły się do obniżenia zobowiązań rządu wobec starzejącej się populacji – dodano.

Z drugiej strony, polska ocena może zostać obniżona, jeżeli „kondycja finansów publicznych znacząco się pogorszy lub szybki wzrost płac pociągnie wzrost długu zagranicznego”.

Oceny agencji ratingowych mają duże znaczenie dla rynku obligacji skarbowych, który wycenia koszt obsługi polskiego długu publicznego. Część inwestorów instytucjonalnych wręcz musi kierować się notami wystawianymi przez trzy główne agencje ratingowe (S&P, Fitch i Moody’s), ponieważ są związani regulacjami wewnętrznymi lub zewnętrznymi.

Dotyczy to na przykład banków, zakładów ubezpieczeń czy funduszy emerytalnych, którym w wielu przypadkach wolno kupować tylko obligacje o ratingu inwestycyjnym. Równocześnie dla zarządzających aktywami ocena agencji ma decydujące znaczenie – nie każdy ma czas analizować sytuację polityczno-gospodarczą u wszystkich emitentów.

W ostatnich tygodniach pierwszym krajom obniżano już ratingi ze względu m.in. na wpływ koronawirusa – najgłośniejszym przypadkiem była Wielka Brytania.

Rating od S&P kończy wiosenną rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje. Na nowe noty przyjdzie nam poczekać blisko pół roku: Moody’s może się zająć naszym krajem 11 września, Fitch 25 września, a S&P 9 października.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
wujekdo
Na podstawie ocen S&P z lutego 2018 r. wielu ludzi zaufało przedstawicielom banków i kupiło obligacje Get Backu. Po kilku miesiącach firma odstawiła numer dziesięciolecia. Dopiero po zawaleniu się systemu zmieniony został rating. Teraz agencja ma oceniać kondycję całego kraju ... sama mając problemy z wiarygodnością Na podstawie ocen S&P z lutego 2018 r. wielu ludzi zaufało przedstawicielom banków i kupiło obligacje Get Backu. Po kilku miesiącach firma odstawiła numer dziesięciolecia. Dopiero po zawaleniu się systemu zmieniony został rating. Teraz agencja ma oceniać kondycję całego kraju ... sama mając problemy z wiarygodnością swoich ocen ...
prs
Ratingi to cyrk, czysty handel..
Przychodzi firma do agencji ratingowej mowi ze chce to i to, jak nie dostanie, co sie raczej nie zdarza, idzie do nastepnej agencji, konkurencyjnej..
Dostaje co chce..
trooper
Jakby tak było jak mówisz, to by same ratingi A były a PIS by nie sikał ze strachu przed każdą publikacją

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki