REKLAMA

Dziś pierwsze posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego

2006-10-09 09:06
publikacja
2006-10-09 09:06
Dziś odbędzie się pierwsze posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Komisja powołana była trzy tygodnie temu, jej przewodniczący Stanisław Kluza obiecuje, że zaległości nadrobi szybko.

Pierwsze sprawy mają zostać poświęcone sprawom bieżącym, m. in. statutowi KNF. Decyzje dla giełdy będą zapadać na kolejnych posiedzeniach. Przewodniczący spodziewa się decyzji dotyczących zatwierdzenia prospektów tuż po zatwierdzeniu statutu. Obiecał też, że zajmie się sprawą ukrywania przez zarząd Optimusa ważnych informacji dla inwestorów. KNF przyjrzy się też umowom zawieranym przez domy maklerskie z klientami.

Kluza liczy na jak najszybsze spotkanie Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej jeszcze na stanowisku ministra finansów. Rada ma być forum dialogu ze wszystkimi uczestnikami rynku, miejscem prezentacji pomysłów na zmianę regulacji. Przewodniczący ma nadzieję na dyskusje, które wspólnie doprowadzą do konkluzji – co jest dla rynku najlepsze.

Stanisław Kluza zapewnia, że chcąc uniknąć wszelkich wątpliwości o konflikt interesów wycofał się z aktywnego uczestnictwa w rynku kapitałowym. Wcześniej przewodniczący był znaczącym akcjonariuszem IDM, odkąd objął stanowisko wiceministra finansów pozbył się akcji IDM. Obiecał też, że nie będzie uczestniczył w częściach posiedzeń Komisji dotyczących IDM.

Z punktu widzenia indywidualnego klienta zintegrowany nadzór nad rynkiem papierów wartościowych, ubezpieczeniami, funduszami emerytalnymi i inwestycyjnymi oraz bankowością przyniesie mu lepszą ochronę. Zdaniem Kluzy mamy zyskać szersze spojrzenie na rynek oraz poprawę komunikacji między pracownikami nadzorującymi poszczególne segmenty rynku. Ma być to osiągnięte przez zwiększanie wiedzy i świadomości klientów instytucji finansowych.

Kluza zapewnił, że bardzo dużą wagę będzie przywiązywał do skarg inwestorów indywidualnych. Z jednej strony wyedukowany klient lepiej funkcjonuje na rynku, z drugiej zgłasza większy popyt. A to z kolei jest wyzwaniem dla instytucji finansowych, żeby oferować bardziej wysublimowane produkty.

D. B.
Na podstawie: Parkiet
Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki