Dziś dowiemy się, czy "złoty pociąg" rzeczywiście istnieje

Dzisiaj dowiemy się, czy słynny na cały świat wałbrzyski "złoty pociąg" rzeczywiście istnieje. Wyniki swoich badań w południe zaprezentują naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej.

(fot. Jacek Zych / FORUM)

To bez wątpienia najbardziej wyczekiwana konferencja prasowa w historii Wałbrzycha. Efekty swoich prac przedstawią zarówno domniemani odkrywcy pociągu, jak i naukowcy z Krakowa. Obie ekipy teren przy słynnym już 65. kilometrze badały w listopadzie. Dla miasta, które zleciło te prace, kluczowa będzie opinia specjalistów z AGH. Geofizycy skarpę kolejową sprawdzili przy pomocy trzech różnych metod.

Według nieoficjalnych informacji, ich raport będzie rozczarowaniem dla miłośników historii o wielkim pancernym pociągu, wypełnionym złotem.

Decyzję o wybraniu dwóch niezależnych od siebie zespołów, które zajmą się poszukiwaniem składu z czasów II wojny światowej podjął specjalny zespół powołany przez prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja.

Pod koniec września teren, na którym ma się znajdować tzw. złoty pociąg został przebadany przez wojsko pod kątem saperskim, radiacyjnym i chemicznym. Nie znaleziono tam materiałów niebezpiecznych.

Według mediów w okolicach Wałbrzycha miałby się znajdować ukryty pociąg z II wojny światowej. Pojawiły się spekulacje, że może chodzić o celowo zasypany tam pociąg ze złotem i innymi kosztownościami wywiezionymi pod koniec wojny z Wrocławia. Nigdy nie odnaleziono zawartości ani samego pociągu.

Generalny konserwator zabytków, wiceminister kultury Piotr Żuchowski wyrażał w sierpniu przekonanie, że "złoty pociąg" istnieje "na ponad 99 procent". Jednak zdaniem niektórych znawców tematu "złoty pociąg" - a przynajmniej z takim ładunkiem - to tylko legenda.

Wobec zainteresowania poszukiwaniami wojewoda dolnośląski zwołał zespół zarządzania kryzysowego. Władze nie ujawniły dokładnej lokalizacji miejsca, w którym dokonywano wstępnego rekonesansu; teren nadzorowały Służba Ochrony Kolei i Straż Leśna.

PAP/IAR

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~bdgd

Jak się jednak znajdzie, to znowu nie będzie można przejść drogami spacerowymi od wszystkich strony,

! Odpowiedz
0 24 ~je

Potrzeba 5 chłopa ze szpadlami i 5 skrzynek piwa a po 5 dniach wszystko bedzie przekopane

! Odpowiedz
0 2 ~BOLKÓW

Dokładnie tak.

! Odpowiedz
0 4 ~Jędrek

Popieram ten zapał do pracy .Brygadzistą może zostać Wołoszański bo znudziły mi się powtórki programów na polsacie.

! Odpowiedz
2 5 ~Karkonosz

Prawda jest taka o „złotym pociągu" że leży on 8 metrów pod ziemią. Lecz niestety przez następne pół roku nikt go nie odkopie dlatego że mieszkańcy mają takiego opornego w myśleniu prezydenta.....


! Odpowiedz
0 2 ~Kole

Widzialem te skarpe, jeden dzien dla koparki i gotowe, tylko ruch pociagow trzeba wstrzymac, czyli bez ministra sie nie obejdzie. W mojej osenie nieprawdopodobne zeby tam cos bylo, ale cuda sie zdarzaja a Walbrzychowi taki cud potrzebny i to z Niebios

! Odpowiedz
1 5 ~feee

to wydobycie już tyle trwa ze na pewno ktoś zrobił podkop i tego złota już nie ma... to kompromitacja dla państwa, ze z tak błahą sprawą sobie nie może poradzić.

! Odpowiedz
0 9 ~Damiano

Takie opóżnienie to celowa robota.Ktoś chce na tym łapska położyć.

! Odpowiedz
0 12 ~endi

Oczywiście - pociąg istnieje ale został wypatroszony z zawartości ...

! Odpowiedz
0 2 ~Speaker

Dziwnym trafem wojsko jako pierwsze się zgłosiło do "pomocy" a w wojsku nic nie ginie, najwyżej zmienia właściciela.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -0,33% 1 728,40
2020-06-03 08:36:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil