Dziś agencja S&P znów zajmie się Polską

Czasy, w których agencja S&P była nad Wisłą niemal wrogiem publicznym numer jeden, już dawno minęły. Mimo to warto przypomnieć sobie, jak nasz kraj ocenia agencja, która już dziś może wydać kolejny werdykt. Niewykluczone bowiem, że tym razem zostaniemy pochwaleni.

(fot. Brendan McDermid / Reuters)

W ogłoszonym pod koniec ubiegłego roku rozkładzie jazdy S&P trzynasty dzień kwietnia został zapisany jako dzień możliwej publikacji przeglądu ratingu dla Polski. Możliwej, ponieważ zgodnie z prawem w podanym przez siebie terminie agencje nie mają obowiązku przedstawiania obszernego komunikatu – ostatnio na taki krok zdecydował się Moody’s.

Wróćmy jednak do S&P. Agencja ta zyskała nad Wisłą rozgłos po tym, jak 15 stycznia 2016 r. niespodziewanie dokonała pierwszej w historii obniżki polskiego ratingu wraz ze zmianą perspektywy na negatywną. Pod koniec tego samego roku perspektywę podwyższono do stabilnej, lecz sama główna ocena pozostała na ósmym najwyższym możliwym poziomie. Oznacza to, że S&P ocenia Polskę najsurowiej spośród członków „wielkiej trójki”.

Rating Polski w trzech głównych agencjach
S&P Moody's Fitch
AAA Aaa AAA
AA+ Aa1 AA+
AA Aa2 AA
AA- Aa3 AA-
A+ A1 A+
A A2 (p. stabilna) A
A- A3 A- (p. stabilna)
BBB+ (p. stabilna) Baa1 BBB+
BBB Baa2 BBB
BBB- Baa3 BBB-
BB+ Ba1 BB+
BB Ba2 BB
BB- Ba3 BB-
B+ B1 B+
B B2 B
B- B3 B-
CCC+ Caa1 CCC+
CCC Caa2 CCC
CCC- Caa3 CCC-

Ostatniego przeglądu polskiej noty agencja S&P dokonała w październiku 2017 r. W uzasadnieniu swojej ostatniej decyzji analitycy S&P podkreślili, że ich zdaniem solidne fundamenty polskiej gospodarki równoważą ryzyka jej zagrażające. Nasz kraj został pochwalony m.in. za „wysoki stopień elastyczności monetarnej, produktywny kapitał ludzki, rozmiary i dywersyfikację gospodarki i – przynajmniej do niedawna – wysoki wzrost produktywności”.

Agencja S&P jasno podała także warunki, które musiałyby zostać spełnione, aby możliwe było podwyższenie ratingu. W tym kontekście wspomniano m.in. o utrzymanym w ryzach deficycie na rachunku bieżącym oraz stabilnej redukcji poziomu zadłużenia publicznego wraz z ograniczeniem kosztów jego obsługi. Analitycy S&P zapewne odnotowali więc ostatnie dane o polskiej nadwyżce oraz ograniczeniu relacji długu do PKB. Dość powiedzieć, że w minioną środę agencja podwyższyła szacunek dynamiki PKB Polski na 2018 r. do 4,5 proc. z 3,8 proc i obniżyła prognozę długu sektora general government. do 49,5 proc. PKB z 51,8 proc

Trudno jednak założyć, że przesłanki te wystarczą do choćby podniesienia perspektywy dla polskiego ratingu, co oznaczałoby, że agencja spodziewa się podwyżki w kolejnym okresie. Analitycy S&P nacisk kładą bowiem także np. na dostosowanie polityki rządu do negatywnych efektów związanych ze starzeniem się społeczeństwa, co stoi w sprzeczności z uchwalonym obniżeniem wieku emerytalnego.

Ponadto agencja dodaje, że może obniżyć polską notę, jeżeli dyscyplina finansów publicznych zostałaby ponad miarę nadwyrężona (także za sprawą rozmaitych instytucji kontrolowanych przez państwo). Oczkiem w głowie dla S&P jest także niezależność Narodowego Banku Polskiego, nie bez znaczenia tą także relacje na linii Warszawa-Bruksela.

Podsumowując - podniesienie polskiego ratingu już dziś byłoby wielką niespodzianką. Zmiana perspektywy ze stabilnej na pozytywną oznaczałaby, że analitycy agencji traktują poprawę polskich wskaźników gospodarczych jako zjawisko o solidnych fundamentach (a nie wynikające z przypadku czy chwilowej poprawy koniunktury). Co więcej, agencja musiałaby także uznać, że klimat polityczny nad Wisłą uległ znacznej poprawie i nie ma obawy np. o kierunek zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości.

Decyzję S&P poznamy po zakończeniu piątkowego handlu na giełdach. W październiku agencja opublikowała komunikat po 22.00, czyli po zamknięciu na Wall Street, wcześniej materiał trafiał do mediów po 17.30, czyli po zakończeniu handlu w Europie.

Decyzje ws. ratingu Polski (kliknij na datę, aby przejść do wiadomości)
2018

Fitch Moody's S&P
I 08.06 23.03 13.04
II 12.10 14.09 12.10
2017

Fitch Moody's S&P
I 13.01 13.01 21.04
II 07.07 12.05 20.10
III 08.12 08.09
2016

Fitch Moody's S&P
I 15.01 15.01 15.01
II 15.07 14.05 01.07
III
09.09 02.12

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 26 siunek

Jesli nie podwyzsza to dlatego, ze kiedy notowania PiS wydaja sie spadac pojawia sie ostatnia szansa na powtorkę Ciamajdanu.

! Odpowiedz
8 49 karroryfer

przecież utrzymanie (obniżonego) rankingu to narażenie się na śmieszność - żadne z obaw które stały za obniżką nie sprawdziły się a stało się nawet wręcz przeciwnie.
Ktoś będzie traktował agencję rankingów GOSPODARCZYCH poważnie jeśli ta zajmuje się recenzowaniem praworządności ( Chiny mają AA- ! ) ???

! Odpowiedz
42 3 _jasko

Przeczytaj sobie ekspose Beaty Szydło, o jej planach na najbliższą 100 dniową przyszłość, a wcześniej przelicz koszty wszystkich obietnic z Niebieskiej Teczki (do wdrożenia natychmiast po wygranej) a z pełnym szacunkiem odniesiesz się do decyzji Fitch z 15 stycznia 2016 roku.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil