Dziesięć największych rosyjskich firm zgromadziło 116 mld dol. w 2018 r.

Dziesięć największych w Rosji firm, m.in. główne banki państwowe oraz koncern Gazprom, zgromadziły pod koniec 2018 roku 7,5 bln rubli (ok. 116 mld dol.) - podał w środę portal RBK, powołując się na dane służb statystycznych i raporty finansowe tych firm.

(fot. Vladimir Smirnov / TASS)
Kwoty zgromadzone przez firmy to suma ich środków pieniężnych i ekwiwalentów znajdujących się na kontach przedsiębiorstw.

Na pierwszych miejscach pod względem wielkości zgromadzonych funduszy wśród wszystkich firm znalazły się: największy państwowy bank - Sbierbank i druga instytucja finansowa - Gazprombank. Zgromadziły one odpowiednio 2,3 bln rubli (ok. 35 mld dol.) i 1 bln rubli (15 mld dol.). Kolejny bank, WTB (VTB), znalazł się na trzecim miejscu - posiadał 929,3 mld rubli, czyli ponad 14 mld dol.

Jeśli jednak nie brać pod uwagę banków, które potrzebują większych zapasów pieniężnych, to najbogatszą firmą jest Gazprom, na którego kontach znajdowało się pod koniec 2018 roku 849,4 mld rubli (13,2 mld dol.).

Na kolejnych miejscach znalazły się wielkie koncerny energetyczne: Rosnieft i Łukoil oraz kolejny bank, Alfa. Naftowa spółka Gazpromu, Gazprom Nieft, zajęła miejsce dziewiąte, a wyprzedził ją Surgutnieftiegaz. Pierwszą dziesiątkę zamyka jedyne przedsiębiorstwo spoza branży gazowo-naftowej i ścisłej bankowości: Rosyjska Poczta (Poczta Rossii).

Znaczne zasoby zgromadziło także metro moskiewskie i Rosyjskie Koleje (RŻD). Znalazły się one w pierwszej dwudziestce najbogatszych firm.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 8 and00

"Dziesięć największych rosyjskich firm zgromadziło 116 mld dol. w 2018 r"

Jedna z największych firm w USA Apple inc zgromadziło 250mld USD

Dziękuję Rosjo, dobranoc

! Odpowiedz
8 6 marxs

masz racje tez mi cuś do podziwiania,polskie największe firmy energetyczne za ostatnie 4 lata nierządów PIS straciły po 70-80 % wartości i są w tej chwili w zasadzie w stanie bankructwa i to jest PISowskie osiągnięcie na miarę całego świata

! Odpowiedz
13 9 ajwaj

Najdrozszy GAZPROM uruchamia wlasnie Sile Syberii, TurkishStream, NordStream2

Tranzyt gazu przez Ukraine konczy sie 31.12
NAFTOHAZ skarzy sie, ze Rosjanie nie chca przedluzyc umowy tranzytowej.
A zima ma byc zimna

! Odpowiedz
7 9 _jasko

Napisz nam ajwaj czy w Twojej pięknej i bogatej Matuszcze Rosiji funkcjonuje coś takiego jak ocena oddziaływania na środowisko (OOŚ) (ang. environmental impact assessment).
Czy ktokolwiek ocenił oddziaływanie tych wielkich przedsięwzięć na środowisko?
Jestem pewny, że jedynymi kryteriami wyznaczania tych tras rurociągów był jak najkrótszy czas i jak najniższa cena, prawda?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne