Dziennikarze wydaleni z Chin. "To próba zastraszenia"

Wydalenie z Chin trojga dziennikarzy „Wall Street Journal” to oczywista i ekstremalna próba zastraszenia zagranicznych mediów przez chińskie władze – ocenił w środę Klub Korespondentów Zagranicznych w Chinach (FCCC), stanowczo potępiając decyzję Pekinu.

(fot. Valery Sharifulin / TASS)

O wycofaniu akredytacji trojgu dziennikarzy „WSJ” poinformował w środę rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. Wyjaśnił, że decyzja miała związek z opublikowanym przez amerykański dziennik komentarzem pt. „Chiny to prawdziwy chory człowiek Azji”, dotyczącym epidemii koronawirusa i napisanym przez autora niebędącego w ChRL.

FCCC wyraziło „głębokie zaniepokojenie i stanowcze potępienie” w związku z decyzją o unieważnieniu wiz korespondentom „WSJ”. Żadne z trojga wydalonych dziennikarzy nie brało udziału w tworzeniu artykułu, który wskazano jako powód – podkreślono w oświadczeniu klubu.

„Działanie podjęte przeciwko korespondentom dziennika jest ze strony chińskich władz ekstremalną i oczywistą próbą zastraszenia zagranicznej organizacji prasowej poprzez karanie jej pracujących w Chinach korespondentów” - napisał FCCC.

Klub zaznaczył, że jednoczesne wycofanie akredytacji trojgu korespondentów jest „bezprecedensową formą odwetu” na zagranicznych dziennikarzach w ChRL. Według informacji FCCC wydalenie w ten sposób zagranicznego dziennikarza nie zdarzyło się w Chinach od 1998 roku.

Łącznie od 2013 roku chińskie władze w praktyce usunęły z kraju dziewięcioro dziennikarzy, unieważniając ich wizy lub odmawiając ich przedłużenia – dodano w oświadczeniu klubu. „Chiny wydaliły uczciwych i utalentowanych dziennikarzy, którzy ciężko pracowali, by przekazywać swoim odbiorcom bezstronne, bogate w informacje doniesienia oraz by zrozumieć Chiny” - napisano.

Członkowie FCCC i inni dziennikarze w Chinach padają ofiarami coraz częstszych prześladowań, nadzoru i zastraszania przez władze. Wydalenie tych trojga reporterów „WSJ” jest tylko najnowszym i najbardziej alarmującym ze środków, jakie władze podjęły – podkreślił FCCC.

„WSJ” poinformował, że zastępca szefa pekińskiego biura gazety Josh Chin oraz reporterzy Chao Deng i Philip Wen zostali poproszeni o opuszczenie Chin w ciągu pięciu dni. Chin i Deng są obywatelami USA, a Wen jest obywatelem Australii.

Komentarz pt. „Chiny są prawdziwym chorym człowiekiem Azji” ukazał się w „WSJ” 3 lutego. Jego autor, wykładowca stosunków międzynarodowych na uczelni Bard College w Nowym Jorku Walter Russel Mead, ocenił, że epidemia koronawirusa przypomniała „światu, który przywykł do kontemplacji nieubłaganego wzrostu Chin”, że „nic, nawet potęga Pekinu, nie może być uznawana za pewnik”.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil