REKLAMA

Dziennikarze nagrodzeni w konkursie "Tylko ryba nie bierze?"

2004-12-08 09:21
publikacja
2004-12-08 09:21
Marek Kęskrawiec z tygodnika "Newsweek" i Aleksandra Tudyka z Telewizji TVN zwyciężyli w V edycji konkursu dla dziennikarzy opisujących mechanizmy korupcyjne "Tylko ryba nie bierze?", rozstrzygniętej we wtorek w Warszawie. Konkurs organizowany jest przez Fundację im. Stefana Batorego i Helsińską Fundację Praw Człowieka.

Kęskrawiec i Tudyka nagrodzeni zostali za cykl artykułów "Martwe dusze" i cykl reportaży telewizyjnych "Przychodnie", zrealizowany przy współpracy Macieje Kuciela. W swych materiałach ujawnili skalę wyłudzania pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia przez jego pracowników przez rejestrowanie nieżyjących pacjentów.

Drugą nagrodę otrzymał Bertold Kittel z "Rzeczpospolitej" za cykl artykułów "Tajne konta byłych szefów PZU", z których dwa zostały zrealizowane we współpracy z Anną Marszałek i Andrzejem Stankiewiczem. Autor dotarł do informacji o zagranicznych kontach, na które byłe kierownictwo PZU wyprowadziło środki ze spółki.

Trzecia nagroda przypadła Jarosławowi Jabrzykowi z TVN za reportaże telewizyjne "Prokurator" i "Prokurator 2", przedstawiające historię przyłapania na żądaniu i przyjęciu łapówki przez prokuratora rejonowego z Katowic.

Ponadto kapituła przyznała nagrodę specjalną dla Tomasza Pruska z "Gazety Wyborczej" za artykuł "Piszę, więc nie gram", na temat dylematów moralnych, przed jakimi stają dziennikarze piszący o giełdzie papierów wartościowych. Fundacja Wspomagania Wsi (FWW) nagrodziła natomiast Ewę Szkurłat-Adamską z Radia Kraków Małopolska za reportaż "W zaklętym kręgu". Autorka opisała w nim przypadek adopcji, budzący wiele wątpliwości oraz podejrzenie korupcji.

Tudyka podkreśliła, że praca dziennikarska może służyć jako świetny materiał dowodowy i procesowy. "Kiedy zwróciliśmy się z wynikami naszego śledztwa do prokuratury apelacyjnej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zostaliśmy potraktowani bardzo poważnie - jak partnerzy, którzy mogą pełnić równorzędną rolę w śledztwie i procesie sądowym" - powiedziała.

Kęskrawiec (laureat konkursu także z roku ubiegłego) dodał, że był zaskoczony, iż zostali przez prokuraturę i ABW potraktowani tak poważnie.

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, ufundowane przez Ambasadę Amerykańską, Fundację im. Stefana Batorego i Fundację Wspomagania Wsi. Nagroda za pierwsze miejsce wynosiła - 11 tys. zł., za drugie - 6,5 tys. zł, za trzecie - 5,5 tys zł. Nagrody specjalna wyniosła 5,5 tys. zł., a nagroda FWW 4 tys. zł.

Na konkurs nadesłano 162 prace, przygotowane przez 59 dziennikarzy z 26 redakcji. Materiały te powstały między połową września ubiegłego roku a połową września tego roku.

Laureatami poprzednich edycji konkursu byli m.in. dziennikarze łódzkiego oddziału "Gazety Wyboczej" oraz reporter Radia Łódź Przemysław Witkowski za cykl artykułów i reportaży radiowych "Łowcy Skór". Dziennikarze ujawnili wtedy, że w łódzkim pogotowiu handlowano informacjami o zgonach, a być może celowo zabijano pacjentów.(PAP)
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki