Dzień wyczekiwania

Dzień wyczekiwania

Dobra sesja azjatycka pozwoliła po części bezboleśnie przetrwać dzisiejszy „dzień wyczekiwania”. Przez większą część dnia polski indeks blue chipów notowany był nieznacznie powyżej kreski i wydawało się, że taki stan zostanie utrzymany do końca. Nikt nie oczekiwał wzmożonej aktywności inwestorów tuż przed kluczową decyzją, która zostanie dziś podjęta w brytyjskim parlamencie. Tymczasem zaskakująco udane otwarcie za oceanem (indeks S&P500 zwyżkując o ponad +0,5% ponownie zbliżył się do psychologicznej bariery 2600 pkt) "podreperowało" wynik końcowy WIG20, który ostatecznie zakończył sesję ze zwyżką o +0,7%. Warto dodatkowo wspomnieć, że przed sesją w USA swoje wyniki opublikował JP Morgan Chase - zarówno przychody, jak i zysk przypadający na akcję okazały się być znacząco gorsze od oczekiwań.

Na 20:00 czasu polskiego zostało zaplanowane głosowanie w Izbie Gmin w sprawie umowy brexitowej. Trudno na chwilę obecną przewidzieć, jakie będą następstwa realizacji najbardziej prawdopodobnego scenariusza, czyli odrzucenia umowy. W grę wchodzi zarówno efekt w postaci głosowania nad wotum nieufności dla Premier T. May, ponowne referendum, jak i opcja przedłużenia okresu przejściowego. Obserwowane w ostatnich dniach umocnienie się brytyjskiego funta mogłoby jednak sugerować, że rynek stawia raczej na scenariusz przedłużenia negocjacji i uniknięcia twardego brexitu - czy słusznie, dowiemy się w najbliższym czasie.

Na reakcję władz Chin wynikającą ze słabszych danych dotyczących chińskiego eksportu oraz importu nie musieliśmy długo czekać. W mediach oraz w sferach rządowych pojawia się coraz to więcej informacji na temat rozszerzenia pakietu stymulacyjnego. Na początku stycznia przedstawiciele władz monetarnych ogłosili kolejną obniżkę stopy rezerwy obowiązkowej o 100 pb. Docelowym beneficjentem łagodniejszej polityki pieniężnej mają stać się przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Ich istotną rolę w procesie stymulacyjnym pokazuje dodatkowo decyzja o obniżce podatków dla mniejszych spółek, która odciąży je w kwocie ok. 30 mld USD. Stymulus zaplanowany na 2019 r. nie pominie również projektów infrastrukturalnych, które w poprzednich latach odgrywały kluczową rolę. Zaplanowana wartość emisji obligacji przez samorządy lokalne będzie w bieżącym roku o ok. 30% wyższa niż w 2018 r. Zawieszenie broni w wojnie handlowej byłoby niewątpliwie świetną informacją w kontekście rynku azjatyckiego, niemniej biorąc pod uwagę powyższe wydaje się, że i bez tego Chiny pozostają gotowe realizować swoje cele gospodarcze.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło: Xelion. Doradcy Finansowi
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl