Dzień Pamięci

2020-05-25 08:12
publikacja
2020-05-25 08:12
Dzień Pamięci

Piątkowa sesja kończyła się w Europie i USA znacznie lepiej niż można było oczekiwać na starcie, w miarę jak rynki stopniowo otrząsały się z negatywnych informacji dotyczących Hong Kongu. Finalnie DAX zyskał 0,1%, oscylując jak większość głównych indeksów strefy euro wokół zera. Pozytywnie wyróżniało się FTSE MiB wzrostem o 1,3%. W USA brak było dowodów na jakąkolwiek nerwowość przed wydłużonym weekendem. S&P500 zyskało 0,2%, a NASDAQ 0,4%, kończąc dzień na maksimach bardzo wąskiego przedziału wahań. WIG20 spadł o 0,5%, mWIG40 o 0,1%, a sWIG80 o 0,2%. Z majowej przeceny szybko otrząsa się Dino, którego akcje po pięcioprocentowym wzroście powróciły powyżej ceny 175 zł.

Z uwagi na dzisiejsze obchody Dnia Pamięci w USA sesja powinna być bardzo spokojna. Rynki azjatyckie zachowują się w sposób mieszany, Hang Seng w momencie pisania komentarza traci 0,6%, ale Nikkei silnie rośnie. Europejskie kontrakty futures sugerują kontynuację wzrostów. Rynki na kontynencie ewidentnie nabrały w ostatnim czasie momentum, którego głównym źródłem pozostaje zapewne fakt, że o ile na poziomie globalnym nie widać spowolnienia w rozprzestrzenianiu się epidemii, w UE jest ono ewidentne. Liczba aktywnych przypadków koronawirusa w Niemczech jest ponad sześciokrotnie mniejsza niż na początku kwietnia, a Hiszpania ogłosiła od 1 lipca przywrócenie swobodnego ruchu turystycznego dla obcokrajowców.

Utrzymanie relatywnej siły akcji europejskich będzie w części zależało od tego, jak przebiegnie debata odnośnie charakteru unijnego funduszu odbudowy. Opór „oszczędnej czwórki”, czyli Holandii, Danii, Szwecji i Austrii przeciwko emisji wspólnego długu pozostaje bardzo silny. Trudno, by dyskusja przebiegła bezproblemowo - OECD szacuje, że w wyniku obecnego kryzysu przeciętna relacja długu do PKB w krajach rozwiniętych wzrośnie ze 109% do 137%.

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki