Dzień Kolumba (nieco) pomógł Wall Street

Dzień Kolumba (nieco) pomógł Wall Street

W poniedziałek w USA był Dzień Kolumba i co prawda NYSE i NASDAQ pracowały, ale rynek obligacji był zamknięty. To dawało teoretycznie szanse na odbicie indeksów (bardziej w USA niż w Europie), ale pracował rynek obligacji włoskich, gdzie rentowności rosły dochodząc do poziomu sprzed czterech lat. Włoskie władze nadal odrzucają zastrzeżenie UE w stosunku do projektu budżetu.

To w połączeniu ze spadkiem (po tygodniowej przerwie) indeksu Shanghai Composite o 3,72% (mimo obniżki stopy rezerw obowiązkowych dla banków) pomagało obozowi niedźwiedzi. Indeksy spadały, ale nie były to spadki bardzo duże.

Giełdy zaczęły się uspokajać dopiero w okolicach pobudki w USA, ale przed rozpoczęciem sesji w Stanach na giełdy znowu powrócił pesymizm. Słaby początek sesji w USA zwiększył pesymizm inwestorów - indeksy zakończyły dzień ponad jednoprocentowymi spadkami.

W USA Dzień Kolumba z założenia powinien był sprawić, że aktywność graczy będzie niewielka. Oczywiste było też to, że brak handlu obligacjami może nieco pomagać obozowi byków. I rzeczywiście nieco pomagał.

Minusem było to, że indeksy w Chinach zanurkowały, a rozmowy sekretarza stanu Michaela Pompeo w Pekinie nie przyniosły żadnych rezultatów. Poza tym Departament Skarbu poinformował, że niepokoi się osłabieniem juana (znowu w poniedziałek mocno stracił)

Wall Street rozpoczęła sesję od kręcenia się indeksu S&P 500 wokół poziomu neutralnego. Po godzinie indeksy ruszyły jednak na południe. I znowu najsłabszy był NASDAQ. Ten indeks tracił już dobrze ponad jeden procent, kiedy w połowie sesji indeks S&P 500 ruszył do góry pociągając za sobą NASDAQ. Udało się zakończyć sesję neutralnie na S&P 500, niedużym wzrostem DJIA (0,15%) i tylko NASDAQ spadł (0,67%) potwierdzając sygnał sprzedaży.

GPW w poniedziałek od początku sesji poszła drogą wskazaną przez Chiny i giełdy europejskie. Indeksy systematycznie spadały. Najmocniej spadały indeksy dużych spółek, przede wszystkim WIG20.

Dopiero w okolicach pobudki w USA, kiedy WIG20 tracił już blisko półtora procent, indeks zaczął się powoli podnosić, ale przed rozpoczęciem sesji w USA niedźwiedzie znowu nacisnęły. Fixing dobił WIG20 obniżając ten indeks o ponad osiem punktów, przez co stracił on 1,77%.

Straciły też indeksy mniejszych spółek - mWIG40 spadł o 1,26% i oddalił się od górnego ograniczenia kanału trendu spadkowego. Po tej sesji pokazały się już na oscylatorach sygnały sprzedaży. Dzisiaj rynek obligacji w USA będzie już działała i to od niego zależy czy uda się wypracować odbicie. Dość spokojne zachowanie Wall Street powinno nieco pomoc europejskim bykom.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło: Xelion. Doradcy Finansowi
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl