REKLAMA

Przenieśliśmy się do sieci, oszuści też. Sprawdź, czy rozpoznasz zagrożenie! [Quiz]

2021-02-09 06:00
publikacja
2021-02-09 06:00
Przenieśliśmy się do sieci, oszuści też. Sprawdź, czy rozpoznasz zagrożenie! [Quiz]
Przenieśliśmy się do sieci, oszuści też. Sprawdź, czy rozpoznasz zagrożenie! [Quiz]
fot. jan kopriva / / Pexels

Pandemia sprawiła, że coraz więcej codziennych spraw załatwiamy w sieci. Przestępcy też przeszli na „pracę z domu”, a oszustw w wirtualnym świecie przybywa. W Dniu Bezpiecznego Internetu podpowiadamy, jak zmieniły się sieciowe zagrożenia. Wiedzę na ten temat można przetestować w specjalnym quizie organizowanym przez Bankier.pl i mBank.

Do cyfrowego świata przeniosła się przez ostatni rok znaczna część naszego życia. W sieci nie tylko korzystamy z usług banków czy dokonujemy zakupów, coraz częściej załatwiamy zdalnie także sprawy urzędowe, związane z opieką medyczną. Wirtualna stała się praca, przynajmniej w niektórych branżach, a także edukacja. Przestępcy podążyli za swoimi ofiarami, a bezpieczeństwo w sieci stało się jeszcze ważniejsze niż w niedalekiej przeszłości.

Weź udział w quizie Bankier.pl i mBanku »

fot. / / Bankier.pl

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji podawanych przez serwis PRNews.pl i Bankier.pl, w 2020 r. odnotowano 6,7 tys. przestępstw dotyczących e-bankowości. Stwierdzonych występków przybywa – w 2018 r. było ich 3,6 tys. Zwiększoną aktywność oszustów potwierdzają także analitycy sieciowych zagrożeń. Z danych CERT Polska prezentowanych jesienią wynika, że od lipca do września 2020 r. liczba ataków przy użyciu szkodliwego oprogramowania w porównaniu z poprzednim kwartałem wzrosła o 42 proc.

O zagrożeniach w sieci słyszymy od lat, ale w ostatnim czasie zmieniło się otoczenie. W cyberprzestępczości widać przybierające na sile 3 trendy.

1. Oszuści podszywają się nie tylko pod banki

Przez lata sieciowi przestępcy wyłudzający wrażliwe dane najchętniej podszywali się pod banki. Teraz wiele kampanii korzysta z innego typu kamuflażu. Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości, udając popularnych usługodawców (np. platformy streamingowe, systemy płatności), którym powierzamy dane swoich kart płatniczych. Pieniądze można ukraść przecież nie tylko z banku.

2. Przestępstwo online nie musi być zaawansowane technicznie

Oszustwa w sieci wykorzystują nie tylko konie trojańskie, wirusy i inne złośliwe oprogramowanie. Czasem wystarczy odrobina socjotechniki. Internetowe wersje wyłudzeń „na wnuczka” bywają równie efektywne co zaawansowane kampanie oparte na softwarowych sztuczkach. Czasem atak przybiera postać prośby od znajomego na internetowym komunikatorze, który prosi o szybką pożyczkę (np. w postaci kodu Blik).

3. Przestępcy wykorzystują naszą miłość do e-zakupów

Prośba o dopłatę do kosztów wysyłki, okazyjna oferta na portalu ogłoszeniowym, groźba zablokowania konta w internetowym sklepie okraszona żądaniem dodatkowych danych – tak też mogą wyglądać cyberzagrożenia. Przestępcy liczą na to, że w miarę jak w coraz większym stopniu polegamy na sieciowych zakupach, nasza czujność spada. W gąszczu prawdziwych potwierdzeń płatności, elektronicznych faktur łatwiej ukryć niebezpieczny haczyk.

9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Przygotowaliśmy quiz, który pozwoli sprawdzić wiedzę o zagrożeniach w cyberprzestrzeni. Partnerem quizu jest mBank prowadzący kampanię społeczną „Ludzie są niesamowici”, poświęconą bezpieczeństwu w sieci. Zapraszamy do udziału w konkursie „Czy umiesz rozpoznać oszusta?”. Do wygrania smartwatch Garmin Fenix 6S.

Komentarz Partnera quizu

– Podczas pandemii cyberprzestępcy nie próżnują. Wzrost aktywności użytkowników w internecie jest przez nich skrupulatnie wykorzystywany. Tym bardziej w tym czasie trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i być uważnym podczas korzystania z sieci. Z tego też powodu w mBanku na bieżąco informujemy naszych klientów o pojawiających się zagrożeniach i prezentujemy im przykłady tego, jak przestępcy próbują wykorzystać brak czujności. Od lat angażujemy się w edukację na temat bezpieczeństwa, m.in. przez kampanię bezpieczeństwa, w której przypominamy i radzimy, jak bronić się przed przestępstwami w sieci.

Jarosław Stasiak, departament bezpieczeństwa w mBanku

Źródło:Materiał we współpracy
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki